Sade Dondurma Kalori

26.01.2022
2.040
Sade Dondurma Kalori

Sade dondurma kalori merak edenler için yine güzel bir yazı derledik. Yaz aylarının sıcak günlerinde serinlemek için çok ferahlatıcı ve hafif bir tatlı alternatifi olan dondurma kalorisi yüksek bir yiyecektir. Dondurmayı bulan ve ilk tüketen toplumun Roma İmparatorluğu olduğu bilinmektedir. Lezzeti ve sıcak havalarda serinletme özelliği sayesinde herkesçe artık çok sevilen bir yiyecektir. Tam bir kalsiyum kaynağı olan sade dondurma büyükten küçüğe herkesin de çok sevdiği bir tatlıdır. 1 top dondurma kalorisi 104 kaloridir.

Yoğunluk olarak sütten yapılan dondurma büyük bir protein kaynağıdır. Kas, kemik ve diş sağlığını koruyan dondurma A, B6, B12, C, D ve K vitamini açısından zengindir. Kalp sağlığına ve böbrek sağlığına iyi gelir. Kolon kanserini önler. Kan hücrelerini yeniler. Kanı pıhtılaşmasını önler. Doğal sakinleştiricidir. Sinir sistemini yatıştırır ve uyku getirir. Kişiye dinginlik ve huzur verir. Ayrıca dondurmanın bilinmeyen faydalarından biri de sindirime iyi gelmesidir. 

Diyette sade dondurma yenir mi?

Diyette olan kişiler zaman zaman tatlı krizine girmektedir. İşte bu dönemlerde 1-2 top dondurma tatlı ihtiyacınızı giderirken diğer tatlı seçeneklerinden daha az kalori almanıza da sağlamaktadır. Kişi diyette iken porsiyonuna ve tüketme sıklığına dikkat ederse dondurma yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Haftada 2 veya 3 gün ara öğünlerinizde dondurma tüketebilirsiniz. Diyetinizde süt, yoğurt, kefir gibi yiyecekler tüketilecekse onları çıkarak değişimli olarak onların yerine dondurma tüketebilirsiniz. Ancak dondurmanın üstüne gereksiz soslar ve şuruplar dökülmemelidir. Çünkü bu soslar çok fazla şeker içermektedir. Dondurmayı sade tüketmenizi tavsiye ederiz.

1 top sade dondurma kalorisi 90-100 kalori arasındadır. Diyetteyken sade light dondurmalarda tercih edebilirsiniz. 1 kâse dondurma kaç kalori derseniz o da 207,5 kaloridir. En az kalorili dondurma markası Algida So Good şeker ilavesiz dondurmadır. Cartedor Light dondurma da düşük kaloridir. Akdo dondurma da gluten içermemesiyle çölyak hastalarının tüketebileceği bir dondurma markasıdır. Canı çok sık dondurma çeken ve kilo almaktan korkan kişiler daha hafif meyvelerden yapılan az kalori barındıran sorbeleri de tercih edebilir. Ya da dondurmalarını evde yapabilirler.

Dondurma kişide serotonin ve dopamin salgılanmasına yardımcı olur kişiye mutluluk ve enerji verir. Ayrıca içeriğindeki potasyum, kalsiyum fosfor ve magnezyum sayesinde kemikleri, dişleri ve bağışıklığı güçlendirir. Adet ağrılarına iyi gelir ve krampları azaltır. 

100 gram dondurmada kaç kalori var?

100 gram dondurma kaç kalori sorunuzun yanıtını yazımızdan bulabilirsiniz. 100 gram dondurma 170 kaloridir. 100 gram dondurma 2 top dondurmaya eşittir. 100 gram dondurma içeriğinde 10 gr yağ, 3 gr protein ve 20 gr karbonhidrat bulunmaktadır.  Bir porsiyon kakaolu dondurma kalorisi 216 kaloridir. Bir porsiyon çilekli dondurma kalorisi 192 kaloridir. Dondurma; skalası geniş bin bir çeşit meyveden yapılabilecek bir yiyecektir. Özellikle yaz sıcağında çok tercih edilmektedir. Son yıllarda kış aylarında dahi süpermarketlerde rahatlıkla bulunmaktadır. 

150 gram dondurma kaç kalori?

150 gram sade dondurma 311 kaloridir. 150 gram dondurma hemen hemen 3 top dondurmaya denk gelmektedir. Yaz aylarında hamur veya şerbetli tatlıların yerine bir porsiyon dondurma tüketmenizi tavsiye ederiz. Sade dondurma kimi zaman tek başına kimi zaman tatlıların yanına tükettiğimiz harika bir lezzettir. Ancak her şey de olduğu gibi dondurma tüketirken de ölçülü olmakta fayda vardır.  Aksi takdir de kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. 

Keçi sütlü dondurma kaç kalori?

Keçi sütlü dondurmaya Maraş dondurması da denmektedir. Kahramanmaraş ilimiz dondurması ile ünlü olduğu için keçi sütlü dondurmaya adını vermiştir. Bol keçi sütü, salep ve süt tozundan yapılan keçi dondurması hem çok faydalı hem lezzetli hem de diğer dondurmalara göre daha doğaldır. Bir porsiyon Maraş dondurma kalorisi 170 kaloridir. İçeriğindeki besleyici öğeler sayesinde çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz bir dondurma alternatifidir.

Keçi sütlü dondurmayı evinizde de yapabilirsiniz. Özellikle keçi sütlü dondurmaya da diyet listenizde yer verebilirsiniz. Süt, peynir ve yoğurt tüketmeyen çocuklar için harika bir alternatiftir. Dondurma; çocukların süt ve süt ürünü tüketmelerine yardımcı olmaktadır. El yapımı doğal meyveler kullanarak yapacağınız dondurmalar çocuklarınıza harika besleyici bir yiyecektir. Ancak keçi sütü çok alerjen bir besindir. Alerjisi olan kişilerin tüketmemesini tavsiye ederiz. 

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.