Göz çevresindeki morluklar nasıl geçer?

04.04.2024
351
Göz çevresindeki morluklar nasıl geçer?

Göz çevresindeki morluklar nasıl geçer? Göz çevresi morlukları için farklı tedavi metotları elbette vardır ancak evde göz çevresi morlukları nasıl geçer bir bakalım…
Gözün altında ya da tüm çevresinde zaman içerisinde kahverengi halkalar meydana gelmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen bu halkalar bazen oldukça koyu bazen ise daha açık görünümde olmaktadırlar. Kişileri rahatsız eden bu sorun için çeşitli estetik müdahaleler geliştirilmiştir. Ancak göz çevresi morlukları nasıl geçer sorusunun cevabını estetik müdahale olmadan evde uygulanan yöntemlerle vermekte mümkündür.

göz çevresindeki morluklar nasıl geçer

Maskeler, göz çevresi morluk kremi, buz kompresi, masajlar geçici veya kalıcı olarak kişide etkisini göstermektedir. Ancak bu konuda ağrıların dile getirilmesi her şeyden önce bir hekimden yardım alınması gerektiğini gösterir. Bu sebeple evde uygulanan tüm bu yöntemler zararsız olup sağlığı riske atmamaktadır.

Göz Çevresi Morlukları Neden Olur?

Gözlerin etrafında oluşan morluklar özellikle kadınlarda yaygın görülmekte ve ilerleyen yaşlarda daha da belirgin olmaktadır. Bu durum karşısında insanlar aynaya her baktığında kendini kötü hissetmekte ve psikolojik olarak yıpranmaktadır. Neyse ki günümüzün gelişen teknolojisi sayesinde göz altı morlukları hangi hastalığın habercisi yada neden oluşmuş öğrenilip çözüm üretilebiliyor.

göz çevresindeki morluklar nasıl geçer
Genelde gözün alt kısmında daha yaygın görülen koyu lekeler farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler genetik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılmaktadır. Genetik olması en yaygın nedenlerden olsa da kişinin yaşam şartlarına bağlı olarak göz çevresi morlukları geliştirmesi mümkündür.

⦁ Yeterince Uyuyamamak
Her insanın temel ihtiyacı olan uyku yeterince alınmadığında(en az 8 saat) vücutta çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Bu durumdan nasibini ilk olarak gözler almaktadır. Tekrarlanan uykusuzlukta morluklara şişliklerde eşlik edebilir.

⦁ Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı beslenme, vücudun her organı için önemli olduğu gibi gözler içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, düzensiz yemek yeme ve sağlıksız beslenme göz sağlığını olumsuz etkileyebileceği gibi gözün çevresinde morluk oluşmasına neden olabilir.

⦁ Kemik Yapısı
Göz çevresi morlukları, göz altındaki kemik yapısı içe çökük olan kişilerin sık yaşadığı bir durumdur. Makyaj hileleri ve kapatıcılar geçici de olsa kadınların başvurduğu yöntemlerdendir.

⦁ İleri Yaş
Genç yaşlarda görüldüğü gibi ileri yaşlarda görülme oranı daha yüksektir. Özellikle 40 ve daha ileri yaşlarda gözün kas ve destek dokusu zayıflamaya başlar buda kişiye göz altı morluğu olarak geri döner. Ancak uzman hekimlerce yapılan kontrollerle göz çevresine daha genç bir görünüm kazandırmak mümkündür.

⦁ Gözün Yorulması
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her evde yerini alan tablet, televizyon, telefon gibi bir çok ürün sağlığı riske atmaktadır. Özellikle telefonda geçirilen uzun süre gözler için önemli bir tehtid kaynağıdır. Dinlenme vaktinin azalmasıyla gözler zorlanmaya başlar ve göz damarları genişlemeye başlar. Sonuç olarak göz çevresinde koyu renk oluşur ve buna torbalanmaların eşlik etmesi kaçınılmazdır.

goz-yorgunlugu-66534_b

⦁ Güneşte Kalma Süresinin Uzun Olması
Güneş ışınlarının vücuda olumlu etkilerinin olduğu kadar olumsuz etkileri de olmaktadır. Dışarıda geçirilen vakit çok uzadığında hem ciltteki melanin seviyesinde artış görülebilir hem de zararlı ışınlar göz çevresine olumsuz etkilerde bulunabilir.

⦁ Sigara ve Alkol Tüketimi
Sigara ve alkolün neredeyse her organa zarar verdiği aşikârdır. Sık sık tüketildiğinde ise kandaki oksijen miktarında düşüş yaşanır ve göz çevresi morlukları görülür.

⦁ Alerjik Rahatsızlıklar
Özellikle ilkbaharın gelmesiyle yaşanan alerji durumu, burun akıntısı ve hapşırmayla kendini gösterir. Sonrasında gözlerde kaşınma ve sulanma başlar, buda damarlarda kan birikmesine sebep olur. Biriken kan gözü mor ve şiş gösterir.
Bu sebeplere ilave olarak; demir eksikliği anemisi, stres, aşırı tuz tüketimi ve kadınlarda regl dönemi gözlerde morluğa sebep olabilir.

Göz Altı Morlukları Hangi Hastalığın Habercisidir?

Gözün alt kısmında oluşan koyu renk pigmentleri zararsız olabileceği gibi bir hastalığın habercisi de olabilir. Bunlar; demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer rahatsızlıkları, tiroid hastalıkları ve böbrek hastalıkları olarak bilinmektedir.

Göz Çevresi Morlukları Geçer mi?

Genetik olması halinde geçmesi pek mümkün değildir ancak estetik işlemler yapılabilir. Çevresel faktörlere bağlı olduğunda ise düzenli bakımda geçmesi mümkündür. Bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan morlukların geçmesi, altta yatan sebebe yönelik hekimlerin müdahale etmesiyle son bulabilir.

Evde Göz Çevresi Morlukları Nasıl Geçer?

Çevresel nedenler neticesinde gelişen göz çevresi morlukları nasıl geçer diye baktığımızda farklı yöntemler bizleri karşılamaktadır. Düzenli uygulama yapıldığında mutlaka etki edecek kişinin gözündeki yorgun görünüm azalarak bitecektir.

⦁ Uyku Düzeni
Morluk ve şişliklerin azalmasında verimli uyku almak önemli bir yere sahiptir. Ekran başında geçirilen süreyi kısaltıp uykuyu düzene koymak büyük oranda etki edecektir.

⦁ Soğuk Kompres
Göz çevresine soğuk kompres yapmak damarları daraltacağından koyu renk görünümünü azaltmada etkili olacaktır. Küçük bir buz parçası ile her gün 5-10 dakika uygulanabilir.

göz çevresindeki morluklar nasıl geçer

⦁ Salatalık Maskesi
Salatalık; içerisinde bulundurduğu vitamin, su ve sağlıklı mineraller sayesinde gözdeki dokuları onarmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. Dilimleyip koyduğunuz salatalıklar zamanla gözlerin yorgunluğunu alacaktır.

⦁ Çay Posası
Çayın içerisinde bulunan antioksidanlar kan dolaşımını düzenleyerek göze etkili bir bakım sunar. İçtikten sonra kalan posayı buz dolabında soğutup 10-15 dakika gözde bekletmek faydalı olacaktır.

⦁ Masaj| Göz Çevresi Morlukları Masaj ile Geçer mi?
Göz çevresi morlukları nasıl geçer diye düşünenlere masaj gayet etkili bir yöntemdir. Göze yaptığınız dairesel masajlar kan dolaşımını hızlandırarak şişliği ve morluğu alır. Düzenli göz masajı yaparken antioksidan içeren göz kremlerinden kullanarak etkiyi artırabilirsiniz.

⦁ Makyaj
Morlukları kapatmak için makyaj yapmak kalıcı olmayan bir çözümdür ama özel günlerde günü kurtarmak için kullanılabilir. Kullanılan ürünlerin sağlıklı olması büyük önem taşımaktadır aksi halde rahatsızlığın kalıcı olmasına neden olabilir.

⦁ Patates
Salatalık gibi patateste göz çevresi morlukları için birebirdir. İçinde barındırdığı antioksidanlar koyu rengi açmaya yardımcı olacaktır. Patatesi dilimleyip gözünüzün üstünde 15 dakika bekletebilir veya suyunu pamuk yardımıyla direkt göz üstüne koyabilirsiniz.

Göz Çevresi Morlukları İçin Hangi Krem Kullanılır?

Göz çevresindeki morluklar nasıl geçer? Evde uygulanabilecek basit ve etkili tavsiyelerin yanı sıra, ilaç kullanarak da morluklarla vedalaşmak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise doğru kremi alıp düzenli kullanmaktır!
Bir göz kreminde aranan en önemli özellik iğnesiz ve ağrısız tedavi uygulamasıdır. Bu sebeple göz için önem taşıyan vitamin, mineral ve asitlerin yeteri kadar kremde bulunması gerekmektedir. Doktor önerilerinin yanı sıra piyasada satılan ve önerilerle üne kavuşmuş çok sayıda göz çevresi morluk kremi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanları şunlardır:

Göz çevresindeki morluklar nasıl geçer:
⦁ L’Oreal Paris Revitalift Filler Göz Kremi
⦁ La Roche – Posay Hyalu B5 Yeux Göz Çevresi Bakım Kremi
⦁ Vichy Mineral 89 Göz Çevresi Bakımı
⦁ Kiehl’s Creamy Eye Treatment With Avocado
⦁ Lancome Renergie Multi Lift Ultra Göz Kremi
⦁ L’Oreal Paris Revitalift Lazer X3 Göz Bakım Kremi
⦁ L’Oreal Paris Yaş Uzmanı 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Göz Kremi

 

Gırtlak Ağrısı Neden Olur?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.