Çocuğa Masal Okumanın Faydaları

09.02.2022
2.421
Çocuğa Masal Okumanın Faydaları

Çocuğa masal okumanın faydaları gelişimi için inanılmaz fazladır. Düzenli bir şekilde çocuğa masal okumak çocuğun kelime haznesinin artış göstermesini sağlar. Bunun yanı sıra masal oku konulduğunda çocuğun hayal dünyası oldukça zenginleşir. Eğer çocuğun odaklanma problemi var ise düzenli bir şekilde çocuğa masal okunduğunda odaklanma problemi ortadan kalkar. Çocuğunuzla verimli bir şekilde vakit geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli aktivite çocuğunuza hikâye ve masal okumaktır.

Özellikle de uyumadan önce okunan masal çocuğun kolay bir şekilde uykuya geçmesine yardımcı olur. Düzenli bir şekilde masal dinleyen çocuk kötü ve iyi kolay bir şekilde ayırabilir.  Neyin yanlış ve neyin doğru olduğunu kısa bir süre içerisinde bulur. Çocuğun insan ilişkilerinin düzgün olması için düzenli bir şekilde masal dinlemesi büyük önem taşır. Özellikle peri masalları hayal dışı olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmez. Ancak ne kadar hayal ürünü olsa da çocuklara inanılmaz faydası vardır.

Masal Nedir? Çocuğa Masal Okumanın Faydaları Nelerdir?

Masal sıra dışı kahramanların yer aldığı yazılardır. Çocukların gelişimi için ne zekâlarının gelişmesi için düzenli bir şekilde masal dinlemeleri büyük önem taşır. Özellikle de okul öncesi dönemde mutlaka her gün yarım saat kadar masal dinlenmesi gerekir. Düzenli bir şekilde masal dinleyen bir çocuğun konuşması maksimum düzeye ulaşır. Doğru ve etkili konuşma yapar. Odaklanma ve dinleme gibi özellikleri de üst seviyeye yükselir. 

Okul Öncesi Çocuğa Masal Okumanın Faydaları

Okul öncesinde anlatılan masallar çocukların gelişimi için faydalıdır. Genellikle okul öncesi masallarında çirkinlik, güzellik, fakirlik, zenginlik yanlış ve doğru gibi tezat kavramlar yer alır. Fakat bu masalların sonu her zaman olumlu bir şekilde biter. Bu masallarda genellikle ulaşmak istenilen hedefe merhametle azimle hırsla umutla ve aynı zamanda sabırla yapılması gerektiği anlatılır. Bu masallar sayesinde çocuk soyut düşünceden çıkar ve gerçek olan her şey odaklanır. Düzenli bir şekilde masal dinlemek özellikle de okul öncesi dönemindeki bir çocuk için önemlidir ve çocuğun hayal dünyasının şekillenmesine yardımcı olur. Çocuk masal dinlediği zaman hayal kurar ve kendisini masalın içerisinde bulur. 

Genellikle masalda betimlemeler olur. Yani masal anlatırken çocuğun hayal dünyası birden zenginleşmeye başlar. Çocuğun hayal gücü yüksek düzeye ulaşır ve aynı zamanda kelime haznesi de artış gösterir. Düzenli olarak masal dinleyen bir çocuk olaylara tek bir noktadan bakmaz ve her zaman için farklı bakış açısı ile olaylara bakar. Çocukların merak duygusu gelişir ve öğrenme çabası içerisine girer. Uyumadan önce dinlenilen masal çocuğun kısa bir süre içerisinde uykuya geçmesine yardımcı olur. Eğer çocuğunuzun davranışlarında bir değişiklik fark ederseniz ve bu değişiklik olumsuz ise anlatmış olduğunuz masallar ile çocuğunuza yanlışları öğretebilirsiniz 

çocuklara masal okumanın faydaları
çocuklara masal okumanın faydaları

Masallar Hangi Yaş Grubuna Uygundur?

Genel olarak 11 -12 yaşına kadar çocuklar düzenli bir şekilde masal dinleyebilir. Çocuklar masal dinlemeye en erken 4-5 yaşında başlamalıdır. Duygu ve düşüncelerini ileri düzeye taşımak isteyen çocuklar mutlaka her gün masal dinlemelidir. Çocuklar her gün masal dinlediklerinde mutluluk dostluk iyilik gibi kavramlara daha net bir şekilde anlarlar. Kendi işlerinde hayal kurarlar ama bunu somutlaştırırlar. Özellikle konuşmasında problem olan çocuklara masal anlatıldığı zaman kısa bir süre içerisinde konuşmasında düzelme olduğu görülmüştür. Düzenli olarak masal dinleyen bir çocuğun hayal gücü yüksek düzeye çıkar ve yaratıcılık yeteneği de kısa zaman içerisinde gelişme gösterir. Bu sebepten dolayı da masal dinle platformlarından çocuğunuza masal dinleterek gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.