Sevgililer Günü Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

04.02.2022
1.894
Sevgililer Günü Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Sevgililer Günü…. Her sene 14 Şubat tarihinde neredeyse bütün dünyada kutlanmakta olan özel günlerden biri olmaktadır. 14 Şubat günü tamamen bir katolik kilisesinin inancını esas almaktadır. 14 Şubat günü Valentine adındaki bir katolik inancına mensup biri tarafından Roma’da bayram olarak ilan edilmiştir. Bu yüzden de bazı ülkelerde 14 Şubat günü, Valentine günü olarak da bilinmektedir. Valentine sözcüğünün anlamıysa Batı toplumlarında yaşamakta olan kişiler arasında sevgi duyulmakta olan kişi diğer deyişle sevgili manasına gelmektedir.

 Sevgililer günü, günümüzde halen sevgili olan kişilerin birbirlerine hediye almakta oldukları özel birer gün olarak kutlanmaya devam etmektedir. 14 Şubat gününde sevgili olanların birbirlerine hediye almalarından dolayı hediye satışlarında da artış görülmekte olduğu düşünülmektedir.14 Şubat gününün aşk olgusuyla olan bağının eski antik dönemlere kadar uzanmış olduğu bilinmektedir. Sevgililer günü olarak kutlanmakta olan bu 14 Şubat gününde Zeus ile Hera’nın kutsal olan bir evlilik yaptıklarına inanılmaktadır. Ayrıca bu tarihte bir keçinin kurban verildiği görüşü yer almaktadır.

14 Şubat Sevgililer Günü Kim İcat Etti?

Sevgililer günü olarak kutlanmakta olan 14 Şubat gününde erkeklerle bayanların adlarının yazılmış olduğu kağıtlarla kura çekildiği bilinmektedir. 14 Şubat gününde yapılmış olan bu kura sayesinde erkeklerle bayanların çift olduğu bilinmektedir. Yaklaşık olarak 1908 tarihli olan Katolik ansiklopedisi kaynağında 14 Şubat tarihinde öldürülmüş olarak kayıtlara geçmekte olan tam olarak 3 Valentine adı geçtiği bilinmektedir.

Aşk olgusuyla Valentine kavramının bağdaşık olduğu bir durum tarihi kaynaklarda yer almamakla beraber bazı tarihçi kişilere göreyse bu durumun sadece bir efsane olduğu görüşü yer almaktadır. Valentine adına kutlanmakta olan bu 14 Şubat Sevgililer günü yaklaşık olarak 496 senesinde Papa Gelasius tarafınca ilan edilmiş olan bir gündür. Yaklaşık olarak 1381 senesine ait olan bir kaynağa göre 14 Şubat gününün İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde çeşitli kuşların çiftleştiği gün olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu ülkelerdeki 14 Şubat gününün bu özelliği sebebiyle de çiftlerin birbirlerine bazı aşk dolu notlar yazıp gönderdikleri bilinmektedir.

Sevgililer Gününe Ne Almalıyım?

14 Şubat tarihine gelinmesiyle beraber sevgilisi olan kişiler sevgililerine ne tür bir hediye alacakları konusunda arayışta olmaya başlamaktadırlar. Bu nedenle Sevgiler gününe ne almalıyım? Sorusu sevgilisi olan kişiler arasında oldukça fazla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Sevgililer günü için sevgiliye nasıl bir hediye alınabileceği fikirlerini bu yazımızda bulabilirsiniz…

Sevgililer günü’nün hikayesi bilindiği üzere 14 Şubat tarihinde başlamıştır. Sevgililer arasında özel bir anlam taşıyan 14 Şubat sevgililer gününde alınabilecek hediye fikirleriyse şunlardır;

 • Güzel bir mekânda hafta sonu tatili yapmak
 • Bütün gün birlikte vakit geçirmek
 • Eğer kişinin ilgi alanına giriyorsa ona teknolojik hediyeler almak
 • Sevgiliye ummadığı bir anda oldukça romantik bir sürpriz yapmak
 • Sevgiliye parfüm hediye etmek
 • Sevgiliye cüzdan hediye etmek
 • Sevgiliye ayakkabı hediye etmek
 • Sevgiliye saat hediye etmek
 • Sevgiliye dekorasyon ürünü hediye etmek
 • Sevgiliye kişiye özel kupa hediye etmek
 • Sevgiliye birlikte fotoğrafın bulunduğu bir çerçeve hediye etmek
 • Sevgiliye birlikte fotoğrafın bulunduğu bir telefon kılıfı hediye etmek

14 Şubat Sevgilime Ne Yapabilirim?

14 Şubat sevgilime ne yapabilirim? Sorusu sevgilisi olan kişiler arasında oldukça fazla merak edilmekte olan sorular arasında yer almaktadır. Hiç şüphesiz ki bu tür soruların yanıtları da sevgilisi olan kişiler için oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu tür soruların yanıtları için birden fazla seçenek yer almaktadır. Bu tür soruların yanıtı dahilinde ilk olarak sevgiliye oldukça romantik olan bir kahvaltı hazırlanıp bu romantik kahvaltı küçük bir sürprizle süslenebilir.

 Eğer sevgilinin bir arabası bulunuyorsa arabasının üstüne küçük romantik bir not yapıştırmak ta 14 Şubat Sevgililer günü için yapılabilecekler arasında yer almaktadır. Sevgiliyi ilk tanışılmış olan mekâna götürmekse ilk günkü anı ve ilişkilerin canlanıp aradaki sevgininse daha fazla alevlenmesinde oldukça etkili olacaktır. Sevgiliye sevgililer günü’ne özel olan bazı minik sürprizlerin yapılması da sevgiliyi oldukça şaşırtacak ve heyecanlandıracaktır. 14 Şubat sevgililer gününde sevgiliyle beraber lunaparka gitmek te birlikte adrenalin dolu ve eğlenceli bir gün geçirilmesinde de oldukça fazla etkili olacaktır.

Bir Kıza Sevgililer Günü için Ne Alınır?

14 Şubat sevgililer günü neredeyse bütün dünyada kutlanmakta olan özel günler arasında yer almaktadır. 14 Şubat sevgililer gününün ülkemizde de sevgililer arasında oldukça özel bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle Bir Kıza Sevgililer Gününde Ne Alınır? Sorusu erkekler arasında oldukça fazla merak edilmekte olan sorular arasında yer almaktadır. 14 Şubat sevgililer günü için sevgilisine hazırlık yapmakta olan neredeyse her 5 kişiden biri bu hazırlık anını oldukça heyecanlı ve mutlu bir şekilde geçirmektedir.

Bu nedenle Bir Kıza Sevgililer Gününde Ne Alınır? Sorusunun cevabı olarak bir bayanın özellikle soğuk kış zamanlarında oldukça fazla üşümekte olduğu göz önüne alınacak olursa bir bayana buharlı ortamda yapılmakta olan bir masajın hediye edilebileceğini söylemek mümkündür. Bunun yanında bayanların romantik akşam yemeklerine de hayır demediklerini de söylemek mümkündür. Bir bayana aynı zamanda onun tarzına uygun olan bir saat hediye edilebilir. Bununla beraber yine tarza uygun bir giyim hediye edilebilir.

14 Şubat Sevgililer Günü Erkek Sevgiliye Hediye Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

14 Şubat sevgililer günü sevgililer arasında oldukça fazla mutluluk ve heyecan verici bir özel gün olmakla beraber aynı zamanda sevgililer arasında oldukça fazla önemli yeri bulunmakta olan özel günlerden biridir. Bu yazımızda klasik hediyelerin dışında sevgililer günü hediyesi erkek için birbirinden romantik ve birbirinden güzel fikirleri sizlerle paylaşacağız…

14 Şubat sevgililer günü Roma’da yer almakta olan bir katolik kilisesinin inanışına bağlı olarak bütün dünyada yayılmış ve sevgililer arasında kutlanmakta olan özel bir gündür. Erkek sevgili eğer tam bir spor aşığıysa ona takımının ürünleri olan atkı, forma, cüzdan ve kupa gibi çeşitli hediyeler alınabilir. Eğer erkek sevgilinin oldukça erkeksi kokması isteniyorsa kendisine en erkeksi kokanından bir parfüm bile hediye edilebilir. Erkek sevgiliye giymekte olduğu bedenine göre pantolon, mont, gömlek, tişört ve kazak gibi giysilerin de alınabileceğini söylemek mümkündür. Erkek sevgiliye aynı zamanda saat ya da kemer gibi aksesuarlar hediye edilebilir.

En Fazla Beğenilen 14 Şubat Sevgililer Günü Hediyeleri Hangileridir?

En fazla beğenilmekte olan 14 Şubat sevgililer günü hediyeleri şu şekildedir;

 • Fotoğraf baskılı olan kişiye özel kupa
 • Fotoğraf baskılı olan ahşap çerçeve
 • Sevgililerin ismi yazılı olan led lamba
 • Sevgililerin ismi yazılı olan bardak seti
 • Sevgililerin ismi yazılı olan yastık kılıfı seti
 • Sevgililerin ismi yazılı olan nevresim takımı
 • Fotoğraf baskılı olan kişiye özel led lamba
 • Sevgililerin ismi yazılı olan cüzdan
 • Fotoğraf baskılı olan cüzdan
 • “Seni Sevme Sebebim” adlı yazılmış olan bir kitap
 • Fotoğraf baskılı olan kişiye özel tasarımlı puzzle
 • Sevgililerin ismi yazılı olan kişiye özel tasarımlı puzzle
 • İçerisinde sevgililerin fotoğrafı bulunan kolye

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.