Okullara Yapılan Bağış ve Yardımlar için Nereye Başvurulur?

24.12.2022
1.437
Okullara Yapılan Bağış ve Yardımlar için Nereye Başvurulur?

Okullara yapılan bağış ve yardımlar kapsamında okul bağışları Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de açıklamaları ile bakanlık tarafından karşılandığı belirtildi. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde hiç kimseden kayıt üzerine bağış alınamayacağı belirtildi.

Bir kimse okullara yapılan bağışlar ve yardımlar kapsamında kayıt ya da farklı bir istek üzerine bağış yapamaz. Fakat kişi direkt olarak bağış yapmak istiyorsa, yapabilmektedir.

Nitekim toplumumuzun da gelişimine katkı sağlayan olgulardan biri bağış kavramıdır. İhtiyaç sahibi kimselere ekonomik ve sosyal yardım alanında destek olunması bağış adı altında toplanmaktadır. Bu kapsamda okullara yapılan bağış ve yardımlar da kabul görülmektedir.

okullara-yapilan-bagis-ve-yardimlar-1

Okullara Yapılan Bağış ve Yardımlar

Okullara yapılan bağış ve yardımlar kişinin vicdani olarak yapacağı yardıma bağlıdır. Söz konusu yardım okulun ihtiyacı olan bir bölüm olabilir. Nitekim birçok köy okulu bulunmaktadır. Kitaplığı bulunmayan bir köy okuluna kütüphane yapmak bağış ve yardım olarak değerlendirilebilmektedir.

Ayrıca kırsalda bulunan bazı okullarda bilgisayar laboratuvarı bulunmamakta. Okullara yapılan bağış ve yardımlar kapsamında bilgisayar laboratuvarı da değerlendirilmekte.

Kısacası okullara yapılan bağış ve yardımlar, okulda eğitim öğretim gören çocukların gelişimine katkı sağlamak için yapılmaktadır. Bu nedenle okula yapılacak bir yardım, çocukların yarınları için önemli olarak görülmekte.

Fakat söz konusu yardım okul yöneticileri tarafından zorunlu olarak istenmemeli. Nitekim öğrenci kayıt etmek adı altında ücret talep edilebilmekte. Söz konusu ücret talebi okula bağış yapmak zorunlu şeklinde iletilebilir. Bu yasal bir durum değildir. Bu kapsamda şikayet de oluşturulabiliyor.

Okullara Bağış Yapılabilir Mi?

Okul kayıt dönemi içerisinde velilerden bağış ya da yardım adı altında hiçbir ücret talep edilemez. Bu kapsamda okul yöneticilerinin okul ihtiyaçlarını karşılayacağını söylemesi yasal değildir. Fakat kişi ve kurumlar okul talep etmeden kendi hür iradeleri ile bağış yapabilmektedir. Bu nedenle okullara bağış yapılabilir mi? sorusu, evet olarak cevaplanabilir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki velilerden kayıt ya da zorunlu bağış adı altında ücret talep eden okullar, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi aracılığıyla şikayet edilebiliyor.

Okullarda tek tip forma giyilebilmesi için velilerin %60 onayı gerekmekte. Eğer onay gelirse okul içerisinde tek tip kıyafet giymek zorunlu oluyor. Bu kapsamda okul aile birliği eşofman satışı da yapabilmekte.

Ayrıca okul aile birliğine yapılan nakdi bağış beyan edilen gelirden indirim olarak kullanılamamakta. Okul aile birliği hesabında toplanan ücret birlik başkanı yetkisi ile çekilebilmekte. Birlik başkanı bulunmuyorsa, birlik başkan yardımcısı da yetkili olarak çekebilmekte.

okullara-yapilan-bagis-ve-yardimlar-2

Bağış ve Yardımlar Gider Yazılabilir Mi?

Okullara yapılan bağış ve yardımlar, nakdi, ayni bağış ve yardımların tamamı kurum kazancının tespitinde hasılattan gider olarak indirilir. Bu kapsamda bağış ve yardımlar gider yazılabilir mi? sorusu, evet olarak cevaplanmakta.

Ayrıca kamu ve kuruluşları ile imzalanan protokol gereğine göre kamu arazisi üzerine okul inşa ettirilmesi halinde, ilgili okul inşaatı için yapılan harcamalar, harcamanın yapıldığı yıla ilişkin kazancın tespitinde de indirim konusu yapılabilmekte.

Okullara Yapılan Bağış ve Yardımlar KKEG Mi?

Bağış, kazancın sağlanması ile ilgisi bulunmayan dini, sosyal ve vicdani sebeplerle yapılmaktadır. Bu bir gider türü olarak prensip itibari ile tüm bağış giderlerinin kanunen kabul edilmeyen gider (KKEG) olması gerekli.

Ayrıca 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kanunu’na istinaden 9. maddede; ”… Fona ve Vakfa yapılacak bağış ve yardımlar her türlü resim, vergi ve harçtan muaftır.” ibaresi bulunmakta. Bu kapsamda söz konusu bağış ve yardımlar Kurumlar ve Gelir Vergisi matrahından indirilebilmektedir.

Hangi Bağışlar Gider Yazılabilir?

Kurum ve kuruluşlara yapılan bağışlardan bazıları gider olarak yazılabilmektedir. Örnek teşkil etmesi açısından aşağıda bazı kurumlara yapılan bağışların gider yazılıp yazılamadığı açıklanmaktadır.

  • Kızılay’a yapılacak nakdi bağışın tamamı gider olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca vergi matrahından da düşülebilmektedir. Fakat ayni olarak yapılacak olan bağışta kurumun yıllık kazancının %5’i gider olarak gösterilebilmekte.
  • Belediye imar palanı içerisinde bulunan arsa bağışlarının hepsi gelir vergisi mükelleflerince yıllık beyanname ile belirtilen gelirden düşürülür. Kurumlar vergisi mükelleflerince ise gider olarak yazılabilmektedir.
  • Okul Aile Birliğine yapılan nakdi bağış, beyanı edilen gelirden indirimi mümkün değildir.
  • Vakfa yapılacak yardımlar ve bağışlar her türlü vergi, harç ve resimden muaf olarak kabul görmekte. Bu nedenle bağış ve yardımlar kurum ile gelir vergisi matrahından düşürülebilmekte.

İlginizi Çekebilir:

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.