Manisa’da Gezilecek Yerler

04.04.2024
330
Manisa’da Gezilecek Yerler

Manisa’da gezilecek yerler hakkında bilgi vermekle birlikte işinizi kolaylaştıracak içeriklerde bulunmaktadır. Şehzadeler şehri olarak bilinen Manisa’nın nüfusu 1,43 milyondur. Toplam on yedi tane ilçesi bulunmaktadır. Manisa, Hitit, Makedon, Bizans, frig, Lidya, roma ve Osmanlı imparatorluğu gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ege bölgemizde yer almaktadır ve İzmir, Balıkesir, uşak illerimizle komşudur. Manisa’nın geçim kaynakları olarak en belirgin olanın tarım olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra tarımla şekillenen sanayi ve ticarette geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

Manisa’nın en meşhur lezzeti bohça kebabıdır, bir tane yemeniz bile karnınızı tıka basa doyurmaya yetecektir. Tatlı olarak da mantar tatlısı, şekerli pide kesinlikle tavsiye ederim. 41 çeşit baharatla hazırlanan mesir macunuda Manisa yöremize aittir. Manisa’yı toplam 4 günde gezmeniz mümkündür.

Manisa’da Gezilecek Yerler
En Güzel Manisa’da Gezilecek Yerler

Manisa’da gezilecek yerler en popüler, tarihi yerler ve doğa içinde gezilecek yerler olarak ayırabiliriz. Müzesi, doğal oluşumları, tarihi yerleri ile bir sürü seçeneği olan bir kenttir. En güzel yerler olarak belirlediğim yerler ise aşağıda açıklanmıştır. Sıfır maliyetsiz sadece yol parası ile gezebileceğiniz, Manisa’da bir çok yer vardır

Sardes Sınagogu
Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı olan sıngaogu Yahudilerin 3. Tapınağı olarak bilinmektedir. Tapınaklardan oluşan Yahudiler tarafından da çok ilgi gören kent turizm açısından oldukça önemlidir. İhtişamını güzelliğini günümüze kadar getiren kent adeta insanı büyüleyecek niteliktedir. Kentin havrasının önünde ise bir havuz salonu vardır. Bu havuz salonun amacı o dönemde ki kadınların evlenmeden önce 7 kez yıkanarak günahlarından arındırdıkları alanmış. Mimarisi de oldukça dikkat çeken kent din üzerine şekillenmiştir. Çalışma saatleri 08.00-19.00 aralarında olan sardes antik kentini Manisa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Manisa’da Gezilecek Yerler

Kula Volkanik Jeoparkı
Manisa’nın kula ilçesinde yer almaktadır. Volkanik jeaparkın çalışma saatleri de hafta boyunca 08.00 ile 17.00 arasındadır. Bu jeoparkta Kapadokya da ki oluşumlar gibi olan peri bacaları yer alıyor. Eğer Nevşehir’de merak ediyorsanız sizi gayet mutlu edecek doğa harikası olan bir gezi olacaktır. Bölge de ayrıca lav mağaraları ve lav tünelleri de bulunmaktadır. Tünellerin yüzeyde olanlarına giriş yapılıyor fakat derine gidebilmek için özel ekipmanlara ihtiyaç vardır. Manisa’da gezilecek yerler arasında dikkatinizi en çok çekecek yerdir çünkü birçok doğa oluşumlarını bünyesinde bulunduran bir alandır.

Manisa Müzesi
Manisa’da gezilecek yerler arasında üçüncü sırada Manisa müzesi yer almaktadır. Manisa arkeoloji müzesi 1937 de açılmıştır. Manisa merkezde bulunmaktadır. Açılış kapanış saatleri 08.00-12.00 , 13.00-16.45 aralıklarındadır ve pazartesi günleri kapalıdır. Giriş ücretleri ise yerli yabancı 3 Türk parasıdır. Müzenin içeriği ise batı toplumlarının kültürlerini yansıtan tarihi eserlerin toplandığı ve sergilendiği yerdir. Medeniyetlere ait paralar, yazılar, araç-gereçler sergilenmektedir Kesinlikle gitmenizi tavsiye edeceğim bir yerdir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Manisa’nın genel tarihini yansıtan bir müzedir.

Manisa Kalesi
Manisa’da gezilecek yerler arasında Manisa kalesi de bulunmaktadır. Kale iç kale ve dış kale bölümleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Fakat söylenen bilgilere göre bu kale magnesia şehrinin surlarından oluşmuştur. Ve her gelen medeniyet surlara yıpranmalardan veya hasarlardan dolayı eklemeler yapmış ve günümüze kadar taşınmıştır. Bu tarihi yer, merkeze oldukça yakındır ve arabalarla ulaşım sağlamak mümkündür. Kaleye ya da surlara çıktığınızda bütün Manisa’nın ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Girişte de herhangi bir ücretlendirme yoktur.

Tarihi Kula Evleri
Osmanlı sanatı olarak bilinen kula evleri 2 katlı yapılardan oluşuyor. Bazı yapısal sebeplerden ötürü günümüze kadar süre gelmiştir. O dönemin kültürünü çok güzel yansıtan evler insana samimi ve sıcak geliyor. Kültürünü yansıtması ise evlerinin yapısından belli oluyor. Örneğin sokakların dar olması, evlerin birbirine yakın olması ( komşuluk ilişkisinin güçlü olduğunu gösteren bir detaydır.) evlerde avlunun olması gibi detaylar ipucu verebiliyor. Yani o dönemde o evde yaşayan insanlar birbirine güvenen bir toplumu oluşturduğunu hissedebiliyorsunuz. Manisa’da gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken kula evleri fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi sevenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yerdir.

Kurşunlu Şelalesi
Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı olan kurşunlu şelalesi belediyenin düzenlemeleriyle, yapılandırma ve şekillendirmeleriyle insanı hayran bırakan bir güzelliğe dönüşmüştür. Yürüyüş yolları, piknik masaları, doğal bitki örtüsüyle kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir yerdir. Doğa ve beşeri müdahalelerin sonucunda Manisa’nın en güzel parkına dönüşmüştür. Girişi ücretsiz olan parkta maliyetsiz çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Manisa’da gezilecek yerler arasında park kategorisinde kendini göstermiş bir alandır.

Aigai Antik Kenti
Manisa’nın yunus emre ilçesine bağlı olan kenti 08.00-19.00 aralarında ziyaret edebilirsiniz. Yunt dağı üzerine kurulu olan kent dağın en tepesinde bulunduğu için ulaşım biraz güçtür. Arkeolojik veri olarak önemli bir yerdir. Aigai halkı, Helen bir kenti kuruyor ve ismi ise yetiştiriciliğini yaptıkları keçiden geliyor aigai anlamı keçidir.

Manisa’da Gezilecek Yerler

Kent birden fazla bölümden oluşuyor. Depremden dolayı zarar gören kentin mimari yapısı ve tarzı hala görülebilir durumda. Manisa’da gezilecek yerler arasında sizi düşlere götürebilecek şiir bile yazdıracak aigai kenti büyüleyici bir yedir.

 

Cunda Adası Gezilecek Yerler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.