Uyku Apnesi Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

25.08.2021
1.690
Uyku Apnesi Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Sorularının cevabını merak edenler için faydalı bir yazı hazırladık.  Uyku apnesi en kısa tanımı ile uyku sırasında solunumun durması olarak tanımlanır. Buna göre uyku apnesi en sık karşılaşılan uyku problemlerinden biridir. Bu hastalık yaşayan kişiler geceleri bir boğulma hissi ile uyanır çünkü beyin bir sorun olduğunu anlar ve kişiyi uyandırır ancak kişi hala boğulmakta yani nefes alamamaktadır. Uyku apnesi bir gecede birkaç kez yaşanabilen bir durumdur. Bu durumlarda kişi defalarca uyanmak zorunda kalır ve ertesi gün yaşananları çoğunlukla hatırlamaz ve ek olarak yoğun bir yorgunluk ve halsizlik hissi ile savaşmak durumunda kalır. Uyku apnesi genelde horlama ile birlikte ortaya çıkar. Bu nedenle kişinin kendisi değil varsa partneri tarafından bir sorun olarak görüldüğü için doktora başvurulur. Eğer kişi tek başına yaşıyor ve uyku apnesine maruz kaldığını hatırlamıyor ise genel olarak bu hastalığın belirtileri şunlardır: halsizlik, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu ve dikkat eksikliği. Bu belirtileri sahip kişilerin mutlaka kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi hastalığı tedavisi en zor hastalıklardan biridir. Bu hastalığın tedavisi kişinin hastalığa sahip olduğu dereceye, solunum yolları özelliklerine ve apnenin çeşidine bağlıdır. Bu durumu yaşadığını fark eden kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekir, zira erken teşhis ve tanı hastalığı en zarar ile atlatmanıza yardımcı olacaktır. Uyku apnesinin en önemli tedavi çeşitlerinden biri hava makinesi ile uyumaktır. Bu cihaz gece boyunca hastaya takılı olur ve hastanın ciğerlerine basınçlı hava gönderir. Bu sayede solunum yollarının kapanması önlenmiş olur. Bu tedavi yöntemi hem herhangi bir ağrı ve acı yaratmaz hem de hayat kurtarma özelliğine sahiptir. Burada önemli olan uyku apnesi hastalığına yakalandığınızı bildiğiniz andan itibaren korkmamaktır. Unutmayın ki gerekli müdahale ve tedavi yöntemleri ile durum asla korkulacak gibi değildir. Her şeyden önce moralinizi yüksek tutmak her türlü hastalığın tedavi reçetesidir.

Uyku Apnesi İlaç Tedavisi

Peki, uyku apnesi hastalığı ilaç tedavisi olmayan bir hastalık mıdır? Uyku apnesi ilaç tedavisi olmayan tamamen kişinin sosyal ve kişisel hayatında yaptığı değişiklikler ile giderilebilen veya azaltılabilen bir hastalıktır. Öncelikle apne problemi yaşayan kişilerin derhal alkolü bırakması önerilir. Eğer apne problemi yaşıyorsanız alkole derhal veda edin! Tabii alkol demişken sigarayı da unutmamak gerekir, sigara tıpkı alkol gibi apneyi tetikleyen bir maddedir. Bunların yanında kişisel hayatınızda pozitif değişiklikler yapmanın tam sırası. Spora başlamak, hobiler edinmek ve kilonuzu kontrol altına almak sizlere uyku apnesi rahatsızlığının tedavisi için yardımcı olacaktır. Ek olarak uykudan önce ağır yemekler yenmemesi ve yan pozisyonda uyunması yine basit ama hayat kurtarıcı önerilerdir. Tüm bu öneriler yine de bir doktor tarafından dinlenmelidir. Bu nedenle mutlaka hekiminize başvurun.

Uyku Apnesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Uyku apnesi tedavi edilmezse ne olur sorusunun cevabı aslında oldukça korkutucudur. Apne rahatsızlığı olan kişiler gecede birkaç kez yaşayabildikleri bu durum sırasında yoğun bir boğulma hissi yaşarlar. Bu boğulma hissi tedavi edilmediği sürece tamamen şansa bağlı olarak solunum yolları kapanan hasta bir daha asla nefes alamayabilir. Bu gibi korkutucu durumlar ile baş başa kalmamak için durumu yaşadığını fark eden kişilerin derhal bir hekime görünmesi ve uygun tedavi yöntemlerine başlaması gerekir. Eğer kendisi uykuda boğuluyormuş gibi olduğunu hatırlamaz ise burada hastanın aynı odada uyuduğu kişilere büyük ve hayat kurtarıcı bir görev yüklenmektedir.

Uyku Apnesine Ne İyi Gelir?

Uyku apnesine ne iyi gelir sorusunun yanıtı tabi ki öncelikle bir hekim muayenesidir. Bundan sonra ise doktorun verdiği ilaç tedavisine başlamaktır. İlaç ve hava cihazı tedavisinin ardından kişisel hayatlarınızda yapacağınız değişiklikler inanın basit ama çok etkili olacaktır. Öncelikle uyku pozisyonuna çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda yüzüstü uyumak yerine yan pozisyonda uyumak daha faydalı olacaktır. Ayrıca yeme içme alışkanlıklarını değiştirmek ve özellikle gece uyumadan önce yağlı ve ağır yiyecekler tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Spor yapmak, dengeli beslenmek ve kilo kontrolünü sağlamak yine uyku apnesinin tedavi reçetesinde yer almakta olan önerilerdir.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.