Koronavirüs Hastaları Nasıl Beslenmeli?

30.08.2021
1.271
Koronavirüs Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Koronavirüs hastaları nasıl beslenmeli? Bu kapsamda önerilen tüm besinler, çoğunlukla bağışıklığı güçlendirmeye yöneliktir. Özellikle et ve süt ürünleri, tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzelerin tüketilmesi virüsün vücuda girmesini engellemektedir. Yoğurt ve çeşitli antioksidan bitki çayları da bağışıklığınızı güçlendirmenize yardımcı olmaktadır.

Bol bol sıcak içecekler ve çorbalarla beslenmek virüsün vücuda girmesini engelleyeceği gibi bağışıklığı da güçlendirmektedir. Tüm besinleri dengeli bir şekilde tüketmek ve vücudu sıcak tutmak virüsten korunmak için dikkat edilmesi gereken konulardır. Besinlerde işlenmiş ve hazır gıdalardan kaçınarak tamamen doğal içerikli ürünlerin tercih edilmesi sadece Covid-19 virüsünden değil, tüm hastalıklardan bünyeyi korumaktadır. 14 günlük karantina sürecinde bol bol su içilmeli ve vücuttan zararlı antikorlar atılmalıdır. Doktor kontrolünün ardından vücudunuza iyi gelecek besinlerin bir listesini yaparak her gün almanız gereken besin değerlerini bu listeye uyarak karşılayabilirsiniz.

Koronavirüs Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Koronavirüs hastalarına güç veren beslenme önerileri olarak, sebze ve meyve yemeye oldukça dikkat etmelidir. Bunun yanında, et ve süt ürünlerinin de bağışıklığı kuvvetlendirdiği bilinen bir durum olduğu için bol bol bu ürünleri tüketmelidir. Yemekleri zeytinyağı ile pişirmek, hasta bireylerin tercih edeceği bir yöntemdir. Bunun yanında, virüse enfekte kişilerin bol bol su içmeleri uzmanlar tarafından önerilen bir durumdur. Sıcak bitki çayları içmek, virüsün bağışıklığı zayıflatan etkisini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Virüs, genelde bağışıklığa saldıran bir yapıdadır ve doktorlar bu virüsün vücuda girdiği zaman metabolizmayı zayıflatan etkiler yarattığını söylemektedir. Virüs bulaşan bireylerin bol bol dinlenmesi ve beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Günde 2.5-3 litre su içmeyi ihmal etmemeleri, virüsün vücuttan idrar yoluyla atılabilmesi için çabalamaları gereken hastalar, bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek için çabalamalıdır.

Koronavirüs Hastaları Ne Yememeli?

Koronavirüs hastaları, kan şekerini birden yükseltecek yapay şeker içeren gıdalar yememelidir. Beyaz ekmek, hamur işi ve işlenmiş gıdalar kesinlikle virüse enfekte olmuş bireylerin beslenme programları içerisinde yer almamalıdır. Çok fazla tuz içeren veya cips, kola gibi hazır gıdaların iyileşene kadar tercih edilmemesi gerektiği de uzmanların uyarıları arasındadır.

Kurabiye, şekerleme, çikolata, kek veya poğaça gibi içerisinde margarin ve yapay tatlandırıcı bulunan ürünlerin sindirimi zorlaştırmamaları için iyileşene kadar yenmemesi önerilmektedir. Virüs kaptığınız zaman önce bir doktora giderek bu süreci nasıl geçirmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun yanında, beslenme düzeninize de dikkat ederek virüsten kısa zamanda kurtulabilmeniz mümkündür. Diyetisyen yardımı ve doktor kontrolü ile günlük alacağınız besin değerlerini ve öğelerini hesaplayarak kısa sürede iyileşebilmeniz olasıdır. Covid-19’a enfekte olan hastaların bol bol dinlenmesi ve uykularını iyi alması gerekmektedir.  

Koronavirüs Hastalarına Güç veren Beslenme Tavsiyeleri

Koronavirüs hastalarına güç veren beslenme önerileri kapsamında yine, tahıllar, baklagiller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, işlenmemiş doğal gıdalar, bitki ve sebzeler, meyveler, yoğurt ve çorba gibi gıdalardır. Doktor kontrolünün ardından bir diyetisyen yardımı ile günlük alınması gereken besin değerinin hesaplanması çok önemlidir. Aynı zamanda, sıcak bitki çayları içmek virüsün vücutta yarattığı düşük bağışıklık sorununa karşı olumlu bir çözümdür.

Virüse enfekte olmuş bireylerin kendilerini yorgun, bitkin ve enerjisiz hissetmeleri virüsün direkt olarak bağışıklığa saldırmasından kaynaklanmaktadır. O nedenle, bağışıklığı bozacak hazır gıdalar veya işlenmiş paket gıdalar yerine tamamen doğal gıdalar ile beslenilmesi çok önemlidir. 14 günlük karantina sürecinde bol bol su içilmeli ve vücutta biriken antikorlar atılmalıdır. Zararlı toksinleri vücudunuzdan attığınız zaman yavaş yavaş iyileşme belirtileri gösterebilirsiniz ve bu da doğru beslenmenizin sağlığınıza olumlu katkıları ile mümkündür.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.