Tekir Kedi Özellikleri

Tekir Kedi Özellikleri

Tekir kedi özellikleri kapsamında, eğer evinizde bir tekir kedi besliyorsanız mutlaka öğrenilmesi gereken bir konudur. Tekir kedi denildiği zaman akıllarda farklı birçok kedi cinsi gelebilir. Ancak genel tanımları ile bakıldığı zaman tekir cinsi diye bir cinsten bahsedilmez.

Sadece belirli bazı özelliklere sahip olan kedilere verilen bir isimdir. Bu kedi cinsi şeklinde bir tabir doğru olmamaktadır. Genel olarak fiziksel özellikleri baz alınarak verilen bir isimdir. Halk dilinde sokak kedisi şeklinde bilinse de sokak kedileri için kullanılan bir ifade değildir.

Bu kediler kendi içlerinde 5 farklı kategoride değerlendirilmektedir. Bu kedilere verilen 5 farklı isim şu şekildedir.

 • Klasik tekir kediler
 • Uskumru tekir
 • Benekli tekir
 • Alacalı tekir
 • Sarman tekir

Bu kategorileştirmenin ana nedeni kürk yapılarının farklı olmasıdır. Farklı özelliklerde ve renklerde kürk yapısı olduğu için 5 farklı kategori de tekir kedi vardır. Kürklerinin genel yapısı ise şerit veya benekli şekildedir.

Tekir kedi renkleri çoğunlukla kül rengi veya boz renkte olmaktadır. Kül ve boz rengi üzerinde siyah şerit veya benek benzeri desenler vardır. Bu renk ve kürkleri onların kolaylıkla tanınmasına fayda sağlamaktadır. Tekir kedileri kürkleri ve renkleri ile tanımak oldukça kolaydır.

Tekir kediler, melezdir. Bu kedilerin göz renkleri de her renkten olabilir. Ayrıştırıcı bir göz renkleri ve göz modelleri bulunmamaktadır.

tekir kedi özellikleri

Tekir Kedi Kaç TL?

Tekir kedi bakımı konusunun yanı sıra Tekir kedi kaç TL olduğu da kedi sahiplenmek isteyen kişilerin en çok araştırma yaptığı konular arasında yer almaktadır.

2022 yılı için bakıldığı zaman yavru tekir kedilerin fiyatları 300 TL’den başlayarak 1600 TL ye kadar yükselmektedir. Yetişkin ve sağlıklı bir tekir kedi ile yavru tekir kedi ücretleri arasında belirgin ücret farklılıkları bulunur.

Genel olarak bakıldığı zaman tekir kediler sahiplenilmek için çok tercih edilen bir tür değildir. Bu sebeple de kedilerin sahiplenilmesi için taban ve tavan fiyatlar daha az belirlenmektedir.

Buna nazaran hiçbir ücret ödemeden tekir kedi sahibi olmak da mümkündür. Barınaklardan ücretsiz şekilde tekir kedi sahiplenebilme olanağı bulunmaktadır. Kedi sahiplenecek fakat bu ücretleri karşılayamayacak olan kişiler için uygun olan bir seçenektir.

Bir Kedinin Tekir Olduğunu Nasıl Anlarız?

Tekir kedi özellikleri konusunda bilgili olmak ve tekir kedi seçerken gerçek bir cins seçmek için gereklidir. Tekir kedilerin fiziksel özellikleri ile onları kolay bir şekilde tanıyabilirsiniz. Fakat tekir kediler melez bir cins olduğu için fiziksel özellikleri farklılık gösterebilir.

Öncelikle tekir kediler diğer kedilere nazaran daha hareketli ve korumacı bir yapıda olmaktadır. Bazı zamanlarda özellikle de güvende olmadıklarını hissetmeleri durumunda daha hırçınlaşabilir ve saldırabilir. Her türlü ortama kalay şekilde adapte olabilirler.

Bunlara ek olarak aşırı derece de zeki olmaktadırlar. Bu özelliklerle tekir kedileri anlamak zor olabilir o yüzden fiziksel özelliklerine bakarak çok daha kolay anlaşılabilir.

Tekir kedi türleri birbirinden farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Fakat yine de kolaylıkla anlaşılabilirler. Öncelikle uzun veya kısa tüyleri olabilir. Kürklerinde yer alan desenlere bakılarak tekir kediler kategorilere ayrılmıştır. Çok fazla gelişmiş ve güçlü bir vücutları yoktur.

 • Ortalama kiloları 7 kg bazındadır. Kavisli bir kulak yapısına sahiptir.
 • Tekir kedilerin duyma becerileri oldukça gelişmiştir.
 • Vücutları oldukça esnek olmasının yanı sıra atletik bir yapıda olmaktadırlar.
 • Kuyrukları ise ortalama bir kuyruk boyutundadır.
 • Ekstra bir özelliği yoktur. Göz renkleri açısından belirgin bir göz renkleri yoktur.
 • Mavi gözlü tekir kediler olabileceği gibi diğer göz renkleri de mevcuttur.

Kısaca anlatmak gerekirse tekir türleri ve tekir kedileri tanımak için kürklerine ve fiziksel özelliklerine bakılması gerekir. Renkleri üzerinde siyah desenleri bulunan ve genel olarak hiperaktif olan kediler tekir kedilerdir.

Bu özelliklere bakarak, kedilerin tekir olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılabilir. Fakat belirtmekte fayda vardır ki bu tür melez olduğu için özellikleri bazı tekir kedilerde farklı olabilir.

tekir kedi özellikleri

Tekir Kedi Ne Yer?

Tekir kedi bakımı kapsamında, Sarı tekir kedilerin özellikleri ve diğer kedi özelliklerinin yanı sıra bu kedilerin ne ile beslendiği de oldukça önemli olan bir konudur.

Tekir kedisi olan veya sahiplenmeyi düşünen kişilerin araştırması gereken bir noktadır. İyi beslenen ve bakılan kediler daha uzun yıllar yaşmaktadır. Bu sebeple tekir kedilerin beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Diğer kedi türleri gibi tekir kediler de etçil hayvanlardır. Dolayısıyla protein açısından yüksek besinler yemesi gerekir.
 • Tekir kediler için özel bir mama yoktur. Bu sebeple diğer kedi mamalarından verilirken aşırıya kaçılmamaya özen gösterilmelidir.
 • Bu kediler için mama seçimi yaparken kedilerin özelliklerine bakılarak seçim yapılmalıdır. Kedilerin yaşına ve kilosu gibi detayları hesaba katarak bu doğrultuda bir mama seçimi yapılmalıdır.
 • Kedinin ırkına göre mama tercihi yapılmalı.

Bu noktalara dikkat edildiği taktirde kedileriniz için uygun beslenme rutinini yakalayabilirsiniz. Evcil kedilerde en çok karşılaşılan problemlerden biri de aşırı mama tüketimidir. Tekir kedilerin olması gereken ortalama kilo 7 ila 9 arasındadır.

Ve bu kilo sınırının aşılmaması oldukça önem arz eden bir konudur. Kedileri gerektiğinden fazla mama ile beslemek, hayat kalitelerini düşüren bir durumdur. Tekir kedilerin beslenmeleri konusunda uzman bir yardım alarak daha bilinçli bir şekilde hareket etmek mümkündür.

Tekir Kedi Kime Denir?

Tekirler, oldukça yanlış tanımlanan ve yanlış bilinen kedilerdir. Halk arasında sokak kedisi şeklinde algılansa da  sadece sokak kedisi değillerdir. Bu kediler melez kedilerdir. Dolayısıyla birbirilerinden farklı yapıda olabilirler. 50 ye yakın tekir kedi türü mevcuttur.

Bu türlerden ikisi beyaz tekir kediler ve sarı tekir kediler olmaktadır. Aslında herhangi bir cins değildirler. Tekir kedi bakımı konusunu üstlenen kişilerin mutlaka bu kedilerin türlerini de iyi bilmeleri gerekir.

Bazı kedi türlerine nazaran daha hırçın ve korumacı oldukları için vahşi kedilerin çiftleşmesi sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Her ne kadar sokaklarda daha çok görülse de evcil olarak bakılabilen kedilerdir. Sahiplenen kişilere alıştıktan ve güvendikten sonra daha az hırçınlaşmaktadırlar.

Tekir kedilerin kürkleri benzer bir yapıda olduğu için, birbirine benzeyen bu türe tekir kediler denilmektedir. Aslına bakıldığı zaman birçok özellikleri birbirinden farklı olmasının yanı sıra fiziksel özellikleri oldukça benzer bir yapıdadır. Bu sebeple e kürklerinin rengi ve desenine göre kategorize edilmişlerdir.

Bu kedi türleri uzun yaşayan kedi türlerindendir.  Ortalama yaşam süreleri 19 yılı bulmaktadır. Çoğu tekir kedi ortalama olarak 19 yıla kadar yaşayabilir. Fakat buna etki eden faktörleri de göz ardı etmemek lazım. Sürekli olarak kontrole götürülen ve doğru şekilde beslenilen tekir kediler daha uzun yıllar yaşayabilir.

Bu kedilerin en çok bilinen özelliklerinden biri de eğitilmeye uygun olmamalarıdır. Bu kediler özgürlüğüne düşkün yapıda olan kedilerdir. Dolayısıyla eğitmek kolay olmayabilir. Genel olarak başına buyruk olmayı ve uyumayı daha çok severler.

 • Tekir kediler yaklaşık olarak günde 16 saate kadar uyuyabilir.
 • Dolayısıyla her ne kadar çok zeki ve çevik bir tür olsa da eğitmek için uygun değildir.
 • Eğitimli bir kedi isteyen kişilerin tercih etmediği bir türdür.
 • Diğer kediler gibi uysal ve kolay anlaşan kediler değildir.
 • Bunun sebebinin ise orman kedilerinden evcilleşmiş olunması olduğu düşünülmektedir.
 • Fakat her şeye rağmen çok zeki ve hayran kalınacak bir türdür.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.