Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

16.07.2022
1.955
Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Bol miktarda E ve C vitamini içeren ceviz yaprağının insan sağlığına faydalı etkileri vardır. Ciltten sindirime pek çok faydası olan ceviz yaprağı genellikle çay olarak tüketilir. Özellikle İbn-i Sina üreme organlarının daha iyi çalışması için balın ceviz içi ve yapraklarıyla karıştırılarak tüketilmesini tavsiye etmiştir. Ceviz Yaprağı Çayı ‘nın Faydaları Nelerdir? Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır?

Sağlığa faydaları açısından en çok tüketilen besinlerden biri ceviz ağacıdır. Hatta ondan yetişen meyve ve yapraklar bile alternatif tıpta kullanılmaktadır. Ayrıca ağaçtan elde edilen mobilyalar oldukça dayanıklıdır. Çay, dünyada mükemmel bir iklim örtüsüne sahip olan ceviz ağacının yapraklarından yapılır. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için alternatif tıpta tavsiye edilmektedir.

Ayrıca yaprakları havanda öğütür ve kremsi bir kıvam verir, bu da yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca ceviz yapraklarının kaynatıldığı su saçı güçlendirir. Özellikle virüslerin çoğaldığı son yıllarda ceviz yaprağı çayı, bağışıklığı güçlendirmek ve vücuttaki enfeksiyonları ortadan kaldırmak için uzmanların önerdiği en etkili çaylardan biridir.

  • Saç köklerini güçlendirir.
  • Cildiniz için tonik olarak kullanabilirsiniz.
  • Vücudu mikroplardan arındırır.
  • Bir macun haline getirilebilir ve yaralara uygulanabilir.
  • Bağırsaktaki kurtçuklar gibi parazitleri azaltmaya yardımcı olur.
  • Tam bir C vitaminidir.
ceviz-yapragi-cayi


Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

5 adet kuru ceviz yaprağını havanda iyice çırpın. Daha sonra iki bardak çay ile bir cezveye dökün ve kaynatın. 10 dakika sonra ocaktan alın ve 5 dakika sonra süzerek çayı gün boyu bir bardak olarak içebilirsiniz.


Ceviz Yaprakları Nasıl Kullanılır?

Yapraklar kaynatılıp banyo suyuna eklenebilir. Bu su aynı zamanda cildin gözeneklerini de temizler. Ayrıca yağlı saç derisinden muzdarip olanlar için saç derisini yeniler. Ayrıca saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini ve yıpranmasını önler.

İbn Sina’nın şifa kitaplarındaki karışımda ceviz içi ve ceviz yaprağı bal ile karıştırılır. Bu karışım özellikle çocuğu olanlar için önerilir. İki adet kuru ceviz yaprağını iki cevizin içine koyun, havanda iyice süzün ve toza bir çay kaşığı bal ekleyin.

Ceviz Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Ceviz yaprağı çayı ‘nın ana maddesi vücutta toksinlerin birikmesini engeller. Bu, vücutta viral ve bulaşıcı durumların gelişmesini engeller. Ayrıca çay kilo vermek isteyenler için idealdir. Bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Bu, gıda atıklarının geride kalmasını önler. Gut hastaları için uzmanlar tarafından önerilen sağlıklı bitki çaylarından biridir. Kan şekerini de düşüren ceviz yaprağı çayı, C vitamini eksikliğine birebir fayda sağlar. Bağışıklığı güçlendirir. Hücrelerin DNA yapısını koruyarak kanserin gelişmesini engeller.

İlginizi çekebilir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.