Fındık Borsası

07.10.2021
1.927
Fındık Borsası

Fındık borsası ne durumda? Türkiye fındık üretimi konusunda lider ülkelerden bir tanesidir. Bir çok şehirde fındık yetiştiriciliği temel geçim kaynağı olmaktadır. Her sene fındık fiyatları daha çok artmaktadır. Fındık borsası kapsamında Üreticiden alınan fındık fiyatları ile marketlerde veya pazarlarda olan fındık fiyatları farklılık gösterir. 2021 yılında fındık fiyatlarının 28-30 TL aralığında olması beklenmektedir. Tabi ki fındık fiyatları il il de değişebilmektedir. Çünkü her ilde yetişkin fındık kalitesi aynı değildir. Karadeniz’in çoğu ili fındık bakımından son derece bereketli topraklara sahiptir. En çok Karadeniz bölgesinde fındık üretilir. Fındık borsası kapsamında güncel fındık fiyatları için yazının devamını mutlaka okumalısınız.

Dünya’ da fındık üreten ülkeler incelendiği zaman  2015 yılında en çok fındık üretiminin Türkiye’ de yapıldığı görülmektedir. En kaliteli fındık Türkiye’ de üretilmektedir. Bu yüzden birçok ülkeye ihracatı söz konusudur. Ve Türk kültürü açısından fındık önemli bir yere sahiptir. Karadeniz bölgesinde çoğu kişinin geçim kaynağı olması dolayısıyla ise önemli bir gelir kaynağı da olmaktadır. Fındık fiyatları her sene daha çok yükselmektedir. Hiçbir zaman düşmemektedir. Her sene ufak miktarlarda artış yaşanmaktadır. Bunun sebebi ise her sene aynı verimin alınmamasıdır. Genellikle bir sene fazla olsa bile diğer sene aynı miktar söz konusu olamayabilir.

Genel olarak Fındık borsası 2021-2022 fındık fiyatları şu şekilde;

  • Akçaoca fındık fiyatları, 21,00 TL-24,34 TL ,
  • Bartın fındık fiyatları ise 20,50-24,00 TL,
  • Düzce fındık fiyatları 21,00-24,34 TL,
  • Giresun fındık fiyatları 21,24-26-90 TL,
  • Ordu fındık fiyatları 21,50-23,50 TL,
  • Samsun fındık fiyatları 21,85-23,50 TL.

Bu fiyatlar 2021-2022 güncel fındık fiyatlarıdır.  Peki Hangi şehirlerde fındık ne kadar? 2021 Fındık fiyatları nedir? Yazımızın devamında ayrıntılarıyla inceleyelim.

Akçaoca Fındık Fiyatları

Fındık borsası Akçaoca ili fındık bakımından oldukça zengin illerden biridir. 2021 yılında Akçaoca fındık fiyatı 21,00 TL ile 24,34 TL arasında değişmektedir. Her kişiden kişiye göre fındık fiyatı değişmektedir. Geçen yıla nazaran fındık fiyatında önemli miktarda bir artış söz konusudur. Fındık üreticisinden alındığı fiyata, tüketiciye ulaştırılmamaktadır. Bu aslında önemli bir dezavantajıdır. Diğer illere göre ortalama bir fiyat durumu mevcuttur. Akçaoca ilinin, her ilçesinde de fiyatları ufak bir değişme göstermektedir. Ancak net fiyat yukarıda belirtilen şekildedir.

Ordu Fındık Fiyatları

Ordu fındık üretiminde lider iller arasındadır. Ve ülkenin fındık üretiminin en çoğu genellikle Ordu ve Giresun ibi illerden karşılanır. Fındık denildiğinde akla ilk olarak Ordu gelmektedir. Güncel fındık fiyatları ise 21,50- 23,50 TL arasında değişmektedir. Geçen seneye nazaran iyi bir artış söz konusudur. Birçok ile göre daha fazla bir ücret söz konusudur. En çok üretim alanı olan Ordu ili, fiyat konusunda da önemli bir ayrıcalık sunmaktadır. Üreticiler fındıklarını bu fiyat üzerinden satmaktadır.

Giresun Fındık Fiyatları

Fındık borsası kapsamında Giresun fındık bkımından en popüler illerden bir diğeridir. Fındıklar yağ açısından da oldukça zengin olduğu için fındık yağı konusunda da en çok tercih edilen Giresun fındığıdır. Ve en rekor fiyatta Giresun fındığında bulunur. Güncel Giresun fındığı fiyatı ise 21,24 TL ile 26,90 TL arasında bir fiyat mevcuttur. En yüksek fiyattan satılan fındık Giresun fındığıdır ve genelde ihracat edilen fındıktır.

Fındığın Faydaları

Fındık insan sağlığı ve vücudu için sağlıklı besin kaynakları arasındadır. Çok iyi bir enerji kaynağı olan fındık, gün içinde gereken enerjiyi sağlamanız için bir enerji deposudur. Kalp ve damar hastalığı olan kişilr içinde büyük faydası vardır. Kolesterolü olan kişilerin fındığı tüketmesi sonucunda, kolesterolü düşürür ve dengeler. Kişilerin kalp ritmini düzenlemede en büyük doğl besin kaynağı fındıktır. Özellikle yaşlı kişilerde görülse bile artık genç insanlarda da sık sık kalp krizi yaşama riski vardır. Fındık, kalp krizi riskini en aza indirir.

Çoğu kişide görülen rahatsızlıklardan biri de kansızlıktır. Kansızlığa da oldukça iyi gelir. Vücut  ve kemik gelişimi için de çok faydalıdır. Hamile kişilerinde sık sık tüketmesi tavsiye edilir. Çünkü doğacak çocuk içinde anne içinde çok faydalı bir besin kaynağıdır. Varis rahatsızlığı olan kişilerin, fındık tüketimi sonrasında rahatsızlıklarının düzelme gösterdiği görülmüştür. Özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığına ilaç gibi gelmektedir. Cildine önem veren kişiler için de oldukça önemlidir. Cilt üzerinde güzelleştirici bir etkisi vardır.

Yazımızda 2021 fındık fiyatları konusunda bilgiler verdik. Sizler de 2021-2022 fındık fiyatları konusunda fikir ve görüşlere sahipseniz bizlere mutlaka yorum bölümümüzden ulaştırın.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR