Karpuz Besin Değeri

25.01.2022
1.846
Karpuz Besin Değeri

Karpuz besin değeri açısından çok faydalı olan meyvelerdendir. Yaz sıcağında bolca tükettiğimiz ferahlatıcı meyvelerden biri olan karpuz zengin besin değerlerine sahiptir. Karpuzun büyük çoğunluğu su ve liflerden oluşmaktadır. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Akdeniz’de karpuz yetiştirilmektedir. Bu anlamda ülkemizde bolca yetiştirilen karpuzun vücuda büyük faydası vardır.

 Özellikle yaz aylarında sofranızdan eksik etmemelisiniz. Karpuz; A ve C bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Karpuz besin değeri kapsamında, bir porsiyon karpuzda 569 IU A vitamini, 8,1 mg C vitamini, 112 mg potasyum, 7 mg kalsiyum, 0.3 mg demir, 0.4 mg lif, 7.6 g karbonhidrat, magnezyum, B1 ve B5 gibi mineraller karpuzda bulunmaktadır. Ayrıca likopen ve beta karoten içeren karpuz sağlığa oldukça faydalı bir meyvedir. Özellikle çocuklarında tadını çok sevdiği karpuz bu önemli vitamin ve mineralleri vücudunuza almanızı sağlar. 

Karpuz Besin Değeri Protein mi karbonhidrat mı?

Karpuz besin değeri olarak ele alındığında güçlü bir karbonhidrat kaynağıdır. İçeriğindeki karbonhidrat ve fruktozdan kaynaklı şeker hastalığı olan kişilerin karpuzu sınırlı tüketmesi gereklidir. Haftada iki üç gün bir dilim karpuz tüketebilirler. Karpuzda çok sınırlı da olsa protein vardır. Bir dilim karpuzda 0,6 g protein bulunmaktadır. Ancak 1 dilim karpuzda 7,6 g karbonhidrat bulunduğu için daha çok karbonhidrat kaynağı olarak kabul edilir. Bünyesinde barındırdığı sudan sonra en çok fruktoz ve glukoz vardır. Bu özelliği ile karbonhidrat kaynaklı bir besin olduğu anlarız. 

Karpuz yemek insanı zayıflatır mı?

Karpuz besin değeri yüksek olduğu gibi fazla tüketildiğinde zararları da olabilir. Bir dilim karpuzda 45 kalori bulunmaktadır.  Çok fazla kalori olmasa da içindeki şekerden dolayı kan şekerini ani yükselterek kişinin acıkmasına neden olur. Bu yüzden diyette çok sık tüketilmemesi önerilir. Ancak son zamanlarda karpuz detoksu gibi detokslar uygulayarak gün içinde sadece karpuz yiyerek zayıflanacağı iddia edilmektedir. Fakat bu yöntemler kalıcı kilo vermeye yardımcı olmaz. Böyle ani kilo verdiren detokslar vücudun dengesini bozabilir.

Ayrıca tek tip beslenme uzmanlar tarafından da sağlığa zarar verdiği için önerilmemektedir. Yalnızca karpuz içerisindeki lifler sayesinde vücuttaki ödemi atmaya yardımcı bir meyvedir. Bu anlamda zaman zaman ara öğünlerinizde karpuza yer vermelisiniz. Ancak fruktoz ve glikozdan kaynaklı tüketirken mutlaka ölçülü olmakta yarar var. 

1 dilim karpuz kaç karbonhidrat?

1 dilim karpuzda 8 gr karbonhidrat bulunmaktadır. İçindeki fruktoz ve glukozdan kaynaklı karbonhidrat bulunur. Karpuz; bol su içerdiği, lezzetli, hafif ve insanı ferahlatması özelliği ile yaz aylarında çok tercih edilir. Ayrıca vücuda faydası da çok fazladır. Karpuzun faydaları şunlardır;

 • Karpuz, içerdiği likopen sayesinde kansere karşı etkili bir meyvedir. Özellikle prostat kanserine karşı savaşır. Bağışıklığı güçlendirir. 
 • Karpuz, kötü kolestrolü düşürmeye yardımcı bir meyvedir.
 • Karpuz, kalp ve damar sağlığını koruyan süper bir meyvedir. Kalp krizine karşı kişileri korur.
 • Karpuz, yaz aylarında veya spor yaparken kaybedilen suyun yerine konulması için sağlıklı ve lezzetli bir alternatiftir. 
 • Karpuz, göz kuruluğu hastalığına iyi gelir. Gözde enfeksiyon varsa giderir. 
 • Kas ve kemikleri güçlendirir. Kas ve kemik ağrılarına iyi gelir. Kişiye enerji verir.
 • Karpuz, cildi yeniler, gençleştirir. Cilt sağlığını korur. Cilt kuruluğuna iyi gelir ve nemlendirir. 
 • Karpuz, sindirimi düzenler. Kabızlığı giderir.
 • Karpuz, böbrek ve bağırsak sağlığını korur. Böbrek taşı tedavisinde kullanılır. 
 • Karpuz, vücuttaki iltihabı gideren ve toksinlerden arındıran bir meyvedir. 
 • Beyin sağlığına iyi gelir. Alzheimer gibi hastalıkları önler veya ilerlemesini durdurur. Hafızayı güçlendirir.
 • Saç sağlığına iyi gelir. Vücudun kolajen üretmesini sağlar.
 • Midede gaz ve şişkinliğe iyi gelir. 
 • Karpuz, düşük kan basıncını engeller. Kan basıncını düzenler. 
 • Karpuz, gebe kişilerin bulantılarını, şişkinliği ve mide yanmalarını giderir. 
 • Karpuz, kişiye rahatlatır, baş ağrılarına iyi gelir ve uyku sorunlarını giderir.

Karpuz karbonhidrat mı? Karpuz besin değeri

Karpuz, yüzde 90’ı su olan yüksek miktarda glukoz ve fruktoz içeren lezzetli bir meyvedir. Karpuz besin değeri kapsamında, içerdiği şekerden dolayı bir karbonhidrat kaynağıdır. Beslenmenizde sağlıklı bir karbonhidrata yer vermek istiyorsanız mutlaka bir porsiyon karpuz tüketmenizi öneririz. Özellikle yaz aylarında sıkça pazarlarda ve market raflarında bulunan karpuzu sofranızdan eksik etmeyin. Ancak yine de miktar kontrolü çok önemlidir. Mutlaka porsiyonuna dikkat ederek bu çok faydalı besinden faydalanın. Çekirdekli ve çekirdeksiz türleri olan karpuzun özellikle çekirdekleri de bazı yörelerde tüketilir. Çekirdeğinin de vücuda büyük faydası vardır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.