lang="tr"> İsrail'den Türkiye'deki vatandaşlarına: Sakın otelinize dönmeyin, İran suikast timleri odanızda bekliyor | Eceyle
Eceyle

İsrail’den Türkiye’deki vatandaşlarına: Sakın otelinize dönmeyin, İran suikast timleri odanızda bekliyor

İsrail İstanbul Operasyonu! Devrim Muhafızları’nın üst düzey komutanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi’nin öldürülmesinin ardından İran’ın intikam saldırısından korkan İsrail, Türkiye’deki vatandaşlarına ‘ülkeyi derhal terk etme’ çağrısında bulundu. Dünya bu dikkat çekici gelişmeyi anlatırken İsrail basını, Türkiye’de bir pazara gelen vatandaşlarını gizli ajanların kaçırarak otellerine dönmeyeceklerini ve suikastçıların odalarında beklediklerini yazdı.


İsrail’in Türkiye’deki vatandaşlarına “ülkeyi derhal terk edin” çağrısının yankısı sürüyor. İsrail basını, Türkiye’de tatil yapan İsraillilerin deneyimleriyle ilgili dikkat çekici bilgiler verdi. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid dün İstanbul’daki vatandaşlara “ülkeyi derhal terk etme” çağrısında bulundu.


“ZORUNLU DEĞİLSENİZ İSTANBUL’A VE TÜRKİYE’YE GİTMEYİN”


İsrail İstanbul Operasyonu! “Bu terör saldırıları tatile giden İsraillileri hedef alıyor. Öldürmek veya kaçırmak için kasıtlı olarak İsraillileri seçiyorlar. Bu gerçek ve ciddi bir tehdittir” dedi. “İsraillileri gerekmedikçe İstanbul’a veya Türkiye’ye gitmemeye çağırıyoruz. İstanbul’daysanız hemen İsrail’e dönün, İstanbul’a uçuş programınız varsa iptal edin. Hiçbir yolculuk hayatınızdan daha değerli değildir.”

İranlı komutanın suikastından sonra misilleme korkusu
İran Devrim Muhafızları’nın önde gelen isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen ay evinin önünde düzenlediği silahlı saldırıda ölmesinin ardından İsrail hükümeti, vatandaşlarını olası misilleme saldırılarına karşı uyardı: “Türkiye’ye gitmeyin.” İran.


“İSRAİLLİ ÇİFT EŞYALARINI ALAMADAN TÜRKİYE’DEN ÇIKARILDI”


İsrail TV Kanalı 13, geçen hafta İstanbul’daki bazı İsraillilerin “ciddi tehlike” nedeniyle hızla ülkeden sınır dışı edildiğini bildirdi. Habere göre, üst düzey bir İsrailli yetkili, İstanbul’da bir pazarı ziyaret eden İsrailli bir turisti arayarak oteline dönmemesini ve İranlı ölüm timlerinin kendisini orada beklediğini söyledi. Kadın ve eşi daha sonra İsrail güvenlik ekipleri tarafından otelden eşyalarını bile almadan havalimanına götürüldü. Suikastla ilgili ipuçları için burada sorguya çekilen çift, daha sonra İsrail’e geri gönderildi.

İSRAİLLİ BAKAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETMİŞTİ


İsrail İstanbul Operasyonu! Sözcü’deki haberde, çiftin neden hedef alınmış olabileceğine ilişkin ayrıntı verilmedi. Kaç İsraillinin benzer şekilde ülkelerine geri gönderildiği belirtilmedi. İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, Türkiye’ye yardımlarından dolayı teşekkür etti ve Türkiye’de çok sayıda İsraillinin hayatını kurtardığını söyledi. Ülkenin önde gelen gazetelerinden biri olan Jerusalem Post gazetesi, Türkiye’de faaliyet gösteren İranlı bir grubun İsrail hedeflerine saldırma planlarının İsrail ve Türk güvenlik güçleri tarafından engellendiğine dikkat çekti.

“İSRAİL DE TEHLİKELİ BİR YER”


Öte yandan İsrail’in uyarısına rağmen birçok İsrailli’nin Türkiye gezisinden vazgeçmediği kaydedildi. İsrail Ordu Radyosu’na göre, ülkenin havalimanlarında İstanbul uçuşları için uzun kuyruklar oluşmaya devam ediyor. Bir İsrailli, İstanbul’a uçağa binmeden önce gazetecilere verdiği demeçte, “İsrail de tehlikeli bir yer” dedi. Turizm bakanlığı, havayollarından Türkiye’ye biletini iptal eden vatandaşların paralarını iade etmelerini istedi. Türkiye, İsraillilerin turizm için tercih ettikleri ülkeler arasında yer alıyor.

Diğer yazılar

Exit mobile version