Çocuklara Masal Anlatma

14.02.2022
2.187
Çocuklara Masal Anlatma

Çocuklara masal anlatma konusunda, çocuklara okunacak olan masallar öncelik olarak çocukların yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Her yaş grubuna ayrı olacak şekilde 0-3 yaş, 4-5-6 yaş, 7-9 yaş şeklinde ayrım göstermektedir. Bu ayrım çocukların hem düşsel yeteneklerini inşa etmede hem de yaratıcılıklarını geliştirmek için oldukça önem arz etmektedir.


Çocuklara hangi masallar okunmalı?

Çocuklara masal anlatma kapsamında, yaş grupları için okunacak en güzel masalları şöyle sıralayabiliriz;

0-3 Yaş Dönemi

 • Genellikle bol görsel içeren ve hayvan, nesne, eşya tanıtımı için onları canlılaştıran ve dikkatç çekmesini sağlayan masallar okunmalı ve okutulmalıdır.
 • Yazılar dikkat dağıtmaması için az ve öz olmalıdır.
 • Bu yaş grubu çocuğa masal okurken genellikle canlandırma yapılmalı, ses tonlarına dikkat edilmeli ve vurgulu olacak şekilde anlatım sağlanmalıdır.
 • Aynı zamanda bu yaş grubunda eğitici uyku masalları okutulmaya başlanabilir.

4-6 Yaş Dönemi

 • Bu yaş grubu için yine görsellik ön planda lakin yazıların da farkedilebilir şekilde olması önemlidir.
 • Çocuk bu durumda hem görselle kafasındaki dünyayı renklendirebilir, hem de okuyabildiği kelimelerle anlam bilgisini öğrenebilir.
 • 5-6 yaş masalları oku kategorisi şeklinde karşımıza çıkabilen bu yaş grubunda kitap seçimlerinin mutlaka anlam, ders, tecrübe, bilgi çıkarımı şeklinde olması önemlidir.

7-9 Yaş Dönemi

 • Bu yaşlar artık okul sonrası yaşlara denk geldiği üzere daha çok yazı ağırlıklı ama mutlaka görsel içeren masallar okunmalıdır.
 • Bu yaş grubunda çocuk ebeveynden talep ederse tabii ki masal okunmalıdır lakin onun dışında çocuğun kendi başına okuması teşvik edilmelidir.
 • Okuldan yardım kitaplar alınabilir.
 • Özellikle bu yaş grubundaki çocuklar için zeka geliştirici masallar oku kategorisi oldukça işe yaramaktadır.

Neden çocuklara masal anlatılır? Çocuklara masal anlatma neden önemlidir?

Masal bir çocuğun, zihinsel gelişimini, yaratıcılığını, sanatsal düşünce, fikir üretebilme, düşünebilme, kelime haznesi, bilgi edinimi gibi daha birçok onu hayata hazırlayan deneyimler kazanır. Görsellikle ya da yazıyla olsun çocuğa masal anlatıldığı zaman onun dikkat becerisi, dinleme ve anlam çıkarma gibi becerileri de gelişmektedir.

Çocuklara masal anlatma kapsamında, diğer yandan masal anlatmak çocuklarla yapılacak olan en güzel aktivetelerden biridir. Ebeveny ya da başka bir masal anlatıcısı bir çocuğa masal anlattığı zaman çocukla bir bağ kurar ve çocuk kendini güvende hisseder. Aynı zamanda çocuk kendini öğrenmeye açar ve beynini bilgilere hazır hale getirir. Bu yüzden gelişimsel süreçte bir çocuğa masal anlatmak onun için oldukça önemlidir.

cocuklara-masal-anlatma


Masal Ne zaman anlatılır? Çocuklara Masal Anlatma Nasıl Olmalı?

Masallar için genellikle gece okunması gereken kitaplarmış gözüyle bakılır. Masal aslında günün her saati çocuğun istediği zamanda anlatılabilir. Lakin bir çocuk dinleme pozisyonunda olduğu ve hayal gücünü zorladığı zaman genellikle uykusu gelebilmektedir. Bu yüzden uzun masal oku kategorisindeki masallar gece ya da öğlen uykusu için daha uygun olmaktadır.

Gündüz ya da öğlen saatlerinde ise çocuğa anlatılmak için kısa masallar tercih edilebilir. Kısa masalları bir kitap üzerinden seçmek yerine dijital ortamlarda sadece masalın olduğu, kısa masal oku kategorisinde de bir çok çeşit bulabilirsiniz. Diğer yandan çocuğun oyun oynamak ya da aktiviteyle uğraşmak gibi bir isteği varsa etkinlikli eğitici masallar da çok işe yaramaktadır. Hem çocuğun enerjisini atmasına yardımcı olurken, hem de birçok şey öğrenmesine olanak tanır.


Masal nasıl başlar? Çocuklara masal anlatma seçenekleri


Neredeyse bütün dünyada kabul görmüş bir masala başlama cümleleri vardır. Bu cümleler dilden dile farklılık gösterse de amacı ve oluş şekli aynı amaca hizmet eder. Çocuklar bir giriş cümlesi ile bir masalın başladığını anlar ve tüm ilgisini masal üzerinde yoğunlaştırır. En çok okunan masallar da dahil olmak üzere tüm masalları anlatma şekli hemen hemen şöyledir;

“Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir karı koca varmış.” şeklindeki tekerlemeden oluşur. Aynı zamanda masal anlatımına başlamak için de hem anlatıcının hem de dinleyicinin rahat bir şekilde oturabilmesi ya da rahat iletişimde olabilmeleri oldukça önemlidir. Bu tekerleme söylendikten sonra genellikle zaman belitmeden bir kahramanın olduğu ve başından geçecek olaylarla ilgili ipuçlarını vererek masala başlandığı zaman masal, çocuk için daha anlaşılır ve keyifli bir hale gelecektir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.