Yulaf Kepeği Nedir?

11.11.2021
1.939
Yulaf Kepeği Nedir?

Yulaf kepeği nedir? Gerek içinde bulunan lifler, gerekse proteinler açısından sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Çoğu tarifte kullanılmaktadır. İçerisinde yüksek oranda B vitamini bulunmasından dolayı, insanların ilgisini çekmektedir.

Yulafın dış kısmında bulunan kalın kabuk öğütülerek yulaf kepeği meydana gelmektedir. Yulaf kepeğinin içinde bulunan antioksidan maddeler ve lif bulunduğundan, çoğu hastalığın geçmesinde yardımcı olmaktadır. Peki yulaf kepeği nedir? sorusundan sonra yulaf kepeği ne işe yarar? yazımızın devamında açıklayalım.

Yulaf kepeği ne işe yarar? Diyabet, kan şekeri dengeleme, kilo verme, kilo alma ve daha birçok yararı vardır insanlar çoğu zaman Yulaf kepeğini sadece zayıflamak için olduğunu düşünüp ön yargılı davransalar da, yulaf kepeğinin insan sağlığı açısından Birçok yararı vardır.

Yulaf kepeğinin depresyonu rahatlatma, hafifletme ve gerginliği bozmayı sağlama gibi Özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca yulaf kepeğinin, spor yapan insanlarda performanslarını yükseltmek için faydalı olduğu içerisinde bulunan lifler sayesinde performans yükselttiği ve daha sağlıklı Bir şekilde yaşamımızı sürdürmek için son derece faydalı olduğu söylenmektedir.

Faydaları ve zararları nelerdir?

Yulaf kepeğinin bilmediğimiz binlerce faydası vardır. Özellikle içinde bulunan B vitamini sayesinde çok ilgi çekmektedir. yulaf kepeği insan vücudunu  gevşetip rahatlatmak  için de tüketildiği de bilinmektedir.

Yulaf kepeği faydaları

kan şekerini düzenlemede yardımcı olur

• sindirim sisteminde olumlu yönde etkileri çok fazladır

kolesterolü düşürür

• kilo vermede ve almada yardımcı olur sabah yendiğinde öğlen tokluk hissi bırakır

• kemik gelişiminin yenilenmesinde çok büyük yardımı vardır

• özellikle tip 2 diyabet hastalarına kan şekerini engellemede yardımcı olur

• kalbin sağlığını korumasına yardım eder

• kolon kanseri riskini azaltır

• cildi yeniler cilt sağlığının korunmasında faydaları vardır

Yulaf kepeği zararları

yulaf kepeği sağlıklı bireylerde doğru tüketim durumunda ek sorun teşkil etmeyen, hatta insan sağlığına çok faydalıdır ancak bazı insanlarda şişkinliğe ve Gaza sebep olmaktadır. Özellikle avenin glüten duyarlılığı olan insanların yulaf kepeği yemekten kaçınmaları onların sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca bebeklerin ek gıdaya geçmeden önce yulaf kullanması oldukça zararlıdır.

• şişkinlik

• gaz

• bebeklerde ve çocuklarda yanlış kullanım sonucu alerjik reaksiyonlar.

Yulaf kepeğiyle yulaf ezmesi aynı şey mi?

Yulaf, çoğu tahıl ürünlerine göre daha fazla oranda çözünür posa içeriyor. Aynı zamanda çinko, demir, manganez, ve E vitamini, riboflavin, folat tiamin, niasin, ve diğer B grubu vitaminlerinin başında gelmektedir. Yulaf tohumu bir tür tahıl gevreği yapılmasına ek olarak çoğunlukla yulaf ezmesi şeklinde de Kullanılmaktadır.

Yulaf kepeği de yulafı saran dış kalın tabakası yani kabuğudur.

B vitamini kompleksi, mineral, yağ, protein ve kalp için son derece sağlıklı çözünebilen lifler içermektedir. Yulaf kepeği ile yulaf ezmesi arasındaki en önemli ayrım ise şudur;  yulaf Kepeği beta-glukan isimli çözünebilen  lif Tarafından zengin olmasıdır. 1997’de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin yaptığı araştırmalarda, günde 3 gram kadar beta glukan alımının kolesterol Düzenleyici niteliği olduğu ve yulaf kepeği takviyesinin de bunu karşıladığı anlaşılmıştır.

Yulaf kepeği hangi öğün yenmeli?

Yulaf kepeğini günün her saati tüketebiliriz bunun için belli bir sınır yoktur fakat, genelde daha hafif bir öğün olduğu için sabah tüketmeyi tercih ediyoruz öğlen veya akşam yemeği için de güzel bir lif kaynağıdır.

Kahvaltıda veya öğlen yemeğinde genellikle süt ile veya yoğurt ile tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle yanında Meyve ve antioksidan özelliğini kaybetmemiş kuruyemiş ile yerseniz hem lif açısından hem de sağlığınız açısından güzel bir kahvaltı yapmış olursunuz. Karnınızın doymasının yanında sağlıklı beslenerek kendinize bir iyilik yapmış olursunuz.

Yulaf kepeği ne kadar tüketilmelidir?

Önerilen; bir gün için 30-40 gramdır ve iki yemek kaşığı kullanılmasıdır.  Fazla  kullanımı durumunda, bağırsakların tıkanmasına ve vitamin emiliminin azalmasına neden olur. İki yemek kaşığından az yerseniz hem doymamış olursunuz hem de günlük almanız gereken kalorinin çok altında kalırsınız bu yüzden, tam iki kaşık yemeniz sizler için en faydalıdır. Uzmanlar bir gün içerisinde 2 kaşık yemenin yeterli olduğunu söylüyor. Genelde yulaf kepeği süt yada yoğurt ile Birleştirilerek kullanılır. hamur işlerine Ekmek hamuruna  ilave edilebilir.

Yazımızda yulaf kepeği nedir? yulaf kepeği faydaları nelerdir? gibi sorulara açıklık getirmeye çalıştık. Sizlerin de bu hususta tavsiyeleriniz olursa bizlere yorum olarak ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.