Mastit nedir?

31.01.2022
1.752
Mastit nedir?

Mastit nedir? Belirtileri nelerdir? Kadınlarda sık görülen bir enfeksiyon türü olan mastit, tedavi gerektiren ve ihmal edildiği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir enfeksiyon türüdür. Bugün mastitten ve bu rahatsızlığından tedavisinden bahsedeceğiz.

Mastit nedir?

Mastit nedir? Belirtileri nelerdir? Mastit, diğer adıyla mastitis, kadınların meme ucunda görülen bir tür enfeksiyondur. Meme dokusu anormal derecede şişer. Bu duruma genelde bir çeşit iltihaplanma yol açar.

Meme kanallarında meydana gelen iltihaplanmalar, dokuyu tahrip eder.

En çok emziren kadınlarda görülür. Bebeğin emzirme sırasında açtığı yaralar, meme dokusunu, enfeksiyona karşı savunmasız bir hale getir. Zaman içerisinde doku içinde biriken irin ağrılara sebep olur. Eğer tedavi edilmezse, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple, mastit belirtileri taşıyorsanız, bu durumu yakından takip etmeniz gerekir.

Mastit nedir? Nasıl başlar?

Mastite sebep olabilecek birkaç durum söz konusudur:

Bakteriyel enfeksiyonlar: Cildimizin her alanı, her an bakterilere maruz kalır. Vücudun savunma sistemi bu bakterileri uzak tutsa da açılan yaralardan içeri girip, enfeksiyona sebep olabilirler.

Süt kanallarının tıkanması: Süt kanalları, meme ucuna, süt taşımakla görevlidir. Olası bir dolaşım bozukluğunda, bu damarlarda çeşitli tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu durum sonucunda çeşitli enfeksiyonlar görülür.

Mastit nedir? Mastit olduğumu nasıl anlarım?

Mastit nedir? Belirtileri nelerdir? Sorusuna cevap olarak;

Mastit belirtileri; memede şişkinlik, anne sütünde irin veya kan, etkilenen bölgenin yanında kırmızı çizgiler, ağrı ve apse durumunda oluşabilecek yumrulardır.

Mastit gibi bir durumunuz varsa, bunun kesin teşhisi bir sağlık uzmanı tarafından konur. Doktorlar genelde tedavi öncesi, size çeşitli sorular sorar ve fiziki muayene yapılır. İltihabın yayılımını ve durumunu tespit etmek amacıyla, bu durumu ne kadardır yaşadığınız sorulur. Emzirme durumunuz ve kullandığınız ilaçlarda bu hususta önemlidir. Fiziki bir muayenenin sonrasında, sorulan sorularla beraber Mastit olup olmadığınız tespit edilir.

Şiddetli bir enfeksiyon durumunda, anne sütü örneği alınır. Anne sütünde, enfeksiyonu yaratan bakterilerin varlığı araştırılır. Bu araştırmaya göre de verilecek olan ilaç tedavisi belirlenir.

Mastit nasıl tedavi edilir?

Enfeksiyon hastalıklarında yaygın olarak kullanılan antibiyotik tedavisi, mastit içinde geçerlidir. Genelde enfeksiyonu tamamen çözer.

Antibiyotik tedavisi, emzirmeye engel değildir. Çünkü enfeksiyon meme dokusundadır. Emzirmek tedavi sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Sağlık uzmanınız, insizyon ve drenaj adı verilen, cerrahi bir işlem yaptırmanızı önerebilir. Bu cerrahi işlemlerde, meme dokusuna ufak bir kesi atılarak, var olan enfeksiyon, hızlıca boşaltılır.

Mastit tedavisinde, antibiyotik ve cerrahi müdahaleler dışında, başka ilaç tedavileri de mevcuttur.

Bunlardan en yaygın olanı, İbuprofen ve Asetaminofen tedavileridir.

İbuprofen, mastit durumlarında oluşan, ağrı, ateş ve şişliği azaltmada kullanılır. Asetaminofen ise, aynı şekilde ağrı ve ateşi azaltmak için kullanabilir.

Mastit kendiliğinden geçer mi?

Mastit, bazı durumlarında kendiliğinden geçebilir. Eğer bu durumdan şüpheniz varsa, aşağıda ki yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Emzirmeye devam edin. Özellikle etkilenen tarafı daha sık kullanmak, süt akışını dengeleyecektir.
  • Masaj yapmayı deneyin, ağrıyan yerden başlayarak, meme ucuna doğru dairesel hareketlerle ovalayın.
  • Ağrınızın olduğu bölgeye, ılık ve nemli kompresler yapabilirsiniz.
  • Destekleyici ve tam oturan bir sütyen giyin. Giydiğiniz sütyenin sıkı olması, bu durumu olumsuz etkiler.

Bunları bir gün sonra, halen şikayetleriniz devam ediyorsa, mutlaka bir sağlık uzmanına görünün.

Bu süreçte bol bol su içip, iyice dinlenmek sık sık önerilir.

Mastit olmaktan korunmanın yolları nelerdir?

Bu duruma yakalanmanızı önleyecek bazı önerileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Emzirme sırasında, bir memeyi boşaltmadan, bebeğinize diğer memeyi vermeyin.
  • Emzirme sonrası, meme uçlarının nemli kalmaması gerekir. Sütyen seçiminizi buna göre yapın.
  • Meme uçlarınızın, sürekli kapalı alanda kalması, enfeksiyon gelişme riskini arttırır.
  • Eğer, emzirme sırasında meme ucunda bir ağrı hissederseniz, mutlaka doktorunuza danışın.

Sonuç olarak

Mastit durumu, meme dokusunda görülen bir çeşit enfeksiyondur. Tedavi edilmediği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Meme uçlarında açılan yaralar, Mastit oluşma riskini büyük ölçüde arttırır.

Meme uçlarının kuru kalması, temizliği ve bebeğin doğru bir şekilde emzirilmesine dikkat etmek, sizi mastit durumuna karşı koruyabilir.

Mastitin teşhisi bir uzman tarafından konur. Eğer meme dokusunda şişme, ağrı ve apse gibi durumlar görürseniz, mastit başlangıcı olabilir. En yakın zamanda uzmanınıza danışmanız gerekir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.