Metaverse Nedir? Metaverse’e Nasıl Girilir?

07.01.2022
2.191
Metaverse Nedir? Metaverse’e Nasıl Girilir?

Metaverse nedir? Sorusunun cevabını son zamanlarda birçok kişi merak ediyor. Teknolojinin nereye kadar gidebileceğini hepimiz düşünmüşüzdür. On yıl önceki insanların bakış açısıyla baktığımızda mucize gibi görünen şeyler, günümüzde basit ve hatta kullanmadığımız şeyler haline geldi.

Teknoloji o denli hızlı gelişmeye başladı ki artık değil on yıl, bir yıl içerisinde bile hayal edemeyeceğimiz seviyede yenilikler ortaya çıkıyor. Sosyalleşme uygulamalarında arkadaşlarınızla chatleşebilmenizle başlayan sanal dünya, artık gerçekliği arttırılmış gözlüklerle içerisine girip arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz, seyehat edebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve hatta çalışabileceğiniz yapay evrenlere (metaverse) kadar ilerledi. Gelin metaverse nedir beraber inceleyelim.

Metaverse evren nedir?

Metaverse kavramı ilk kez 1992 yılında Neil Stephenson’ın yazdığı Snow Crash adlı bilimkurgu romanında kullanılmıştır. Kitapta metaverse kavramı, insanların dijital kimliklerinin yaşadıkları üç boyutlu sanal ortamları tanımlamak için kullanılır. Neil Stephenson bu yapıtında, kısa süre içerisinde can çekişmeye başlayacağımız dijital çöplüğün merkezinde alternatif çıkış yollarını arayanların hikâyelerini anlatıyor. Bu konuyla ilgilenenler için kitabı okumanızı öneririm.

 Facebook’un adını Meta olarak değiştirileceğini duyurmasının ardından ise metaverse daha geniş kitleler tarafından konuşulmaya başlandı. Türkçeye çevirdiğimizde “sanal evren” anlamına gelen metaverse’e, geleceğin interneti diyebiliriz. Kullanıcıların avatarlar biçiminde arttırılmış gerçeklik gözlükleri aracılığıyla sanal bir evrende hareket edebileceği bir platform. Fiziksel ortam ve sanal dünyanın birleştiği dijital bir dünyadır. Sanal gerçeklik zaten oyunlarda kullanılıyor.

Ancak metaverse, bu sanal gerçekliğin boyutunu önemli derecede genişletecek. Bu evrende üç boyutlu bir avatar oluşturarak; çalışmak, para kazanmak, seyehat etmek, oyun oynamak, canlı konserlere katılmak, iş toplantıları, alışverişler gibi aktiviteleri gerçekleştirilecek.

Metaverse nedir, özet?

Metaverse’te avatarınızla var olursunuz. Meta evrende diğer avatarlarla etkileşime girerek eğlenir, çalışır ve değer üreterek para kazanabilirsiniz. Zuckerberg, iş toplantılarına artık avatarınızla katılacağınız bir dönemin geleceğini duyurdu. Kısacası metaverse, fiziksel dünyamızda yaptığımız her şeyi çevrimiçi metaverse evreninde yapabileceğimiz bir platform olacak.

Şirketler metaverse evren için ne yapıyor?

 Artık Meta adını alan Facebook, metaverse evreninde deneyimi arttırmak için daha fazla donanım geliştirmeye başladı. Bu araçları giyerek çevrimiçi dünyada daha gerçekçi bir deneyim yaşayacağız. Hatta Facebook, giyildiğinde kullanıcıların çevrimiçi dünyadaki şeylere dokunmasını sağlayacak dokunsal bir eldiven için çalıştıklarını duyurdu. Meta, kullanıcıların eldivenle yaşayacakları deneyimi şu şekilde özetliyor:

  “Ultra gerçekçi 3D avatarla sanal bir 3D bulmaca üzerinde çalıştığınızı hayal edin. Masadan sanal bir yapboz parçası aldığınızda, parmaklarınızın hareketini otomatik olarak durdurur ve elinizde olduğunu hissedersiniz. Parçayı daha yakından incelemek için tutarken kenarlarının keskinliğini ve yüzeyinin pürüzsüzlüğünü hissediyorsunuz, ardından yerine oturttuğunuzda tatmin edici bir çıtırtı geliyor.”

  Microsoft da metaverse evrenine yatırım yapıyor. Şirket, ofis deneyimini metaverse evreninde yaşatmak üzerinde çalışıyor. Dünyayı saran pandemiyle birlikte uzaktan çalışma deneyimini birçoğumuz yaşadık. Çalışanlar video konferanslara, öğrenciler canlı derslere katıldı. Bunlar için illa ki fiziksel bir ortamda bir araya gelmemiz gerekmediğini gördük. Metaverse bu deneyimi çok daha ileriye taşıyor ve sanal dünyada bir arada bulunmamızı sağlıyor. Dokunsal ve görsel deneyimlerle fiziksel bir ofis ortamı deneyimi sunmayı hedefliyor.

Gelişmesine katkı sağlayan şirketler:

Meta: Önceki adı Facebook olan Meta, 2014 yılında sanal gerçeklik teknolojileri üreten Oculus’u satın almasıyla metaverse dünyasına adımını attı ve bu alanda önemli yatırımlar yapıyor.

Microsoft: Holografik deneyim üzerinde çalışan Microsoft, Microsoft Mesh adlı bir girişimde bulundu. Mesh bir işbirliği ve iletişim platformudur.

“Şirketin sanal gerçeklik başlıkları, AR, dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar olsun, birden çok cihazda holografik sanal işbirliğini birleştirmeye yönelik iddialı yeni girişimi” olarak tanımlanıyor.

Epic Games: Fortnite oyununun geliştiricisi Epic Games, oyun içinde ünlü süperstarların konserlerini arttırılmış gerçeklik deneyimiyle kullanıcılarına sundu.

Roblox: Çevrimiçi oyun platformu ve oyun yaratma sistemidir. Kullanıcıların oyun programlamasına ve diğer kullanıcıların bu oyunları oynamasına olanak tanır. Roblox, spor ayakkabı şirketi olan Vans ile işbirliği yaparak, oyuncuların yeni Vans kıyafetleri giyebilecekleri “Vans World” adında sanal bir kaykay parkı yarattı. Burada kıyafet ve aksesuarları deneyip alışveriş yapabiliyorsunuz.

Minecraft: Microsoft yapımı olan bir sanal evren oyunudur. Minecraft’ı birçoğumuz duymuşuzdur. Kullanıcıların kendi dijital karakterlerini yaratarak istedikleri her şeyi inşa edebilecekleri bir lego dünyası diye tanımlayabiliriz.

Yükselen metaverse projeleri ve metaverse coinleri nelerdir?

 Metaverse, şimdiden birçok projeye konu olmaya başladı bile. Decentraland Mana, Axie Infinity, Sand, Star Atlas, RACA, Enjin gibi popüler projelere ciddi yatırımlar yapıldı. Bu projeler ne amaçlıyor?

Decentraland Mana: 90.601 parsel araziden oluşan 3 boyutlu bir sanal gerçeklik platformu. Buradaki sanal emlak arazileri, kripto para birimi Mana ile alınabilinen NFT’lerdir. İlk piyasaya çıktığında geliştiriciler tarafından sanal arazilerin parsellerini 20$ gibi düşük paralarla satılıyordu. NFT pazarının büyümesiyle birlikte Decentraland arazileri 100.000 dolardan daha fazla paralarla satılmaya başlandı. Ayrıca Decentraland Mana bağımsız bir kripto para birimi olarak yoluna devam ediyor.

Axie Infinity: Kurulduğu zamandan beri büyümekte olan etherium blok zinciri tabanlı çevrimiçi bir video oyunudur. Axie Infinity, oynayanların “Axies” olarak bildikleri ve NFT’ler olarak sayısallaştırılmış yaratıkları avlamasına, beslemesine, geliştirmesine savaştırmasına ve takas etmesine olanak veriyor. Ancak bu oyunu oynayabilmek için en az üç tane Axie Infinity satın almak gerekiyor.

Sand: Sandbox, kripto para birimleri ve oyun dünyasını entegre eden bir topluluk odaklı bir platformdur.Sandbox, içerik geliştiricilerin kripto para varlıkları ve oyun deneyimleri ile gelir elde edebilmelerine olanak sağlar. Bu platformun para birimi SAND coin olarak adlandırılır.

Star Atlas: Uzay temalı bir strateji oyunu. Solona blok zinciri üzerine kurulmuştur. Star Atlas, oyuncularına uzay keşfi, fetih ve hâkimiyet içeren bir oyun deneyimi sunuyor.Oyuncular metaverse içerisinde NFT’ler alıp satabiliyor. Star Atlas’ın kripto para birimi Atlas olarak listeleniyor.

RACA: Kripto para tabanlı oyun projelerinden biridir. Kripto para birimi RACA’dır.

Enjin (ENJ): Bu proje, içerisinde sanal ürünler oluşturma ve satma imkânı veriyor. Enjin, oyun içi ürünlerin ve NFT gibi koleksiyonların transferinde gerçekleşen yüksek ücret ve dolandırıcılık riskini azaltmak amacıyla oluşturulmuştur. Kripto para birimi ENJ olarak listeleniyor.

Meta verse coinlerinin değerleri nedir?

  Metaverse, yukarıdaki oyunlar ile kripto para evrenlerini entegre ederek, kullanıcılara meta evreninde gerçek kripto para kazanma fırsatı sunar. Peki, yukarıda da bahsettiğimiz metaverse coinlerinin değerlerine gelin beraber bakalım. Bu yazı 06.01.2022 tarihinde yazılmıştır ve aşağıdaki kripto paraların değerleri bugüne aittir.

Decentraland: 47.04 TRY

Axie Infinity: 1,116.58 TRY

SAND: 65.42 TRY

Atlas: 1.29 TRY

RACA: 0.037179 TRY

ENJ: 32.61 TRY

  Metaverse’ün bir distopya mı yoksa umut dolu bir teknolojik devrim mi olacağını henüz bilemiyoruz. Bir yatırım aracı olarak düşünürsek harika gelirler elde edebileceğimiz bir evren. Fakat bu evrene kendimizi kaptırırsak asosyal insanların sayısı katlanarak büyüyecektir.  Açıkcası teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi beni biraz ürkütüyor. Birkaç nesil sonrasının insanları muhtemelen bizim bugün konuştuğumuz konuları anlamayacaklar veya gereksiz bulacaklar. Çünkü bambaşka bir dünyanın içerisine doğacaklar. Geleceği tasvir eden ve bize korku veren teknolojik distopya filmlerindeki gibi mi, yoksa teknolojiyle beraber hayatımızın çok daha kolaylaştığı, zenginliğin artacağı bir yarın mı bizi bekliyor, bilmek zor. Bekleyip göreceğiz. Güzel günler dilerim.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.