Eminönü fotoğraf çekilecek yerler

16.11.2021
3.167
Eminönü fotoğraf çekilecek yerler

Eminönü fotoğraf çekilecek yerler konusunda fikir almak istiyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Cumhuriyet’in ilk ilçelerinden biri olarak bilinen Eminönü tarihi dokusu sebebiyle pek çok yerli ve yabancı turistin uğrak noktası… Sur içinde bulunan ve İstanbul Boğazı’nı kucaklayan Eminönü son yıllarda fotoğrafçıların da gözde destinasyonlarından biri haline geldi. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde Eminönü’nde fotoğraf çekilecek yerleri listeledik.

İstanbul’un tarihi dokusunu yaşatan Eminönü son zamanlarda fotoğrafçıların da vazgeçilmez mekanı olmaya başladı. Ayrıca Eminönü, gezilecek ve yapılacak aktivitelerin çok olması sebebiyle her gün pek çok gezgine ev sahipliği yapıyor. Eminönü Meydanı gezilecek destinasyonların başında geliyor. Ünlü Mısır çarşısı, Tarihi Sirkeci Tren Garı ve Yeni Camii de burada bulunuyor. Eminönü’ne gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken pek çok etkinlik var. Örneğin boğaza karşı balık ekmek yemek, turşu suyu içmek, tarihi Mısır Çarşısı’nı ziyaret etmek, Yeni Cami etrafında kuşları beslemek gibi… Ayrıca fotoğraf çekmek isteyenler için de muhteşem karelerin yakalanabileceği mekanlar bulunuyor. İşte Eminönü fotoğraf çekilecek yerler…

Eminönü fotoğraf çekilecek yerler Arıyorsan Doğru Yerdesin!

Eminönü fotoğraf çekilecek yerler kapsamında en özel mekanlar şu şekilde;

Eminönü Meydanı

Deniz havasına ve manzara fotoğraflarına hayran birisi iseniz Eminönü Meydanı sizin için eşsiz bir mekan… Denizi kucaklayan yapısı ve her daim aktif olması sizi cezbedecek. Kalabalığı ile her zaman yoğun olan bu meydan benzersiz fotoğraf kareleri yakalamak için sizi bekliyor. Meydanda bulunan kuşları besleyebilir hatta onları fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca meydanda çok fazla kestane ve mısır satışı yapan kişiler bulunuyor. Közlenmiş mısır ve kestanelerin kokusu bir yana sokak satıcıları da fotoğraflarınızda yer vermeniz gereken unsurlar arasında. Ayrıca bu meydanda pek çok tarihi yapı görebilirsiniz. Osmanlı motiflerini yansıtan cami, han ve hamamlar da fotoğraflanması gereken yapılar. Ayrıca meydanda bulunan deniz gezi turlarını da değerlendirerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Deniz turlarında martılara simit atarken doğanın ve tarihin buluşmasını da objektifinize yansıtmalısınız.

Balıkçılar diyarı: Galata Köprüsü

Karaköy ile Eminönü’nü birbirine bağlayan Galata Köprüsü, kendine has tarzıyla pek çok fotoğrafçının vazgeçilmezi… Haliç üzerine 1994 yılında inşa edilen yapı adeta Eminönü’nün sembolü haline gelmiş. Üzerinde daima balık tutan insanların olması ve alt tarafında balık restoranlarının bulunması köprüyü Eminönü’nün görülmesi gereken bir yeri haline getiriyor. Ayrıca Galata Köprüsü’nü otomobil ile gezebileceğiniz gibi yaya olarak da deniz havasının tadını çıkartabilirsiniz. Bu sebeple fotoğrafçılar Galata Köprüsü’nü, balıkçıları ve kendilerini fotoğraflamak için Galata Köprüsü’nü tercih ediyorlar.

Baharat kokulu Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı, Eminönü`nde Yeni Camii`nin arkasında yer alıyor. İstanbul`un en eski çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı, baharat kokularıyla sizi mest edecek. Tarihi dokusu ve kendine has yapısı sebebiyle fotoğrafçıların bir diğer uğrak noktası da Mısır Çarşısı… Baharat dükkanlarının çoğunlukta olduğu çarşıda hediyelik eşyalar, tekstil ürünleri, kuyumcu dükkanları, lokantalar da bulunuyor. Mimari yapısıyla dikkatleri üzerine çeken çarşı hem profesyonel fotoğrafçıların hem de gezginlerin sıkça ziyaret ettiği mekanlardan biri… Mısır Çarşısı’nın yanı sıra Kapalıçarşı’yı da ziyaret edebilir ve birbirinden eşsiz fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Manevi atmosferin adresi Yeni Cami

Eminönü Yeni Cami olarak bilinen tarihi yapı aynı zamanda Valide Sultan Cami olarak da adlandırılıyor. Yeni Cami Eminönü Meydanı’nın baş köşesinde bulunuyor. Manevi atmosferi en güzel yaşatan mekanlardan biri olan Yeni Cami, 1597 yılında Sultan III. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle temeli atılan bir yapı. Yapımının 66 yıl sürdüğü söylenen caminin tamamlanması ise 1665 yılında IV. Mehmet’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük çabaları sonucunda olmuştur. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu yapı fotoğrafçılar için de benzersiz kareler sunuyor. Mimari dokusuyla sizi büyüleyecek olan destinasyona da ulaşım oldukça kolay. Eminönü tramvay istasyonunda inerek kolay bir şekilde buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kadıköy üzerinden deniz araçları ile de camiye kolaylıkla ulaşım imkanı bulunuyor.

Bankacılığın gelişimi üzerine kurulan Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi, 1890 yılında postahane binası olarak yaptırılan binada bulunuyor. Bu tarihi bina 2005 yılında müzeye dönüştürülüp 2007 yılında da halka açılmış. Müzede ilginizi çekebilecek ve fotoğraflanacak pek çok belge, imge bulunuyor. Bankacılık tarihine ışık tutan bu koleksiyon görülmeye ve fotoğraflanmaya değer. Müzede, para sayma makinesi, kopyalama makinesi, terazi, daktilo ve kumbaralar gibi objeler bulunuyor. Ayrıca alt katta bulunan ışıklı koridorun sonundaki büyük kasa odaları ve banka dolapları oldukça ilginç.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.