Doğumdan Sonra Rahimde Parça Kalması Belirtileri

23.12.2021
11.076
Doğumdan Sonra Rahimde Parça Kalması Belirtileri

Doğumdan sonra rahimde parça kalması belirtileri nelerdir? Doğum yaptıktan sonra belirli şikâyetleriniz mi mevcut. Rahimde parça kaldığından mı şüpheleniyorsunuz. Bu yazımızda merak ettiğiniz bütün soruların cevabına ulaşacaksınız.

Genellikle yeni doğum yapan anneler bazı belirtiler yaşadıklarında tedirgin davranırlar ve rahminde parça olup olmadığını merak ederler. Eğer birtakım belirtileriniz varsa mutlaka doktora gitmeli ve gerekli muayeneyi olmalısınız.

Çünkü erken muayene edildiğinde eğer bir sorun mevcut ise kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturulabilir. Hamile bir bayanın gebeliği sonlandırıldığında rahim içerisinde parça kalabilir. Doğumdan sonra rahimde parça kalması belirtileri kendini bazı emarelerle kendini gösterebilir.

 • Bu bebeğin eşinden bir parçadır.
 • Genellikle düşük yapan kişilerde meydana gelir. Fakat normal doğumda da bu gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Doğumdan Sonra Rahimde Parça Kalması Belirtileri Nelerdir?

Böyle bir durum ile karşılaşıldığında rahim dokusu detaylı bir şekilde incelenir ve kazanarak temizlenir. Peki, rahimde parça kaldıysa ne gibi belirtiler ortaya çıkar? Bu konu hakkında detaylı bilgi arayışındaysanız doğru sayfadasınız.

Çünkü şimdi sizlere rahimde parça kaldıysa ne gibi belirtiler olacağından bahsedeceğiz. Eğer normal doğum sonrasında veya düşük yaptıktan sonra rahimde parça kaldıysa aşırı kanama söz konusu olur.

Doğumdan sonra rahimde parça kalması belirtileri kapsamında özellikle normal doğum sonrasında ve düşükten sonra kadınlarda bir miktar kanama meydana gelebilir. Bu son derece doğaldır. Fakat fazla kanama meydana gelir ise bu normal karşılanmaz ve ciddi sorunları da ortaya çıkarabilir.

 • Bunun yanı sıra akıntı kötü kokulu olabilir ve aynı zamanda yüksek ateş de meydana gelebilir.
 • Eğer rahimde parça mevcut ise nasıl anlaşılır? Genellikle ultrason çekilerek rahimde bulunan parça görülür ve daha sonra ise tedavi uygulanır
 • Rahimde parça bulunuyor ise ve bunun boyutu fazla ise küçük bir operasyon yapılarak bu parça kazınmaktadır.
 • Fakat bu parçanın yapısı küçük ise ve çok fazla kanamaya sebep olmuyor ise bazı ilaçlar ile bu parçanın yok olması sağlanır.
 • Operasyon yapılacak ise öncelikle kişiye anestezi verilir ve hiçbir ağrı ve sancı hissetmeden bu operasyon gerçekleştirilir.
 • Eğer Doğumdan sonra rahimde parça kalması belirtileri varsa mutlaka uzman bir hekime görünmeniz gerekmektedir.
dogumdan-sonra-rahimde-parca-kalmasi-belirtileri

Doğumdan Sonra Rahim Ağrısı Neden Olur?

 Doğumdan sonra rahim ağrısı mı çekiyorsunuz? Peki, bu neden olur.  Plasenta içerde kalırsa ne olur? Ağrı yapar mı gibi konuların cevabını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.   Doğum sonrasında rahimde az miktarda ağrı meydana gelmesi son derece normaldir.

Ancak şiddetli ağrı var ise bu bir sorun olduğunun bir göstergesidir. Eğer normal bir doğum yaptıysanız bu ağrı 15-20 gün boyunca devam edebilir. Hafifleyerek geçer. Fakat bir sorun var ise bu ağrı geçmez ve ağrı giderek artış gösterir.     

Normal doğum sonrasında rahimde kasılmalar ve ağrılar son derece doğaldır. Doğum Rahim kısa bir süre içerisinde toparlanarak eski haline gelir. Bu süreç kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de en az bir hafta en fazla ise 15 gün kadar sürmektedir.

 • Bebek rahimden ayrıldığı için rahimde ağrı meydana gelmesi normaldir. Fakat bu bazı kişilerde bebek rahimden ayrıldığı için değil içeride parça kaldığı için ağrı yapmaktadır. Peki, böyle bir durumda ne yapılmalıdır.
 • Eğer doğrudan sorun veya düşük yaptıysanız şiddetli bir şekilde ağrı hissediyorsanız yapmanız gereken ilk şey doktora danışmak ve gerekli muayeneyi olmaktır. Çünkü içeride parça kaldıysa bu sizin olumsuz bir şekilde etkilenmenize sebep olur ve parçanın mutlaka temizlenmesi şarttır.
 •  Aslında bu parçanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Eğer içeride büyük yapıya sahip bir parça kaldıysa o zaman ameliyat şarttır ve ameliyat ile bu parça kazılarak temizlenir. Bu operasyon kişinin isteğine bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi verilerek yapılmaktadır.
 • Fakat içeride bulunan parça küçük ise o zaman doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sayesinde içeride kalan küçük parça ile birlikte temizlenecektir.  
dogumdan-sonra-rahimde-parca-kalmasi-belirtileri-1

Sezaryen Sonrası Dikiş Yerinin Sızlaması

Sezaryen doğum ameliyat ile gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için çok önemlidir. Sezaryenden sonra ise kişinin çok dikkatli olması şarttır. Nadir olarak karşılaşılırsa da sezaryenden sonra iç dikişlerin açılma gibi bir ihtimal bulunmaktadır.

Bunun için ise ilk yapılması gereken hijyene dikkat edilmesi ve dikiş olan bölgenin iltihap kapmaması gerekir Birçok sebebe bağlı olarak sezaryen doğum sonrasında dikişlerde patlama meydana gelebilir. Peki dikişlerinin açıldığını nasıl anlarız? İzin verirseniz hemen sizleri merak ettiğiniz bu sorunun cevabını aktarmak istiyoruz 

 • Dikiş yerlerinde dayanılmayacak kadar şiddetli ağrı meydana gelir. Sezaryen doğum sonrasında şiddetli ağrınız varsa ve dayanamıyorsanız; hemen bir doktora gitmeniz de fayda vardır. Doktor muayene ettikten sonra iç dikişlerde açılma meydana gelip gelmediğini anlar.
 • Dikişlerde açma meydana geldiğinde ne olur? Eğer iş dikişlerde açılma meydana geldiyse tekrardan kapatma işlemi gerçekleştirilir
 • Eğer iş dikişlerde açılma meydana gelmiş ise dikişlerin olduğu bölgeden sürekli olarak bir sıvı gelir.
 • İç dikişler patladıysa dişlerin olduğu bölgeden sarı doku görünür 

Sezaryen doğumda genellikle sukut küler dikiş seçeneği tercih edilir. Yani bu yöntem sayesinde tekrardan dikişlerini alınması gibi bir durum söz konusu olmaz ve dikişler eriyerek kaybolmaktadır.

Fakat sezaryende uygulanan yöntemler hastaneden hastaneyi değişiklik gösterdiği için bazı hastanelerde ise normal dikiş atılmaktadır ve bu dikişlerin mutlaka alınması gerekmektedir. Sezaryen doğum hakkında daha fazla bilgi almak için sezaryen doğum kaçıncı haftada olur? makalemizi okuyabilirsiniz.

Her sezaryen sonrasında dikiş bandı kullanılıyor ise bunun profesyonel kişiler tarafından yapılması şarttır. Peki, sezaryenden sonra banyo yapılır mı? Sezaryen olduktan sonra hemen banyo yapmanız tavsiye edilmez ve en az 48 saat kadar beklemeniz önerilir.

Ortalama bir hafta içerisinde sezaryen ağrıları hafiflemeye başlar ve daha sonra tamamen ortadan kaybolur. Birçok kişinin merak ettiği bir diğer soruda sezaryen dikiş izleri nasıl geçer sorusudur. Dilerseniz şimdi sizlere bu sorunun yanıtı da verelim.

 • Dikişler iyileşmeye başladıktan sonra kaşınır. Her taşırsanız iyileşme süreci uzar. Bu sebepten dolayı da kaşınan bölgeleri asla kaçırmamanızı tavsiye edilmektedir.
 • Sezaryen dikişlerinin olduğu bölgenin iltihap kapmaması son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı da dikişlerin olduğu kısma dokunmanız tavsiye edilir. Sürekli olarak dokunduğunuzda iltihap olabilir ve bu da sizin olumsuz bir şekilde etkileyen ve dizde sebep olur.
 • Dikiş izlerini geçirmek için sadece doktorunuzun uygun gördüğü tedaviyi uygulayın ve asla başka tedavi ile dikiş izlerini geçirmeye çalışmayın
 • İlk 6 ay bu bölgeye çok dikkat etmeniz önerilmektedir ve asla güneş ışınları ile karşılaştırmamanız tavsiye edilir.
 • Dikişlerin olduğu bölge belirli bir süre kuru olmalı ve hatta banyoya girdikten sonra bile dikişlerin olduğu bölge sürekli olarak saç kurutma makinesi için kurutulmalıdır
 • Dikişlerin olduğu bölge düzenli bir şekilde her gün temizlenmelidir
 • Alkol ve sigara kullanımı yara ve dikiş izlerinin çok geç iyileşmesine ve iz kalmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı da sezaryen dikişlerinizin izinin kalmasını istemiyorsanız alkol ve sigara tüketimini sonlandırmalısınız.
 • Sezaryen doğumdan sonra parça kadınlar kulübü tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Sezaryen doğumda parça kalması imkânsızdır. Parça kalması gibi bir durum söz konusu olamaz.
 • Sadece normal doğumda ve aynı zamanda düşükte rahimde parça kalabilir. Sezaryen doğumu yaptıysanız ve rahminizde ciddi şekilde ağrı meydana geliyor ise bir doktora danışmanız da bir muayene olmanızda fayda vardır
dogumdan-sonra-rahimde-parca-kalmasi-belirtileri-2

Doğum Sonrası Atoni Nedir?

Özellikle normal doğumdan sonra meydana gelen kanamanın adı atonidir. Doğumdan sonra ciddi bir şekilde kanama meydana geliyorsa bu bir sorun belirtisi olabilir.

Kanama meydana geldiğinde rahim tam olarak kendini daha toparlayamamıştır ve kasılmaların meydana gelmesi son derece doğaldır. Fakat dayanılmayacak kadar bir ağrı meydana geliyorsa mutlaka altında bir sebep aranmalıdır.

Doğumdan sonra meydana gelen kanamaların büyük bir kısmı içeride parça kalmasından kaynaklanmaktadır. Kadınlar kulübü rahimde parça kalması belirtileri nelerdir? Sezaryen sonrası parça gelmesi normal midir?

 • Doğumdan sonra rahimde eğer parça kaldıysa kanama çok fazla olur ve bunu mutlaka fark edersiniz. Hem sezaryen doğumda hem de normal doğumda kanama az miktarlarda olmaktadır.
 • İlk 2 gün kanama miktarı fazla olur ve daha sonra gün geçtikçe azalmaya ve normal düzeye ulaşmaya başlar. Fakat eğer içeride parça kaldıysa tanıma azalacağı yerde daha fazlalaşır.
 • Aynı zamanda şiddetli ağrı meydana gelir ve bu kişinin günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkiler.
 • Bunun yanı sıra kişide kötü kokulu akıntılar meydana gelir. Sezaryen sonrası parça gelmez ve sadece normal doğumda ve düşük gibi durumlarda parça meydana gelebilir.
 • Her sezaryenden sonra parça gelmesi gibi bir durum söz konusu ise tavsiyemiz hemen bir doktora danışmanız ve muayene olmalıdır.

Doğumdan sonra rahimde parça kalması belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Genellikle doğum yapan kişilerde kan pıhtılaşması sorunu meydana gelmektedir. Birçok kişi ise rahimde parça kalması belirtileri Kadınlar Kulübü ve doğumdan sonra plasenta parçaları kalması kadınlar kulübü hakkında detaylı bir araştırma yapmaktadır.

Şimdi biz sizleri merak ettiğiniz bu bütün soruların yanıtını vereceğiz. Öncelikle doğumdan sonra kan dolaşımında bozulma meydana geldiği için kan pıhtılaşması sorunu ile karşı karşıya kalmamız normaldir. Genellikle kan pıhtılaşma sorunu bacaklardaki kan dolaşımının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır.

 Bu durum herkese meydana gelmez fakat birçok kişi doğumdan sonra bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadır ve bunun pek çok riski vardır. O sebepten dolayı da eğer annenin yaşı fazla ise, sezaryen ameliyatı olmuşsa ya da kilolu bir yapısı varsa genellikle anneye kanın sulanması için iğne verilir.

Kan sulandırıcı iğneler kanın pıhtılaşmasını engeller. Aynı zamanda Kartal ulaşmasını engellemek için ise doğumdan sonra düzenli bir şekilde yürüyüş yapmanız önerilmektedir.

Doğumdan sonra rahimde parça kalması belirtileri varsa ne yapılmalı?

Doğumdan sonra eğer rahimde parça kaldıysa bunu anlamak elbette ki mümkündür. Rahimde parça kaldığında ciddi bir şekilde kanama meydana gelir ve bu kanama hiçbir şekilde durmaz. Bunun yanı sıra akıntı kötü kokulu ve ciddi bir şekilde insanları rahatsız eder.

Eğer rahimde parça kaldıysa; rahimden parçalar düşebilir. Rahimde plasenta parçaları kaldıysa mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Peki, rahimde kalan parçalar nasıl tedavi edilir. Bu rahimde kalan parçanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

 • Eğer rahimde kalan parçanın yapısı küçük ise o zaman hiçbir şekilde operasyona gerek kalmaz ve bazı ilaçlar yardımı ile bu parça düşürülür. Fakat bu parçanın yapısı büyük ise o zaman operasyona gerek duyulur.
 • Bu operasyon kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir ve en fazla yarım saat sürer. Operasyon esnasında rahimde bulunan parça kazanır ve tamamen temizlenir. Kalan bu parçanın hepsinin temizlendiğine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü az bir parça kalsa bile sağlığı olumsuz bir şekilde etkiler ve zarar verebilir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.