Yaban Mersini Kurusu Çayı Zayıflatır mı?

24.12.2021
1.678
Yaban Mersini Kurusu Çayı Zayıflatır mı?

Yaban mersini kurusu çayı zayıflatır mı! Ailesindeki diğer meyveler arasında en iyi meyve olarak 1 numarada yer alan yaban mersini, kanseri önleyici en yüksek besin maddelerine sahiptir. Yaban mersini harika tadı dışında beslenmenizin bir parçası yapmak, daha uzun bir yaşam için sağlık yararları sağlayabilir! Bu kadar çok faydası olan meyveyi daha iyi tanımak istemez miydiniz? Peki Yaban Mersini Kurusu Çayı Faydaları Nelerdir? Yaban Mersini Kurusu Çayı Zayıflatır mı?

Yaban Mersininin Faydaları

Yaban mersini kurusu çayı faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla… Tarih ve tıp bilimi, yaban mersini yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biri olduğunu defalarca kanıtlamıştır. En yüksek antioksidan seviyesine (anti-kanser besin) sahip olması, kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Yaban mersini  idrar yollarını temizler ve enfeksiyonları önler.

Otuz gram yaban mersini, insanların günlük tüketim ihtiyacı olan E Vitaminini tek başına içerir. Son olarak, yaban mersini almak, yaşlılık veya diyabet nedeniyle gözlerin dejenerasyonunu önleyen D ve A Vitaminlerini içerdiğinden görme yeteneğine yardımcı olur. Bir içecek olarak eşit derecede sağlıklıdır. Meyve suyu, öksürük için balgam söktürücü olarak iyidir.

İçecek, hamile bir kadının doğumu sırasında da bir gevşetici görevi görebilir. Yaban mersini çalılarının yaprakları, infüze edildiğinde kan temizleyici görevi görür. Meyve gibi yaban mersini çayı da mide-bağırsak sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. Düzenli içildiğinde bağırsakları ve kolonu temizler. Doğal bir bitkisel ilaç olarak yaban mersini çayı idrar yolu enfeksiyonlarını önleyebilir ve hafif böbrek hastalıkları ile mesane taşlarını tedavi edebilir.

Yaban Mersini Kurusu Çayı Zayıflatır mı?

Yaban mersini kurusu çayı zayıflatır mı? sorusunu birçok kişi oldukça merak ediyor. Yaban mersinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuza belirli miktarlarda alındığında çok büyük faydaları olduğunu biliyoruz. Ayrıca tok tutma özelliğinin bulunması da kilo artışını önlemek için yardımcı bir etken.

Tokluk hissini yaratarak, daha fazla yemek yemenin de önüne geçen yaban mersini çayını tüketmek oldukça faydalı. Fakat elbette yaban mersinini olması gerekenden fazla tükettiğimiz zaman ise kalorisi yüksek bir meyve olduğundan, daha fazla kilo almamıza da sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden mutlaka ara öğünlerde, 10-20 gr. Kadar tüketilmesi uygun görülmektedir.

Yaban mersini Çayı Nasıl Yapılır?

Yaban mersini kurusu çayı yapmak için yaban mersini çalılarının olgun yapraklarını toplayın ve onları güneşte veya fırında kurutun. Çaydanlığın üzerine yaklaşık 1-2 yemek kaşığı kurutulmuş yaprak koyun ve yaprakları az miktarda kaynar su ile yıkayın. Bu işlem demliği de temperler ve temizler. Suyu tencerenin her yerinde döndürerek, iç kısımların iyi temperlendiğinden ve bu işlem sırasında yaprakların çoğunun nemlendiğinden emin olun. Tencereyi taze kaynamış suyla doldurun ve 10 dakika demlemek için demleyin. Tadı biraz acıdır, ancak biraz tatlandırmak tadı daha iyi hale getirebilir.

Yeterli miktarda yaban mersini stoğu yapın ve bir yıl boyunca bu sağlıklı karışımın tadını çıkarın ve yaban mersini çayı alışkanlığıyla sağlıklı yaşamaya başlayın.

Yazımızda Yaban Mersini Çayı Faydaları Nelerdir? Yaban Mersini Çayı Zayıflatır mı? Gibi sorulara cevaplar verdik. Elbette ki tüm bu bilgiler sadece tavsiye niteliğinde olup, öncesinde mutlaka uzman bir doktora muayene olunmasında fayda vardır. Sizlerin de bu konu hakkında görüşleriniz varsa, bizlere yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.