lang="tr"> DSÖ'den tüm dünyayı tedirgin eden açıklama: Kovid-19 vakaları 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi | Eceyle
Eceyle

DSÖ’den tüm dünyayı tedirgin eden açıklama: Kovid-19 vakaları 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi

Dünya Sağlık Örgütü, 110 ülkede Kovid-19 vaka sayısının arttığını kaydetti ve salgının henüz bitmediği konusunda uyardı. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, ölüm oranlarının arttığını vurgulayarak, “Salgın değişiyor. Virüsle mücadelede ilerleme kaydettik ancak salgın henüz bitmedi.” dedi.


DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki Covid-19 vakalarındaki son gelişmeleri değerlendirdi. Kovid-19’un alt varyantları olan BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede vaka artışını tetiklediğini kaydeden Ghebreyesus, küresel vakalardaki %20’lik artışın ve DSÖ’nün 3 bölgesinde ölüm oranlarının arttığını söyledi.


Dünya Sağlık Örgütü “SALGI HENÜZ BİTMEDİ”


Ghebreyesus: “Salgın değişiyor. Virüsle mücadelede ilerleme kaydettik ancak salgın henüz bitmedi.”

“VARYANTLARIN ANALİZİ GİDEREK ZORLAŞIYOR”


Dünya genelinde test, vaka raporlama ve genom dizilemesindeki düşüş nedeniyle DSÖ’nün virüsü takip etme yeteneğinin sınırlı olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, “Mevcut Omicron varyantının takibi ve virüsten sonra ortaya çıkacak varyantların analizi. giderek zorlaşıyor.” dedi.

“12 MİLYAR AŞI DOZU DAĞITILDI”


Ghebreyesus, mevcut vaka sayısının Covid-19’u daha tehlikeli hale getirmemesi için aşılamanın önemine dikkat çekerek, “son 18 ayda dünya çapında 12 milyar dozdan fazla aşı dağıtıldığı” bilgisini paylaştı. Ghebreyesus, sağlık çalışanları ve 60 yaş üstü insanlar için küresel bağışıklama oranının yüzde 75 olduğunu belirterek, ülkeleri “nüfuslarının en az yüzde 70’ini aşılamaya” çağırdı.

İlginizi çekebilir:

Exit mobile version