Crohn Hastalığı Diyeti Nasıl Yapılır?

01.02.2022
1.744
Crohn Hastalığı Diyeti Nasıl Yapılır?

Crohn hastalığı diyeti tanısını koymanın oldukça zor olduğu ve bunun yanında uzun zaman boyunca devam etmekte olan bağırsak hastalıklarının uygulamakta oldukları bir diyet türüdür. Bu hastalık türü ağız bölgesinden neredeyse anüs bölgesine kadar bütün sindirim sistemini etkilemekte olan ve iltihap eşliğinde uzun zaman boyunca devam etmekte olan bir bağırsak hastalığı türüdür. Bu hastalık türünün tanısını koyabilmek oldukça zor olduğundan diğer bağırsak hastalıklarıyla da karıştırılabilmektedir.

Crohn Hastalığı Diyeti ile İyileşmek Mümkün mü?

Crohn hastalığı diyeti uygulamak zorunda kalan kişiler genelde tamamen bu hastalıktan kurtulamamaktadırlar. Bu hastalık türünü taşımakta olan kişiler hatta bazen bir takım cerrahi müdahalelere bile ihtiyaç duyabilmektedirler. Bu hastalık türü kendini vücutta kimi zaman çok rahatsız edici şekilde kimi zamansa yavaş bir şekilde tekrar etmektedir. Bu hastalık türünün genelde vücutta ne zaman ağır bir şekilde tekrar edeceği kestirilememektedir. Bu hastalık türünün vücuttaki etkilerinin ne zaman başlayacağı belli olmamakla beraber ne zaman son bulacağı da belli olmamaktadır. Bu hastalık türü nadir bir şekilde görülmektedir.

 Crohn Hastalığı Ne Yememeli?

Tanısını koymanın oldukça zor olduğu bağırsak hastalığı türü olan Crohn hastalığı bağırsak rahatsızlığından dolayı şiddetli olan bir karın ağrısı eşliğinde kilo kaybı ve halsizliğe yol açmaktadır. Crohn hastalığı diyeti uygulamak zorunda kalan kişilerde bağırsaklarının iltihaplanmasına sebebiyet vermektedir. Bu hastalık türü şiddetli karın ağrısı sebebiyle günlük yaşam rutinini bile etkileyebilmektedir.

Bu hastalık türü kimi zaman cerrahi müdahaleye bile ihtiyaç bırakmakta olan oldukça ciddi rahatsızlıkları bile yanında getirebilmektedir. Bu hastalık türü tamamen iyileşme göstermese dahi yapılan ufak beslenme alışkanlıklarıyla etkilerini en aza indirmek mümkündür. Crohn hastalarının yememesi gerekenler genel olarak ;

 • Kızarmış olan yiyecekleri
 • Baharatlı olan yiyecekleri
 • Beyaz ekmek ve makarna gibi unlu yiyecekleri
 • Gazlı içecekleri
 • Alkol ve kahve gibi kafein içerikli olan içecekleri
 • Süt ve sütten yapılmış olan yiyecekleri
 • İçerisinde gluten maddesi içermekte olan yiyecekleri
 • Soğan gibi asidik özellik taşıyan yiyecekleri yemekten kaçınmaları gerekmektedir.

 Crohn hastalığı diyeti uygulamak zorunda olan kişiler aynı zamanda çok fazla yemek yememelidirler.

Crohn Hastalığı Olanlar Ne Yemeli?

Bu hastalık türünün etkileri gün içerisinde genelde birdenbire meydana gelmektedir. Doğru bir Crohnda beslenme alışkanlıklarıyla günlük yaşam rutini etkilemekte olan rahatsız edici bu etkilerin azaltılması mümkündür. Crohn hastalığı bağırsakların iltihaplanmasına sebebiyet veren ve hayat boyu devam etmekte olup kesin bir tedavisi bulunmayan bir hastalık türüdür. Crohn hastalığı taşımakta olan kişiler genel olarak;

 • Rafine edilmiş olan tahıl yiyeceklerini
 • Muz, kavun, karpuz ve şeftali gibi içerisinde oldukça az miktarda lif barındıran meyveleri
 • Kabuğu soyularak pişirilen sebzeleri
 • Doğal meyve ve sebze suyunu
 • Yağsız et ve yağlı balık yiyeceklerini
 • Yumurta ve soya gibi içerisinde protein maddesi barındırmakta olan yiyecekleri
 • Yeşil çayı tüketebilmektedirler.

Bu hastalık türünün sebebi tam olarak belli olmamakla birlikte bu hastalık türünün bir takım bağırsak rahatsızlığından dolayı olabileceğinden düşünülmektedir. Bu hastalık türünün aynı zamanda bağırsaklardaki bazı çeşitli bakterilerden de meydana gelebileceği düşünülmektedir. Bu hastalık türünün olabildiğince az seyretmesi için beslenme alışkanlıklarına oldukça fazla dikkat etmek gereklidir.

Crohn Hastalığına Ne İyi Gelir?

Crohn hastalığını sona erdirecek kesin bir tedavi çeşidi bulunmamaktadır. Ancak bu hastalık türünün karın bölgesinde sebebiyet vermekte olduğu ağrıları bazı bitkisel tedavi yöntemleriyle en aza indirmek mümkündür. Crohn hastalığı bağırsakların birer kronik rahatsızlığı olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık türünün vücutta oluşum sebebiyle ilgili henüz kesin bir bilgi yoktur. Bu hastalık türünde rahatsız edici şikayetler genel olarak;

 • Bulantı
 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı
 • Kusma ve ishal
 • Yüksek ateş eşliğinde halsizlik
 • Oldukça fazla kilo kaybı şeklinde olmaktadır.

Crohn hastalığı diyeti uygulamak zorunda kalan kişilere genel olarak;

 • Komposto ve hoşaf türü ev yapımı içecekler
 • Haşlama ve buğulama gibi yemek pişirme yöntemleri
 • Kısık ateşte pişirilmiş olan yemek
 • Brokoli ve karnabahar sebzeleri
 • Kuruyemişlerin oldukça iyi geldiğini söylemek mümkündür.

Bu hastalık türünü taşımakta olan kişiler aynı zamanda günde 6 öğün olmak üzere beslenmeli ve günde tam olarak 8 su bardağı su içmelidirler. Bu hastalığa sahip kişilerin ayrıca omega-3 tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Crohn Hastaları Hangi Meyveleri Yemeli?

Crohn hastalığı diyeti uygulamak zorunda kalan kişiler muz, kavun, karpuz ve şeftali gibi meyveleri yiyebilmektedirler. Bu hastalık türünü taşımakta olan kişiler bu meyveler sayesinde oldukça düşük lif içeriğine sahip olan bir Crohn hastalığı diyeti uygulamış olurlar. Bu hastalık türünde uygulanmakta olan diyetin genel olarak amacı hastalığın sebebiyet vermiş olduğu rahatsız edici etkilerini olabildiğince en aza indirmektir. Bütün bunların yanında aynı zamanda pirinç ve yulaf gibi bazı tahıllar bağırsakların rahatlamasında oldukça etkili bir özelliğe sahiptirler. Bu hastalığı taşımakta olan kişiler için muzsa ishal rahatsızlığına karşı birebir etkili özellik taşımaktadır. Bu meyvenin yanında kavun, mango, karpuz ve papaya gibi meyveler de bağırsakların rahatlamasında oldukça etkili bir özelliğe sahip olan meyvelerdir. Bu tür hastalığın diyetini uygulamakta olan kişiler aynı zamanda diyetlerinde sert yapılı peynire de yer verebilirler. Crohn hastalığı yoğurt tüketilerek te hastalığın vücuttaki rahatsız edici etkilerini en aza indirmek mümkündür. Ayrıca badem de bu hastalığa iyi gelmektedir.

Hangi Belirtiler Crohn Hastalığının Habercisidir?

Crohn hastalığı genel olarak bağırsakların iltihaplanmasıyla birlikte şiddetli karın ağrısına sebep olan günlük yaşam rutinini olumsuz şekilde etkileyen bir bağırsak hastalığı türüdür. Bu hastalık türü genel olarak nadir bir şekilde görülmektedir. Bu hastalık türü vücudun ağız bölgesinden anüs bölgesine kadar seyredebilmektedir. Ancak bu hastalık türü genel olarak ince bağırsakların yer almakta olduğunu bölgede görülmektedir. Bu hastalık türünün kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber kişinin yaşam boyu taşımak zorunda olduğu bir hastalık türüdür. Bu hastalık türü vücutta bazen çok fazla ağrıya sebep olarak kişiyi cerrahi müdahaleye mecbur bir hale getirebilmektedir. Bu hastalık türü yanında çeşitli bazı hastalıkları da getirebilen bir hastalık türüdür. Bu hastalık türündeki belirtiler genel olarak kişiden kişiye değişmekle beraber şu şekildedir;

 • Kusma ve ishal
 • Yüksek ateş ve karın ağrısı
 • Karın bölgesinde şişkinlik durumu ve beraberinde kabızlık
 • Mide bulanması ve anüste yara oluşumu
 • Dışkı üzerinde kan görülmesi

Bu hastalık türü genelde bayanlarda daha fazla görülmektedir.

Crohn Hastalığında Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılmaktadır?

Crohn hastalığı genel olarak vücutta yaşam boyu tekrar eden tamamen kurtulması pek mümkün olmayan bir hastalık türüdür. Bu hastalık türünü taşımakta olan kişiler genel olarak bazı çeşitli evreler geçirmektedirler. Geçirmekte oldukları bu evrelerde hastalığın vücutta yüksek bir şekilde seyrettiği evrede kişiye bazı ilaçlı tedavi yöntemleri ve beslenme alışkanlığıyla ilgili bazı tedaviler uygulanmaktadır. Bu hastalık türünü taşımakta olan kişiye uygulanan bu tedavi yöntemleri sayesinde kişinin vücuttaki semptomları tamamen geçmese bile olabildiğince en aza inmektedir. Bu hastalık türünü taşımakta olan kişiler yaşamları boyunca düzenli ve oldukça dikkatli olacak şekilde beslenmelidirler. Böylece hastalığın etkileri oldukça azalmış olacaktır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.