Para Çiçeği Bakımı

Para Çiçeği Bakımı

Para çiçeği bakımı açısından kolay olduğu için genellikle bu çiçek türü tercih edilir. Görüntüsü bakımından tıpkı bir ağacı anımsatmaktadır. Bir kaktüs çeşididir. Para çiçeğinin bir diğer ismi de crassuladır.

Ekim işlemlerini gerçekleştirdikten sonra hemen çiçek açmaz ve çiçek açması için ise 3-4 sene beklemek gerekir. Bu süreçte sadece yeşil yaprakları bulunur. Aynı zamanda bu çiçeğe mücevher çiçeği de denilmektedir. Para çiçeği suyu seven bir bitki çeşididir ve bu sebepten dolayı da toprağı sıklıkla kontrol edilmelidir.

Toprağı kuruduğunda hemen yaprakları solmaya başlar. Bu sebepten dolayı da haftada bir iki defa su verilmelidir. Kökleri büyük olduğu için ise saksı tercih ederken geniş ve aynı zamanda derin bir saksı tercih etmeniz tavsiye edilir. Çünkü derin ve geniş saksıda daha kısa süre içerisinde çoğalır ve büyür.

Bitkiler için olan özel bitki takviye ilaçları vardır ve bu ilaçlar bitkilerin daha kısa süre içerisinde büyümesini ve gelişmesini sağlar. Sizde daha kısa süre içerisinde büyüyüp gelişmesini istiyorsanız ayda bir defa bu besin takviyesini tercih edebilirsiniz

Çin Para Çiçeği Bakımı

Yeşil yapraklı olan bu bitki ortama estetik bir hava katmaktadır. Yetiştirilmesi ve aynı zamanda bakımı son derece kolaydır. Bakımının kolay olması ve görüntüsünün tıpkı bir ağaca benzemesi sebebiyle genellikle bahçeli yerlerde ve balkonlarda bu bitki tercih edilir. Bakımı için ise haftada bir iki defa su vermeniz yeterli olacaktır.

Kış mevsiminde haftada bir defa su veriyorsanız yaz mevsiminde bu oranı 2 çıkarmanız gerekir. Çünkü sıcak havalarda daha fazla suya ihtiyaç duyar ve düzenli verilmediği takdirde solabilir. 

para-cicegi-bakimi-1

Bozuk Para Çiçeği Bakımı

Bozuk para çiçeği bakımı için yapmanız gereken sadece haftanın iki günü çiçeği sulamanızdır. Aynı zamanda güneş alan ortamın çok sevdikleri için gün ışığı alan yerlerde çiçeği beklettiğiniz takdirde daha kısa süre içerisinde gelişecektir. Yaz mevsiminde doğrudan güneş alması iyi olmaz ancak güneş ışığının bulunduğu yere koyabilirsiniz.

Bazı dönemlerde ise birisin takviyesi ile çiçeğin daha fazla gelişmesini ve aynı zamanda büyümesini de sağlayabilirsiniz. Fakat besin takviyesine çok fazla kullanmanız önerilmez. Fazla kullandığınızda çiçek bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenebilir

Para Ağacı Çiçeği Bakımı

Para ağacı çiçeği görüntüsü bakımından hoş bir çiçektir. Bulunduğu ortamı güzelleştirir. Peki, para ağacı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Öncelikle çok soğuk ve sıcak olan yerlerde bulunmamalıdır. Ortamın sıcaklığı orta derece olmalıdır. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde sulamanın ve toprağını kuru bırakmamanız gerekir.

Bunun için ise haftada bir iki defa sulamanız bu çiçeğin büyümesi ve gelişmesi için yeterli olacaktır. Düzenli bir şekilde sulandığında ve bakımları yapıldığında daha kısa süre içerisinde çiçeklerini açar ve kolay kolay solmaz 

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.