Konut Kira Artışı Yüzde 25 ile Sınırlandırıldı! Yasa Yürürlüğe Girdi!

11.06.2022
1.020
Konut Kira Artışı Yüzde 25 ile Sınırlandırıldı! Yasa Yürürlüğe Girdi!

Konut Kira Artışı Yüzde 25 ile Sınırlandırıldı! Yasa Yürürlüğe Girdi! Daire kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa bugünden 1 Temmuz 2023’e kadar geçerlidir.
Son dönemde kira şikayetlerinin artması üzerine hükümet devreye girdi. Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Maliye ve Hazine Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ortak çalışma hazırlayarak kira artışlarına yüzde 25 sınır getirdi. Söz konusu yasa bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sadece Konut Kira Artışı Yüzde 25 İle Sınırlandı!


Kanun 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerlidir ve sadece daire kiralamaları için geçerlidir. İlk kez kiralanan daire ve işyerleri bu düzenlemeden etkilenmez.

Resmi Gazete’nin 4. maddesinde bu konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Konut kiralamalarında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ile 01/01/2023 (bu tarih dahil) arasındaki yenilenen kiralama sürelerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin sözleşmeler, kira bedelinin yüzde 25’ine tekabül etmek kaydıyla geçerlidir. bir önceki kiralama yılının kira bedeli 12 aylık ortalama tüketici fiyat endeksindeki değişim oranı yüzde 25’in altında ise değişim oranı uygulanır.Bu düzenleme bir yıldan uzun süreli kiralamalar için de geçerlidir. Bu oranları aşan şekilde yapılan sözleşmeler geçersiz sayılan miktara tabidir. Bu, maddenin 2. fıkrası uyarınca hakimin kararları için de geçerlidir.”

Diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.