Pesketaryen Diyeti Beslenme Listesi

05.12.2021
2.142
Pesketaryen Diyeti Beslenme Listesi

Pesketaryen diyeti ile fazla kilolara veda et! Gün geçtikçe farklı beslenme rutinleri arasına yeni kavramların ve tarzların katıldığının artık hepimiz farkındayız. Bugünkü yazımızda sizlere vejetaryen ve vegan beslenmenin oldukça popüler ve yaygın olduğu günümüzde aslında pek çok insanın bilmediği veya daha önce duyup anlamını araştırmamış olabileceği bir beslenme tarzından bahsedeceğiz.

 Elbette bizler beslenme uzmanı, diyetisyen veya bu alanda profesyonel değiliz. BU nedenle yazımızın tam da bu ilk kısmında belirtmek isteriz ki lütfen sade birazdan bahsedeceğimiz Pesketaryen diyete başlamadan önce değil aslında genel olarak yeme düzeninizde ciddi bir değişiklik yapmadan önce de doktorunuza danışın. Pesketaryen diyeti nedir ve nasıl yapılır, Pesketaryen diyeti bilinmesi gerekenler gibi sorularınıza cevap arıyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Pesketaryen diyeti nedir?

Pesketaryen diyeti birçok farklı beslenme tarzından sadece biri. Peki, siz de “Pesketaryen bir birey ne yer ne yemez? “diye düşünüyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin. Pesketaryen beslenmede kişiler balık ve su ürünlerini tüketirken başka hiçbir tür et yemezler. Yani aslında bu şekilde beslenen kişiler için balık ve su ürünleri tüketen vejetaryenler demek de doğru bir tanımlama olacaktır.

 Adını da aynen bu anlama sahip olan “pescetarian” kelimesinden almış olan bu beslenme stili sağlık açısından da faydalar sağlayabiliyor. Bu tarz beslenme ile ilgili vurgulanması gereken önemli bir nokta bulunuyor. Balık ve su ürünleri dışında herhangi bir çeşit et tüketmeyen Pesketaryen bireyler hayvansal gıda kategorisinde bulunan süt, yumurta ve diğer süt ürünlerini tüketebiliyorlar.

Bir başka önemli nokta ise Pesketaryen beslenme düzenine sahip kişilerin vejetaryen olan kişilerle farkını bizlere gösteriyor. Zira Pesketaryen beslenme uygulayan insanlar vejetaryenlerden farklı olarak beyaz eti hayatlarından tamamen çıkarmamış oluyorlar.

Pesketaryen Diyeti Beslenme Listesi ile Nasıl Zayıflanır?

Pesketaryen beslenme listesi ile bireyler elbette sadece balık ve su ürünleri tüketmiyor. Meyve, sebze tahıllar ve baklagiller de bu tarz beslenen bireylerin menülerinde olmazsa olmaz yiyecek gruplarından. Yazımızın önceki kısımlarında da bahsettiğimiz üzere Pesketaryen beslenen bireyler süt ürünleri ve yumurta da tüketebilirler. Ancak bazen bu tarz beslenen bireyler süt ürünleri ve yumurtayı da hayatlarından çıkarmış oluyorlar, bu da bir seçenek.

Beslenme düzenlerinde bolca balık bulunan pesketaryenler genellikle alabalık, levrek vb. tatlı su balıklarını veya ton balığı, somon gibi tuzlu su balıklarını menülerinde tercih ediyorlar. Bunların yanında kabuklu deniz ürünleri de elbette sık sık tercih edilen besin çeşitlerinden. Menüye eklenebilecek bazı kabuklu deniz ürünlerinden öreğin istiridye veya karides yaygın olarak tüketiliyor.

Pesketaryen Beslenme Listesi

Pesketaryen beslenme listesi ile sağlıklı zayıflamak çok daha kolay bir hale geliyor. İşte pesketaryen diyet listesi şu şekilde;

  • Karides, yengeç.
  • Yeşil salata ve somon balığı
  • Güveç olarak pişirilmiş balık
  • Sardalya pizza
  • Ton balıklı salata
  • Suşi

Biz de sizler için örnek bir diyet menüsü hazırladık. Böylece Pesketaryen diyet hakkında daha ayrıntılı bir bilgiye sahip olabilir ve bu diyeti uygulayıp uygulamamaya daha kolay karar verebilirsiniz.

 Pesketaryen beslenme faydaları

Pesketaryen beslenme sağlıklı besleme stilleri arasında yeni keşfedilen çeşitlerden biri olmanın yanında daha sağlıklı beslenmek isteyen bireyler için de oldukça faydalı bir seçenek olarak karşımıza çıkmakta. Zira Pesketaryen beslenmede et ve et ürünlerine yer verilmese de bu diyet tahıl, meyve, sebze ve baklagiller açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu kadar zengin içerikli bir diyetle hazırlayacağınız çeşitli yemekler size sağlıklı yaşam konusunda kolaylıklar sağlayacaktır.

Pesketaryen beslenme faydaları

  • Tek tip bir beslenmenin de önüne geçen Pesketaryen diyetinin yapı taşı olan balık insan sağlığı açısından türlü faydaları bünyesinde barındırır.
  • Balık tüketimi sayesinde vücudunuzda omega-3 yağ asitlerinin alımı artar ve bu da kalp sağlığınızın güçlenmesinde etkilidir.
  • Ayrıca omega-3 yağ asitleri beyin ve göz sağlığı için de son derece önemli bir bileşendir.
  • Tüm bunlara ek olarak balıklar doymuş yağ oranı düşük ve kalorisi az yiyeceklerdir. Bu nedenle ölçülü ve dengeli tüketim sonucunda sağlıklı bir şekilde kilo vermenize de faydası olabilecek besinler içeren Pesketaryen diyeti sağlıklı bir beslenme şeklidir diyebiliriz.

Pesketaryen diyet yapanlar memnun mu?

Pesketaryen diyet yapanlar memnun mu? Sorusunu söz konusu diyete başlamak isteyenler oldukça fazla sormaktalar. Pesketaryen diyet yapmaya başlamadan önce elbette bu diyeti daha önce yapmış olan insanların deneyimlerini ve yorumlarını okumak bu diyete başlamayı düşünen herkes için faydalı olacaktır. Pesketaryen beslenme listesi ile sağlıklı zayıflayanların yorumlarını sizinle paylaşmak istedik. Pesketaryen diyeti yapanlar memnun mu, yorumları ve düşüncelerini araştırtıp derledik:

“alınan besin miktarlarına dikkat edildiği takdirde (vitamin, mineral, protein vs.) oldukça sağlıklı olan beslenme şeklidir.” ( Ekşi sözlük)

“vejetaryenliğe giden yolda kopru olarak denedigim yasam bicimi.” ( ekşi sözlük)

“8 yıldır uyguladığım beslenme biçimi. ki öncesinde de pek et yemiyordum. ama şimdi de tükettiğimiz balıklar ne kadar yararlı diye düşünüyorum ve uzun zamandır vegan olmak istiyorum. türkiye’de vegan beslenmek bu kadar zor olmasaydı keşke. “ (ekşi sözlük)

“vejetaryen denemelerim başarısızlıkla sonuçlandığından, önümüzdeki 5 yıl içindeki hesaplarımda var olan beslenme düzeni.” ( ekşi sözlük)

Yazımızda Pesketaryen diyeti bilinmesi gerekenler konusu hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Elbette bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Eceyle.com sayfası tamamen uzman tavsiyelerine göre ziyaretçilerine fikirler vermektedir. En sağlıklı sonuçlar için öncesinde uzman bir doktora danışmanızda kesinlikle fayda vardır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.