Uyku Getiren Hikayeler

12.02.2022
2.678
Uyku Getiren Hikayeler

Uyku getiren hikayeler, bir çocuğun daha sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmasına, uykudayken en az stres seviyesinde uykuya dalmasına ve uykudayken bile hayal gücünü kullanabilmesine kadar birçok yarar sağlar. Özellikle gece yatmadan önce rahat, ferah ve çocuğun uyuyacağı ortamda çocuk bu masalları dinler ya da okursa doğal bir şekilde uykusu gelecek ve daha rahat uykuya dalacaktır. Aynı zamanda ebeveynle geçireceği vaktin rahatlığı ile de güven duygusu gelişecektir. Uyku getiren hikayeler okumak çocuklarınızın rahat bir uyku uyumasına fayda sağlamaktadır.

Uyku getiren hikayeler kapsamında, tüm bunlarla beraber bu uyku hikayelerinin yanında bir de eğitici uyku masalları türünde olan kitaplar vardır. Bu tür kitaplar, çocuğun hem eğitimi, öğrenimi ve kavrama yeteneğini geliştirirken aynı zamanda çocuğu uykuya hazırlayan rahat bir süreci sunmaktadır. Eğitici uyku masalları uzun olabildiği gibi kısa şekillerde de olabilir. Genellikle uzun masal oku kategorisinde olan eğitici uyku masalları çocukların gelişimsel sürecini oldukça desteklemektedir.

uyku-getiren-hikayeler-1


En İyi Uyku Hikayeleri

Uykuya dalarken bir çocuk kafasında kurabildiği en iyi senaryo ve dünyayla uykuya dalmak ister. Bunun da yolu en iyi uyku hikayelerinden geçmektedir. Bu tür uyku hikayeleri her zaman çocuğu daha sakin bir şekilde kalmasını sağlar. Etkinlikle geçen ya da macera dolu hikayeler yerine daha çok anlam bilgisine ve düşünmesine yönelik hikayelerdir.

Bu hikayeler genellikle kalın bir kitapta bölüm şeklinde ayrılarak basımı yapılır. Bunun sebebi çocuğun kendi hikayesini seçebilme özgürlüğünün olması aynı zamanda da hikaye çeşitliğinin bol tutulmasından kaynaklıdır. En iyi uyku hikayeleri genellikle bu şekilde basılır ve alıcısına sunulur. Uyku hikayelerine bakarken özellikle yazarın kim olduğuna ve hangi uzmanlar tarafından derlenip yayımlandığına bakmak çok önemlidir. Bu sayede çocuklar için en iyi uyku hikayeleri sunulabilir.


Uyku Masalları

Uyku masalları, her çocuk yaş grubu için ayrılmış ve onların uyku düzenine en iyi şekilde hitap etmesi için tasarlanmıştır. Bu masallara erişim artık dijital çağda çok daha kolaydır. Ebeveynler bazen okuyacak bir masal bulamadığında dijital olanaklara başvurabilirler. Dijital ortamda birbirinden ayrı ve kategorik şekilde bu masal kaynaklarına erişim sağlanabilir.

Masal oku kategorisini seçerek hatta masal seçeneği içinde yaş grubuna örnek olarak 5-6 yaş masalları oku şeklinde ayrılan bölümü özelleştirebilirsiniz. Bu özelleştirme sadece yaş grubu ile kalmaz, masalların türlerine göre de bir özelleştirme yapılabilmektedir. Bu sayede çocuğunuzun o an istediği ya da ihtiyacı olan masala çok daha kısa bir süre içerisinde erişim sağlayabilirsiniz.

Çocuklar İçin Uyku Getiren Hikayeler

Çocuklar için uyku masallarının yeri her zaman ayrıdır. Çocuklara;

  • Külkedisi
  • Kırmızı Başlıklı Kız
  • Çizmeli Kedi
  • Fareli Koyun Kavalcısı
  • Hansel ve Gratel
  • Uyuyan Güzel

gibi bir çok klasik masal eserini okuyabilirsiniz. Bazen bu masalların sadece web sitelerinde değil aynı zamanda ulusal yayın kanalı olan TRT’de bulabilirsiniz. Web sitelerinden, radyo programlarından ya da çeşitli dijital ses sistemlerinden TRT Masal oku kategorisine gelerek çocuğunuz için o an yayınlanan ya da daha önce yayınlanmış uyku masallarını dinletebilirsiniz. Bu hem çocuk için farklı olacak hem de radyo havası verdiği için nostajik olacaktır.

Uyku getiren hikayeler kapsamında, TRT’nin sunduğu bu sistem çocuklar için en güzel uyku masallarını seçerek dinliyicisiile buluşturur. Bazen uzmanlar tarafından hazırlanan önemli ve zeka geliştirmeye yarayan masalları da bulabilirsiniz. Her türlü kaynaktan zeka geliştirici masallar oku kategorisini incelerseniz çocuğunuzun zekasını geliştirmeye yararlı, onu bilişsel olarak hayata hazırlayabilen masallara ulaşabilirsiniz.

Uyku Getiren Hikayeler

Masallara artık her türlü kaynaktan ulaşılmaktadır. İster dijital ortam, ister ses sistemi, isterseniz basılı yayınlanmış bir kaynak olsun çok rahatlıkla masallara ulaşım sağlayabiliyoruz. Özellikle uyku getiren hikayeler genel olarak hayvan figürlerden yararlanılarak hazırlanır. Hayvanlar ve nesnelerin birbiri konuşması ile devam. Bu aslında çocuğun öğrenmesi için önemli bir aşamadır. Çünkü çocuklar bilgiyi uyku yolu ile tazeler.

Uyku getiren hikayeler kapsamında, uyumadan önce sakin bir şekilde öğrenilen bilgiler uyku sırasında işlenmeye devam eder. Böylelikle çocuğun öğrenmesi çok daha kolay ve keyifli bir hal alır. Genellikle bu tür masal ya da hikayeler uyku getirdiği için gece okunmalı şeklinde bir düşünce yapısı vardır. Uyku getiren hikayeleri öğlen uykusuna yatan çocuklara da okunabilmektedir ya da onlar isterse kendi de okuyabilirler.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.