İtalya’nın En İyi Üniversiteleri

19.08.2022
1.787
İtalya’nın En İyi Üniversiteleri

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri Hangileri? Dünya da en eski yerleşke olan üniversitelere sahip olan İtalya eğitim için oldukça ideal bir fırsattır. Dünyada oldukça önemli bir sıralamaya sahip olan İtalya’da okumanın birçok avantajı bulunmaktadır. Sıralama olarak diğer ülkelerle yarışan İtalya üniversiteleri kültürel zenginliğiyle de öğrencileri kendisine çekmektedir. İtalya üniversiteleri farklı yapısı ile lisans ya da yüksek lisans yapma olanağı tanımaktadır.

İtalya eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bunun yanı sıra yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Üniversitelerin geneli İngilizce ile eğitim desteği vermektedir. Ancak bunun yanı sıra İtalyanca da eğitimler verilmektedir. İtalya da ortalama olarak 90 üniversite eğitim desteği vermektedir.

İtalya da üniversite okumak için diğer ülkeler de olduğu gibi şartlar bulur. Bu şartlar ise lise eğitimini bitirmiş olması, dil yeterlilik sınav sonuç belgesi ve ülkenin kendine özel yapmış olduğu giriş sınavlarına girmek gerekir.

Eğer bu şartlar sağlanıyorsa lisans başvurusu için akademik transkript, diploma, dil yeterlilik belgesi ve niyet mektubu üniversiteye verilmelidir. Ayrıca ülkenin sunmuş olduğu kaliteli eğitim için İtalya’nın en iyi üniversitesi şunlardır. Politecnico di Milano, Universita di Bologna, Sapienza Universita di Roma, Universita di Padova, Politecnico di Torino, Universita Degli Studi di Milano gibi sıralamamız mümkündür.

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri Paralı Mı?

İtalya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında, her ülke de olduğu gibi İtalya’nın özel üniversiteleri de paralıdır. Fakat tam bir fiyat söylemek mümkün olmaz. İtalya da üniversite fiyatları derecelere ve yapılmakta olan çalışma programlarına göre belirlenir. İtalya’daki ortalama öğrenim ücretleri 1000 Euro ile 3500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

İtalya devlet üniversiteleri ise öğrencileri maddi açıdan zorlayıp mağdur etmemek için öğrencinin aile gelirine bakarak bir öğrenim ücreti oluşturmaktadır. Bundan dolayı İtalya ISEE denilen bir hesaplama yapar. Bunun sonucuna göre bir eğitim ücreti söylenir.

Ayrıca İtalya’ya okumaya gelecek her öğrencinin konaklama yerine ihtiyacı olduğu gibi yaşamını idame ettireceği masraflar da bulunur. Üniversite bünyesinde bulunan öğrencilerin ortalama yaşam maliyeti 700 Euro ile 1500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca İtalya da eğitim alan bir öğrenci 26 yaş altı ise İtalya’nın öğrenci kartlarından yararlanabilir, isteğe göre bisiklette kiralanabilir.

Bologna Üniversitesi Dünya’da Kaçıncı?

En prestij sahibi üniversitesinden biri olan Bologna Üniversitesi, ulusal ve uluslararası alan da ilk sıralarda yerini almaktadır. Sahip olduğu önemli akademisyen, bilim insanı ve öğrencileri sayesinde yıllar geçtikçe önemli bir öğrenim merkezi durumuna gelmiştir. Bu üniversite de yaklaşık olarak 85.000 bin öğrenci bulunmaktadır. Sadece İtalya da değil aynı zaman da İtalya dışında da kampüsleri bulunmaktadır.

Aynı zamanda Bologna Üniversitesi departmanları birbirine bağlayarak düzenli bir koordinasyonu sağlar. Bu departmanlar yaklaşık olarak 30 tanedir. Ekonomi, Kültürel Miras, Matematik, Yönetim, Hukuk Çalışmaları, Sanat gibi sıralamamız mümkündür. Bologna Üniversitesi’nin dünya genelinde sıralaması 166 iken akademik itibar durumuna göre ise 71. Sırada yer almaktadır. Kendi ülkesinde ise 1. Sıradadır.

Politecnico Di Milano Kaçıncı Sırada?

İtalya’nın en iyi üniversiteleri kapsamında İtalya devlet üniversiteleri arasında en önde olan üniversiteden biri olan Politecnico di Milano Üniversitesi diğer üniversiteler arasında başarı sıralamasını korumaktadır. Politecnico di Milana Üniversitesi geçtiğimiz yıllarda 149.sırada iken şu an 137.sırada yer almaktadır. Ayrıca 6 yıl boyunca en iyi İtalyan Üniversitesi olarak özelliğini korumaktadır. Bu sıralama da yaşadıkları atlayış ile %12’lik grupta yerini almıştır.

Aynı zamanda Bologna Üniversitesi, İtalya’nın ilk üniversitesi olarak da bilinmektedir. Dünya çağında olan sıralamasına rağmen İtalya da birincili olan bu üniversite yurt dışındaki öğrenciler tarafından sık tercih edilen bir konumdadır.

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri Arasında olan Torino Üniversitesi Dünya’da Kaçıncı Sırada?

Torino Üniversitesi yaklaşık olarak 120 binaya sahiptir. İtalya’nın eski üniversitelerinden biri olan İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında olan Torino Üniversitesi 75.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Torino’nun farklı yerlerinde olan kampüsleri sayesinde oldukça dikkat çekici bir konumda olan üniversite yurt dışından gelen öğrenciler için de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hem kültürel gelişimi desteklerken hem de öğrencileri farklı aktivite yapmaları için teşvik etmektedir. İyi bir istihdam sağlayan bu üniversite şehir içinde farklı bir şehir olarak da tanımlamak mümkün olur. Torino Üniversitesi, uluslararasında araştırma ve eğitim sağlarken bilime de oldukça katkısı vardır. Torino Üniversitesinde öğrenci olmak sizin için bir şanstır. Çünkü İtalya’nın bünyesinde bulunan kilise, park, anıtlar, tiyatro ve müzeleri ile yıl boyunca sıkılmadan onlarca etkinliğe katılmanız mümkün olur. Öğrenci odaklı olan Torino şehri, öğrenci dostudur.

Ayrıca üniversiteye kabul edilmek sandığınız kadar kolay değildir. Torino’da eğitim alabilmek için mutlaka üniversitenin istediği şartları okuyarak ona göre bir plan hazırlamalısınız. Eğer şartlar sağlanır ise Torino sizin için bir cennetten farkı olmayacaktır. Torino Üniversitesi, dünya sıralamasına göre 2021 yılında 521. Sırada yer almaktadır.

İlginizi çekebilir:

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.