Göbeklitepe’nin Sırları

02.09.2021
43
Göbeklitepe’nin Sırları

Göbeklitepe’nin sırları özellikle son zamanlarda birçok kesimin dikkatini çekmiş durumda. İnsanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Göbeklitepe, Mısır piramitlerinden bile çok daha eski bir yapı. Yaklaşık 12.000 yaşında olan bu özel yerin hala gün yüzüne çıkmamış esrarengiz sırları bulunmakta… Atiye dizisi ile gündeme oturan yapının aslında bundan yıllar önce bir Alman arkeolog tarafından keşfedilmiş olduğunu biliyor muydunuz?

Göbeklitepe’nin Sırları Tarihi Kısaca

Hayvanlarını otlatmak üzere Göbeklitepe civarına giden bir çobanın eski tarihe ait bir heykel bulmasıyla başlayan bir serüvenden bahsediyoruz. Ancak, ilk önceleri ne yazık ki, Türkiye’de arkeolojinin de fazla gelişmiş olmamasından kaynaklı olarak bulunan parça heykel pek önemsenmemiş. Sonrasında Türkiye’ye gelen Alman arkeolog Klaus Schmidt bu olayı öğrendiğinde büyük bir heyecan yaşamış. Aslında bu durumun hiç de basite alınmayacak kadar önemli olduğunu anlayan Alman arkeolog, gece sabaha kadar uyumamış. Ertesi gün hemen bu heykeli inceleyerek, bulunan yerde kazı çalışmalarına başlamış.

Sonrasında ise ortaya çıkan manzara adeta şok etkisi yaratmış. Yer altında binlerce yıldır gizlenmiş olan tapınak benzeri bir yapı ortaya çıkmış. Bu yapının barındırdığı, eski ve tonlarca ağırlıkta olan taşların üzerinde çok farklı şekiller yer almakta. Hepsi esrarengiz bir şekilde o günün şartlarına uygun olmayan araçlarla çizildiği var sayılmakta. Göbeklitepe’nin sırları bu noktada büyük bir aydınlığa kavuşuyor.

Göbeklitepe’nin Sırları Kısa Bilgi

Göbeklitepe kısa bilgi olarak şunu ifade edebiliriz ki, 1994 yılında Şanlıurfa’nın yaklaşık 15 km kadar kuzeydoğusunda keşfedilmiştir. Alman Arkeolog Klaus Schmidt tarafından ciddi bir kazı çalışması başlatılarak, tam tamına 45 adet “T” şeklinde taş anıtlar çıkarılmıştır. Bu anıtların üzerlerinde yılan, aslan, domuz, ördek, balık ve avcılık ile uğraşan insan şekilleri yer almakta. Üstelik bu taşların ağırlıkları 15 ton civarında ve 6 mt. Yüksekliğinde. Araştırmalar neticesinde buranın yapılma amacının ise tapınma ve gök cisimlerini inceleme olduğu tespit edilmiştir.

Sirius Yıldızı Efsanesi Göbeklitepe ile Bağlantılı mı?

Göbeklitepe’nin şöhreti çok kısa zamanda tüm dünyadaki bilim insanlarının meraklarını üzerine çekti. İtalyan arkeoıloji ve astroloji uzmanı Giulio Magli, gök cisimlerinin hareketlerini takip etmek amacıyla Göbeklitepe’nin kullanıldığını öne sürdü. Ayrıca burası bir tapınak olarak inşa edilip burada gök cisimlerini tanrı olarak kabul ettiklerini ve onlara tapınıldığını da ileri sürdü. Magli aynı zamanda bu yapının yine bir yıldızın doğuşu üzerine inşa edildiği varsayımını da dile getiriyor.

Göbeklitepe sırları bu anlamda daha keşfedilmemiş bir çok gizemli olayları üzerinde barındırmaya devam ediyor. Yaklaşık 12.000 yıl önce yapılmış olan bu tarihi tapınak, insanoğlunun inşa etmiş olduğu en sıra dışı ve büyük toplanma yeri olarak kabul edilmekte. Buranın yaşama alanından çok ritüel toplantıların yapıldığı gizemli bir yer olduğu bilim adamları tarafından da net görüşler ile desteklenmiştir.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.