Çocuk Kalbi Kitap Özeti                   

14.02.2022
2.674
Çocuk Kalbi Kitap Özeti                   

Çocuk kalbi kitap özeti arayanlar için faydalı bir kesit hazırladık. Çocuğun kalbi hikayesi, italyan ilkokul çocuğu Enrico’nun okul ve sosyal hayatını kendi ağzından anlatan sımsıcak bir romandır.

Ünlü İtalyan yazar Edmondo De Amicis tarafından 1886 yılında tamamlanmış ve tüm dünya dillerine çevrilmiştir. Bir Çocuğun Kalbi, İtalya’nın en büyük yazarlarından ve eğitimcilerinden biri olan Edmondo de Amicis’in başyapıtıdır. Dünyanın tüm dillerine çevrilen ve her dilde yüzlerce kez yayınlanan bu eser, eğitimciler tarafından dünyanın en faydalı çocuk kitabı olarak kabul edilmektedir.

Çocuk Kalbi Kitap Özeti

Başlıklar

Çocuk kalbi kitap özeti ! Enrico’nun okul hayatı başlandığı zamandan beri her zaman iyimser ve meraklı bir çocuk olmuştur. Üçüncü sınıfa geçtiğinde ise bir günlük tutmaya karar vererek başlamıştır. Günlük tutmaya devam ettiği günden beri her zaman hayatında ki sıkıntıları sorunları güzellikleri her şeyi günlüğüne yazmıştır. Enrico üçüncü sınıfa geçtiğinde yeni bir öğretmeni ve yeni arkadaşlar olmuştur. Enrico çok uzun zaman geçmeden sınıftaki her çocuğun farklı bir hikayesi olduğunu hissetmiştir. Bazılarının çok zengin aileleri var, bazılarının çok fakir aileleri olduğunu düşünmüştür.

 Enrico defterine yazarken, sadece dersleri değil, okul hayatını da öğrenmeye başladığını anlıyordur. Enrico hem çok zeki hem de çok akıllı bir çocuktur. Hayatında her zaman sıkıntılarla karşılaşan ve bu sıkıntıları elinden geldiği kadar ortadan kaldıran bir çocuk olmuştur. Hayatında ki çevresine hemen alışmayan ancak, yeni arkadaşlarını sevdikten sonra herşeyini onlarla paylaşan ve yardımsever biri olmuştur. Çevresinde ki arkadaşlarına da her zaman çalışkanlığıyla, merhametli oluşuyla ve başarısıyla örnek bir çocuk olmuştur.

Enrico’nun çevresinde ki çocukların ailelerinin çoğu zengindir. Enrico’nun ailesi ise fakirdir, maddi olarak iyi olmadığından dolayı bazen bazı şeyleri istemekten çekiniyordur. Ancak enrico ailesinin maddi durumunun zayıf oluşundan dolayı hiçbir zaman yakınmamıştır. Enrico çevresine karşı her zaman çok hassas olmuştur. Herkesle hemen konuşan biri değildir. Yeni sınıfına başladıktan sonra öğretmenine hemen ısınamamıştır. Ama zamanla bu soğukluğu gidermeyi başarmıştır. Enrico derslerinde her zaman başarılı ve gurur verici bir öğrenci olmaya çalışmıştır.

Yaşına göre daha olgun ve daha mantıklı hareketler sergiyelen biri olmuştur. Enrico’yu çevresinde ki herkes sevmiştir ve ailesi de her zaman kendisinden gurur duymuştur.

Enrico her zaman sosyal olmaya da yavaş yavaş kendini alışmıştır. Okul hayatında tiyatroya, flimlere gibi sosyal durumlara da daha çok önem vermeye başlamıştır. Okul hayatında her zaman kendini geliştirmeye çalışan ve çalışkan, zeki bir öğrenci olmayı başarmıştır.

 Enrico hayatında her zaman yol gösterici ve iyimser olarak kendini kanıtlayan bir çocuk olmuştur. Enriconun hayatında ki çalışkan oluşu her zaman ailesinin de etkisi vardır. Ailesinin maddi durumu iyi olmasa da her zaman Enrico’nun yanında durmaya çalışmışlardır ve her zaman başarılı olması çalışmışlardır.

Enrico ailesine çok düşkün ve ailesiyle çok mutlu bir çocuktur. Ailesinin maddi durumunun zayıf oluşu, hayatında ki başarısını hiçbir zaman etkilemeye engel olmamıştır.  Bir Çocuğun Kalbinde Enrico adlı bir öğrencinin okul ve toplum hayatı çocuklara özgü sıcak ve samimi bir dille anlatılır. Öğrenci arkadaşlarına göre maddi durumu iyi olan ve ailesinden ilgi gören bir çocuktur. Hikayenin ana fikri, hikayenin sonunda daha açık bir şekilde verilmiştir.Çocugun kalbinde ki kitapta, bir çocuğun ne kadar ailesine saygılı davranışlarını ve arkadaşlarına ne kadar iyi davranması gerektiğini göstermiştir. Birbirimize yardım etmenin önemi vurgulanmıştır ve önyargılı davranmamamız gerektiği belirtilmiştir.

 Enrico’nun günlüklerinden yola çıkan eser, fedakârlık, iş birliği, dürüstlük, nezaket ve vatanseverlik gibi erdemlerin önemini vurguluyor. Enrico üçüncü sınıfın ilk gününde çok acı çekiyor ve eski öğretmeninden de ayrılmıştır. İlk başta, yeni öğretmeninden hoşlanmaz, çünkü yeni öğrenmeni kendisine güler yüzlü yaklaşmamaktadır. Ancak yeni hocasını tanıdıkça zihninde küçük değişiklikler olmaya başlar. Öğretmeni genellikle güler yüzlü bir insan değildir, ancak agresif bir insanda değildir.

 Enrico’nun sınıfında her türden öğrenci vardır. Bazıları zengin, bazıları fakir, bazıları utangaç, bazıları dışa dönük, bazıları çalışkan, bazıları tembeldir. Okullarına yeni bir İtalyan öğrenci gelir ve Müdür nazikçe Enrico ve arkadaşlarını bu tatlı yeni gelenle iyi geçinmeleri konusunda uyarır.

Enrico’nun babası da çok iyi bir insandır. Kendisi kadar mükemmel bir çocuk yetiştirmeyi hedefliyor. Bu yüzden Enrico’dan arkadaşlarıyla daha iyi vakit geçirmesini ister ve Enrico’nun arkadaşlarını evlerine davet edebileceğini söyler.

cocuk-kalbi-kitap-ozeti-1

Enrico ayrıca maddi durumu iyi olmayan arkadaşlarını da davet eder ve babasından miras kalan iyi kalbinin gereği olarak onlara destek olur. Enrico, babası tarafından dövülen Stardi’yi çağırır, ancak güzel kalbi yüzünden reddeder. Stardi gerçekten çok çaresiz bir çocuk. Ne yazık ki, arkadaşları onunla dalga geçiyor.

Enrico’nun sınıfındaki en iyi arkadaşı koca bir çocuktur. Ama o hem çok iyi hem de herkese yardımcı oluyor yani Enrico gibidir. Enrico, Stardi ile evini ziyaret ederken bir oyuncak lokomotif görür. Maddi durumu hiç iyi değil ve bu nedenle ailesi ona hiç böyle bir hediye almamıştır. Düzgün bir oyuncağı bile yoktu. Enrico arkadaşına hediye olarak verir. Başka bir gün, Enrico, kız kardeşi ve annesiyle birlikte eşyalarını fakir bir kadına götürürken, arkadaşını kapıda görür.

Tüm zorluklara rağmen hala öğretmeye çalışıyor. Enrico çok üzülür, ailesine söyler ve para bağışlarlar. Enrico bu şekilde iyi işler yapmaya ve iyi bir insan olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Bir süre annesini üzer ama sonra annesinin kalbini geri alır. Hayatında her zaman iyi biri olarak kalmaya devam edecektir.

De Amicis, bu keyifli ve düşündürücü romanında çocukları ailelerine ve topluma erdemli bireyler ve iyi vatandaşlar olarak tanıtmayı amaçlamıştır. Çok sayıda filme, radyo oyununa ve tiyatroya uyarlanan Child Heart, çocukların hayatın tüm yönlerini öğrenmeleri için Enrico ile iyi bir arkadaştır ve aynı zamanda ebeveynler ve öğretmenler için de altın bir rehber olmaktadır.

Enrico, bu gibi durumlarda iyi kalpli bir çocuk olduğunu defalarca kanıtladı.

Annesi ve babası da onu çok severler ve zaman zaman onun kötü davranışlarını gördüklerinde mektup yazarak uyarırlar. Enrico, tüm çocuklara örnek gösterilebilecek bir çocuk olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Kitabın konusu İtalya’da bir mahalle okulunda 3. sınıf öğrencisinin yazdığı bir yıl okul hikayesi. Konu ilginç bir şekilde sunulmamıştır. Konusu ve içeriği ne olursa olsun eğitici ve düşündürücü bir kitaptır.

Bugün de sizler için çocuk kalbi kitap özeti kesitimizi paylaşmış olduk. Eğer kitap hakkında paylaşmak istediğiniz yorumlarınız ve görüşleriniz varsa yazımızın alt kısmındaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.