Teknolojinin Yeni Trendi: Drone Nedir? Nasıl Kullanılır?

09.10.2021
111
Teknolojinin Yeni Trendi: Drone Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin Yeni Trendi: Drone Nedir? Nasıl Kullanılır? Bu soru bu aralar oldukça merak edilen bir konu haline geldi. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda birçok değişiklik olmuştur. Olumlu anlamda olan bu gelişmelerden biri de “Drone”dir.

Genel olarak drone’u açıklamak gerekirse, hava çekimleri için kullanılan bir “uçan kamera” görevi görür. Hatta drone ‘insansız hava araçları’nın en sık ve en ünlü modellerinden birisidir. Tasarım açısından oldukça gelişmişlerdir. Peki Drone nedir? Nasıl Kullanılır? Yazımızın devamında inceleyelim.

Teknolojinin Yeni Trendi: Drone Nasıl Kullanılır?

Günümüzde oldukça popüler hale gelen drone’ların kullanımına gelecek olursak, piyasadaki çoğu drone standart özeliklere sahip kontrol kumandaları ile birlikte satışa sunulmaktadır. Bu kumandaların görünüşleri birbirinden farklı olsa da temelde aynı işlevleri yerine getiren butonlara sahiptir.

Kontrol kumandasında genel itibariyle iki tane joystick(oyun kolu) mevcuttur. Sol tarafta yer alan joystick’i yukarı itmek drone’u yükseltir, aşağı çekmek ise drone’u indirir. Sağdaki joystick ise hareketi sağlar ve ileri, geri, sağa ve sola hareketler bu joystick ile sağlanır. Kumanda üzerindeki diğer butonların da işlevler fotoğraf veya video çekmek, kamerayı döndürmek, menüye ulaşmak gibi kendi işlevleri vardır.

Teknolojinin Yeni Trendi: Kameralı Drone nedir?

Günümüz teknolojisinin geliştiğinin büyük bir kanıtı olan drone’nin çeşitleri mevcuttur. Kullanacağınız ortama ve duruma bağlı olarak büyük veya küçük drone kullanabilirsiniz. Her iki drone çeşidinin de kameralı ve kamerasız türü mevcuttur. Önceden bir kameraya sahipseniz siz de kamerasız drone alıp kendi kameranızı ekleyebilirsiniz. Son olarak kameranın kalitesine göre değişen birçok drone çeşidi vardır.

Profesyonel Drone Nedir?

Profesyonel droneler toplu alan çekimlerinde, konserlerde güvenliği sağladığından dolayı daha çok tercih edilir. Eğlence sektörünün yanı sıra kargoculuk gibi ticaret sektöründe de çok sık bir şekilde kullanılırlar.

Kameralı Drone nasıl kullanılır?

Kameralı drone fiyatları sizi biraz maddi açıdan zorlayabilecek olsa bile işiniz video çekimleri ise sizin için kaçınılmaz bir teknolojidir. Dronenizi havalandırmadan önce onu tanımaya vakit ayırmalısınız. Özelliklerini iyice öğrenip kendinizden emin olmadan uçurmayınız. Kontrol kumandalarının genellikle kullanım mantığı aynıdır. 2 adet joystick vardır ve sol taraftakini yukarı ittirdiğimizde drone yükselir, aşağı indirdiğinizde drone iner. Sağ taraftaki de genellikle drone’u sağa sola veya ileri geri hareket etmesini sağlar.

Drone Fiyatları?

Drone fiyatları, cihazın donanımına göre değişiklik göstermektedir. Güncel fiyatlarına bakıldığında fiyat aralığı şu şekildedir:

  1. DJI MAVİC AİR 2: 6.900 TL
  2. DJI MAVİC AİR PRO: 14.200 TL
  3. DJI MAVİC MİNİ: 2.750 TL
  4. PARROT ANAFİ: 9.785 TL
  5. DJI MAVİC PRO: 11.800 TL

Yazımızda Drone nedir? Nasıl Kullanılır? Sorularına yanıtlar verdik. Sizlerin de bu konu hakkında fikir ve tavsiyeleriniz varsa bizlere mutlaka yorumlarınızı ulaştırın.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.