lang="tr"> Ünlü Giyim Markası Kiğılı'dan kadın çalışanlarına Tepki Çeken Kılık-Kıyafet Uyarısı! | Eceyle
Eceyle

Ünlü Giyim Markası Kiğılı’dan kadın çalışanlarına Tepki Çeken Kılık-Kıyafet Uyarısı!

Kiğılı’dan kadın çalışanlarına Tepki Çeken Kılık-Kıyafet Uyarısı! Ünlü giyim markası Kiğılı’nın kadın çalışanlarına gönderdiği kıyafet kodunun hatırlatılması sosyal medyada tepkilere yol açtı. Yazıda, “Çalışan arkadaşlarımızla birlikte çalıştığımız için dekolte ve etek boylarını abartmamanızı ve kalçalarda dikkat çekici giyinmemenizi tavsiye ederiz” denildi.


Erkek giyim markası Kiğılı, kılık kıyafet konusunda çalışanlarına gönderdiği bir hatırlatma e-postasında, aşırı göğüs dekoltesi ve etek boylarından kaçınmaları konusunda uyardı.

KİĞILI MAVİ YAKALILARI GEREKÇE GÖSTERDİ


Uyarı nedeni olarak “mavi yakalı” çalışmanın gösterilmesi tepkilere neden oldu. Söz konusu metinde, “Değerli meslektaşlarımız, artan hava sıcaklıkları ile pansuman prosedürünü hatırlatmak istedik. Aksesuar, saç bakımı, dekolte, etek ucu ile ilgili kurallar pansuman işlemimizde net bir şekilde formüle edilmiştir. Özellikle işçi arkadaşlarımızla birlikte çalıştığımız için. Dekolte ve etek boylarının abartılmaması ve kalçayı saracak şekilde giyilmemesi gerektiğini bildirmek isteriz. Sevgi ve saygılarımla.”

SOSYAL MEDYA TEPKİSİ


Kiğılı’nın söz konusu uyarısı sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Kullanıcılar, prosedürü kadın çalışanlara karşı saygısız olarak nitelendirdi. İşte yapılan yorumlardan bazıları:

Kiğılı’nın personele gönderdiği kıyafet yazısı ise ayıptan öte. Cinsiyetçilik, ahlakçılık, sınıfçılık ve ikiyüzlülük denir… Yazık!
Kiğılı’ya gerekli ders verilir umarım.
Kadın bedeni üzerinden kadınların kazanımlarını sınırlamak ve bastırmak isteyen Kiğılı… Bunu da unutmayacağız!


Kiğılı “BİR KİŞİNİN İNİSİYATİFİNDE ONAYIMIZ OLMADAN YAZILMIŞ”


Kiğılı’nın konuyla ilgili kurumsal açıklamasında, “Kiğılı markasını temsil eden bir kişinin inisiyatifiyle kaleme alınan, onayımızda olmayan ve küstah ifadelerle dolu bu açıklama için çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. “

Tam açıklama aşağıdaki gibidir:

“Kıyafet Hakkında” başlıklı bilgilendirme içeriğimizin çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılması konusunda bir açıklama yapmak durumundayız.Her yıl olduğu gibi bu yıl da mevsimsel değişiklikler nedeniyle kılık kıyafetimizi hatırlatmak istedik. Bunu aşan ifadelerle dolu bu açıklayıcı metin için çok üzgünüz.

Bu yaklaşım doğrultusunda kurum kültürümüze uygun olmayan ilgili ifadelerin kullanımı için gerekli yaptırımları en kısa sürede almış ve gerekli tüm prosedürleri uygulamış bulunmaktayız. Kurulduğumuz ilk günden itibaren “eşitlik” ilkesiyle hareket ediyor ve tüm iş süreçlerimizi bu şekilde yürüten bir marka olarak tüm çalışma arkadaşlarımıza özen gösteriyoruz.

Eşitlikçi yaklaşımımızı ürettiğimiz ürünlerin etiketlerine bile yerleştirirken böyle bir ifadenin kurumumuza yansımasından dolayı üzgünüz. Tüm iş süreçlerimizi kurum kültürümüzü oluşturan değerlerin başında gelen “insana ve insan haklarına saygı” kavramından vazgeçmeden yönettiğimizi tekrarlamak isteriz. Kiğılı ailesi olarak kamuoyunu böyle bir gündemle meşgul ettiğimiz için özür dileriz.”

Diğer yazılar

Exit mobile version