Dil Kanseri Fotoğrafları

15.02.2022
6.328
Dil Kanseri Fotoğrafları

Dil kanseri fotoğrafları konusunu birçok kişi araştırıyor. Vücudumuzda ki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına kanser denir. Kanserin insan bedeninde yüzlerce türü olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan biri de dil kanseridir. Dil kanseri ağzımızdan başlayarak boyun kısmına kadar, rahatlıkla görülebilecek yara şeklinde olur. Erken belirti olarak dil kanseri fotoğraflarına baktığımız da ufak ağız içi yaraları, af ve lokal kızarıklıklar veya beyazlıklar görülebilir.

Dil kanseri fotoğrafları kapsamında hazırladığımız yazımızda dil kanserinin fark edilmesi zor bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Dil kanseri olanların yorumlarına baktığımızda doktora giden hastalara krem tedavisi uygulandığını ve yaraların hiçbir şekilde geçmediğini görürüz. Geçmeyen yaralar sonucunda tekrar sağlık kuruluşuna gidilmesi ve gerekli incelemelerin yapılması gereklidir. Basit bir parça örneği ile teşhis edilebilir. Parça sonucuna bakılarak iyi huylu ya da kötü huylu tümör olabilir.

Dil kanserinde erken tanı konulursa tedavi olumlu yanıt verir. Dil kanserinin net olarak neden olduğu bilinmemektedir. Genetik durumlardan kaynaklandığı gibi bazı tetikleyici durumlarda söz konusudur.  Bunların başın da ” insan papilloma virüsü” yanı HPV gelir. Bu virüs genel olarak ten temasından bulaşır. Dil kanserinde alkol ve sigara tüketimi de tetikleyici faktörler arasındadır. İmmün sisteminin yetersiz olması, düzenli ağız temizliği sağlanmaması ve yapılan yanlış diş tedavileri de dil kanseri açısından tehlikeli olmaktadır.

Dil kanseri olduğumu nasıl anlarım?

Dil kanserinin en erken belirtisi geçmeyen yaralardır. On beş günden fazla devam eden yaralar var ise incelenmesi gerekir. Bunun dışında belirgin belirtiler arasında;

  • Diş sağlığıyla ilgili problemler
  • Sağlam olmayan diş yapıları
  • Ağızdan kanlı sıvı gelmesi
  • Boğaz kısmında ağrı ve şişkinlik
  • Sıvı veya katı besin alımında zorluk ve ağrı gibi rahatsızlıkları sayabiliriz.

Dil kanseri evreleri dört başlıktan oluşur. İlk evresi hastalığın yeni başladığı dönemdir ve basit cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Genel olarak ilk evrede kanser daha vücuda yayılmamış olur. İkinci evrede kanser hücreleri biraz daha büyür ama henüz yayılma gerçekleşmez. Bu iki evrede kanserin bulunduğu yere ve şekline bağlı olarak doktorunuzun tercihi ile cerrahi müdahale yapılır. Üçüncü evrede kanser yaklaşık dört cm bulur ve kanda ki sıvılara karışma ihtimali vardır. Son evre olan dördüncü evrede kanser ciddi bir boyuta gelir ve yakınında ki organlara da sıçrama yapar. Dil kanserinin son evrelerinde ameliyat ile birlikte radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanabilir.

dil-kanseri-fotograflari-

Dil kanseri nerede olur?

Dil kanseri fotoğrafları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Dil kanseri dilin çevresinde, ağız çevresinde, bademcikte, iç yanaklarda ve çene kısmının iç tarafında olur. Dil kanseri açık yer de olduğu için göz ile yapılan muayene de kolaylıkla fark edilebilir. Bazen de sıradan bir yara gibi düşünülüp tedaviye geç başlanır.  Yaralar birkaç hafta içinde geçmez ise doktora başvurulmalıdır. Geçmeyen uzun süreli yaralar kanser açısından tehdit oluşturur.

dil-kanseri-fotograflari-1

Dil kanserleri kaç yılda öldürür?

Her kanser türünde olduğu gibi dil kanserinde de erken tanı konulmazsa ölümle sonuçlanır.  Tedaviye hangi aşamada başlandığı önemlidir. Geç fark edilen dil kanseri ölümcüldür. Yaklaşık olarak dil kanseri ölüm oranı % 50lerde seyreder. Ölüm durumu hastalığın hangi aşamada olduğu ve hastanın sigara, alkol kullanım oranına göre değişir.

Dil kanserine yakalanan bir kişinin erken teşhis ile yaşam süresi büyük ölçüde uzar.  Hastalığa yakalananların %60’ı beş yılın üstünde yaşayabilirler.

İlk evrelerinde bu hastalık cerrahi operasyonla alınır. Dil kanseri ameliyatı sonrası yaşam süreci % 90tır. Erken tanı ile tedavi edilen hastalarda ilk yıllarda nüksetme olayı ile karşılaşılabilir. Zaman ilerledikçe bu ihtimal ortadan kalkar.

Son evrelerde ameliyat ile birlikte kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi uygulanır. Bu durumda dil kanseri ameliyatı sonrası yaşam süresi hastanın tedaviye yanıt vermesiyle doğru orantılıdır. Hayatta kalma olasılığı yarı yarıya olur.

Dil kanserinin son evresi yani dördüncü evrede ölüm oranı büyük oran da artar. Son evreye gelen kanser hücreleri başka organlara yayılma gösterebilir. Bu durum yaşam süresini ciddi anlam da kısaltır.

dil-kanseri-fotograflari-2

Dil kanseri kaç yaşında görülür?

Bu hastalığa genç yaşlar da çok sık rastlanmaz.  Genellikle 40 yaş üstünde görülürken, 60 yaşı geçmiş bireylerde daha sık rastlanılır. Düşük ihtimal de olsa erken yaşta da görülebilir. Uzun süren ağız yaraları uzman hekimler tarafından incelenmelidir. Erken tedavi her hastalıkta olduğu gibi dil kanseri tedavisinde de hayati riski azaltır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.