Matsutake mantarı Nedir? Nasıl Pişirilir?

Matsutake mantarı Nedir? Nasıl Pişirilir?

Matsutake mantarı nedir? Matsutake mantarı, çam ağaçlarında yetişen bir mantar türünün adıdır. Genel olarak Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’ da yetişmektedir. Bilimsel adı ise Tricholoma matsutake’dır.  Özellikle japon mutfaklarında kullanılmaktadır. Uzakdoğu ‘da daha çok yetişsede Türkiye’nin kıyı kesimlerinde de vardır. Oldukça lezzetli bir mantar türü olması bir yana protein bakımından oldukça zengindir. Bir çok yemek için kullanılmaktadır. Kırmızı çam ağaçlarının dibinde yetiştiğini söylemek mümkündür. Matsutake mantarı, zehirli değildir. Türkiye2 de çamların dibinde yetiştiği için çam mantarı olarak da adlandırılır. Türkiye’ den Japonya’ ya her yıl ihracat yapılmaktadır. Önemli miktarlarda matsutake mantarı Japonya’ ya gönderilir. Tükiye’ de o kadar bilinen ve tercih edilen bir mantar çeşidi değildir.

Baş kısmı koyu kahverengi olmakla birlikte gövdesi açık renktir. Ortalama 20 cm boyutundadır.  Dünyada en pahalı ikinci mantardır. Matsutake mantarının hasadı Eylül ve Kasım ayları arasında yapılmaktadır. Görüntüsü o kadar hoş olmasada tadı aşırı lezzetlidir. Japon mutfağında oldukça önemlidir.

Matsutake mantarları, Japonya’ da 17. yüzyıla kadar imparatorluğun önemli ve değerli kişileri tarafından tüketilmiştir.  Bugün ise hala bir statü göstergesi olarak kullanılır. Matsutake mantarları Japonya’ da iyi talih, mutluluk ve bereketi simgelemektedir. Matsutake mantarları Japonya’ ya özgü bir mantar türüdür. Ve bin yıldan uzun süredir yabani olarak büyür. Peki matsutake mantarı nedir? Nasıl pişirilir? yazımızın devamında…

Matsutake Mantarı Nasıl Pişirilir?

Matsutake mantarları, kaynatma, soteleme ve buharda pişme gibi uygulmalar için uygundur. Yemek yapmk için ideal olan boyut kapakları açılmayan mantarlardır. Pişirmeden önce yıkamak yerine ıslak bir bezle silmek daha uygun olacaktır.

Çorbalarda, chowders, pirinç gibi basit yiyeceklerle pişirilmelidir. Soya sosunda marine edilerek de pişirilebilir. Sıra dışı lezzetler denemekten hoşlananlar ızgarada da pişirebilir. Kızartarak ponzu sesli eşliğinde servisde edilebilir.

Malzemeler:

 •  3 bardak çiğ Japon pirinç
 • 5 ons Matsutake mantarı
 • 2 bardak Dashi Broth
 • Süslemek için Japon yabani maydanoz
 • 3 kaşık soya sosu
 • 2 kaşık mirin
 • 1 kaşık sake

Yapılışı:

 1. Pirinci güzel şekilde yıkayın.
 2. Mantarın sapının tabanlarını koparın.
 3. Mantarları nemli bir bezle silin. Yıkamak doğru değildir.
 4. Mantarları ince dilimler halinde kesin.
 5. Pirinç ve baharatı aynı anda koyun ve dashiyi de ekleyin.
 6. Mantarları pirincin üstüne koyun.
 7. Daha sonra pişirin.
 8. Pirinç piştiği zaman biraz karıştırın.
 9. Servise hazırlamak için Mitsuba ile süsleyebilirsiniz.

Japonlar tarafından sıklıkla tercih edilen ve oldukça sevilen bir tariftir. Birçok tarif bulunmaktadır. Matsutake mantarı ile çeşitli yemekler hazırlamak mümkündür. Sadece püf noktalarına dikkat etmek gerekir.

Matsutake Mantarının Faydaları

Matsutake mantarı oldukça faydalı bir besindir.  Sağladığı faydaları şu şekilde sıralamak mümkün,

 • Hücre yenilenmesini sağlar.
 • Kanser tedavisinde oldukça önemli bir besindir.
 • Yüksek oranda protein bulunduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yüksek oranda B vitamini içerir.
 • Kan gücrelerin yapılmasını sağlar ve kansızlığı önler.
 • Diyet yemekleri için birebirdir. Çünkü olduka düşük kalorilidir.
 • Sinir hücrelerini yeniler.
 • Beyin konsantre gücünü arttırır.
 • Cilde gençleştirici bir etki yapar.
 • Kemik ve kasları güçlendirir.
 • Uzun ömrün simgesidir.
 • Kabızlık sotunlarını giderir.

Sayısız faydası olduğu için tüketilmesi son derece faydalıdır. Fakat fiyatı yüksek olduğu için herkesin tüketmesi zordur. Besin değeri açısından son derece zengin olup çoğu vitamini bünyesinde barındırır.

Matsutake Mantarı Yetiştiriciliği

Antalya’ da özel olarak yetiştirilmektedir. Yetişmesi için verimli toprağa ihtiyaç duyar. Verimli topraklarda, özel ilaçlar ve gübreler ile ışık altında yetiştirilir. Çok hassas bir mantardır. Bu yüzden dikkatli bir şekilde bakılması gerekir. Yetiştirilmesi sırasında oldukça hassas davranılması gerekir. Her yörede yetiştiriciliği yapılamamaktadır. İhracat yapıldığı için matsutake mantarın yetiştiriciliği önemli bir gelir kapısı olmaktadır. Özellikle kıyı kesimlerde daha çok yetişmekte ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Herkes tarafından yetiştiriciliği yapılamaz çünkü son derece hassas bir mantar türü olarak dikkat ve önem gerektirir.

 Matsutake Mantarı Fiyat

Doğal matsutake mantarı oldukça pahalı bir mantardır. Bir kilo dondurulmuş matsutake mantarı  208 bin TL’ dir. Normal hali ise daha pahalıdır. Matsutake mantarı  protein bakımından oldukça zengin olduğu için ve ülkenin her yerinde yetişmediği için fiyatları yüksektir. Fiyatının bu kadar yüksek olması dünyada nadir bulunmasından dolayıdır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.