Vücutta toksin biriktiğini gösteren belirtiler nelerdir? Toksin atan besinler…

14.06.2022
2.143
Vücutta toksin biriktiğini gösteren belirtiler nelerdir? Toksin atan besinler…

Toksin atan besinler! Günümüzde en yaygın rahatsızlıklar vücudun toksinleri atamamasından kaynaklanmaktadır. Yorgunluk, stres ve uykusuzluk gibi sağlık sorunlarına neden olan toksin hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik. Vücutta toksin birikimini gösteren belirtiler nelerdir?

Çevresel faktörler nedeniyle vücutta toksinler oluşur. Toksin sıklıkla karaciğerde, bağırsaklarda, damarlarda, lenf düğümlerinde, tükürük bezlerinde ve akciğerlerde birikerek ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Hücrelerin kendilerini yenilemesine izin vermeyen zararlı bakterilerden gelen toksinler ödem birikmesine neden olur. Bazı hastalar toksinler nedeniyle kilo aldıklarını fark etmezler. Vücudun toksinleri atması için karaciğere ihtiyacı vardır ancak toksinleri vücuttan uzaklaştıran sistemin deformasyonu onların birikmesine neden olur.

Vücudumuzda Toksin Biriktiğini Nasıl Anlarız?

Toksin atan besinler kapsamında, sürekli yorgun ve uykulu hissetmek, toksin birikiminin en yaygın semptomlarından biridir. Uykudan uyanır uyanmaz ortaya çıkan zayıflık, vücudun geceleri toksinleri atmadığını gösterir. Kahve, çay ve çikolata gibi besinler gün içinde yorgunluğu gidermek için kullanılır. Ancak bu gıdaların aşırı tüketimi toksini artırır. Bu da bağışıklık sisteminde ciddi sorunlara yol açar.

Şişkinlik, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve şiddetli gastrointestinal ağrı da toksinleri gösterir. Doğal olarak işleyen bir vücut sisteminde, toksin vücuttan bağırsak hareketleri veya idrar yoluyla atılır. Bununla birlikte, burada meydana gelen herhangi bir deformasyon, toksinlerin birikmesine neden olur.
Bağ ağrısındaki günden güne artış, toksin birikiminin yanı sıra diğer kafa bozukluklarına işaret eder. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu birikim, sinirlerin vücuda hoş sinyaller göndermesini engeller. Beyin sinyal almadığı için bazı sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor.

İstemsiz ve ani kilo alımı da toksin birikiminin bir belirtisidir. Karaciğer toksinleri atmazsa, vücudun yağ tutması bölgesel kilo alımına neden olur. Endokrin sistemine de zarar veren toksinleri vücuttan atmak için bir uzmana danışmak mantıklıdır.
Toksinler hormonların yükselmesini engellediğinden, akıl hastalığı geliştirme olasılığı artar. Özellikle hormonların yetersiz salınımına bağlı olarak sinirlilik, stres ve depresyon ortaya çıkar.

Toksinlerin birikmesi için en rahat yerlerden biri kaslardır. Kaslarda biriken toksinler kramp ve ağrıya neden olur. Aynı zamanda kas zayıflığı ve kas hastalığı için zemin hazırlar.

Cilt kusurlarının temeli toksinlerdir. Karaciğerde biriken toksin akne ve akneye neden olur. Ayrıca cilt elastikiyetini kaybederek yaşlanmayı ve kırışmayı hızlandırır.


Toksin Atan Besinler Hangileridir?

Toksin atan besinler kapsamında, toksinleri vücuttan uzaklaştıran en etkili besinler maydanoz ve limondur. Uzmanlar, bir gece önce bir bardak ılık suya birkaç yaprak maydanoz ve limon dilimi koyup ertesi sabah kahvaltıdan önce içilmesini tavsiye ediyor.

  • Lahana suyu, maydanoz ve limon karışımı kadar etkilidir. Lahana suyunun tadı acı olduğu için içine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Kahvaltıdan önce lahanayı haşlayıp, içinden bir bardak su alıp içine bir limon sıkarak bir bardak içebilirsiniz.
  • Doğadaki en güçlü antioksidan güce sahip olan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri idrar yoluyla kolayca atar. Günde en fazla iki bardak tüketebilirsiniz.
  • Biberiye, vücuttaki toksinlerin atılmasında ve hasarlı hücrelerin onarılmasında etkilidir. Beyin ve kalpteki fazla oksijeni emer ve vücudun sağlıklı çalışmasını sağlar. Uzmanlar her gün bir bardak biberiye çayı içilmesini tavsiye ediyor.
  • Domatesin içerdiği beta-karoten, likopen, folik asit ve A vitamini sayesinde güçlü antioksidan etkileri vardır. Günde en fazla 5 adet hormonsuz domates tüketerek vücuttaki tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Vücut ısısını yükselten zencefil, ter bezlerini ve lenf sistemini besleyerek hormonları artırır. Vücuttaki toksinleri atarak kanı temizler.

Diğer yazılar

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.