lang="tr"> Büyükbaş Karkas Eti Fiyatları Arttırıldı! | Eceyle
Eceyle

Büyükbaş Karkas Eti Fiyatları Arttırıldı!

Büyükbaş Karkas Eti Fiyatları Arttırıldı! Et ve Süt Kurumu, üreticiden büyükbaş karkas eti alım fiyatını artırdı. Buna göre Bakanlığın desteği ve ESK tarafından ödenen primlerle üreticilere kilogram başına 94 lira ödeme yapılacak.


Et ve Süt Enstitüsü’nden (ESK) yapılan açıklamaya göre büyükbaş hayvan alım fiyatları güncellendi. Yetiştiricilere kombinasyonlarında kesim hizmeti veren ESK, 57 adet birinci kalite verimli yağsız kesim sığırının alım fiyatını kilogram başına 84 lire olarak belirledi.


DESTEKLEME İLE KİLO FİYATI 94 LİRA OLACAK


Açıklamada, bakanlığın desteği ve ESK tarafından ödenen karkas verimlilik primleri ile üreticilerin kilogram başına yaklaşık 94 lira alacağı açıklanırken, karkas üreticilerine ESK alım fiyatı ile taban fiyat belirlemeye çalışıldığı belirtildi. .

ÜRETİCİLERE ÖDENEN 2.500 TL’LİK DESTEK ÖDEMESİ UZATILDI


Cumhurbaşkanlığı Kararı ile piyasadaki fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için hayvanlarını ESK kombinasyonlarında Ramazan ayında kesen üreticilere erkek sığır başına ödenen 2.500 TL’lik destek ödeme süresinin yıl sonuna kadar uzatıldığını hatırlatan aşağıdaki ifadeler kullanıldı. dahil:

“Sığırların kesimi ve satışı ESK’nın belirlediği kriterler çerçevesinde gerçekleşiyor. Yıl sonuna kadar gerçekleştirilen destek kapsamında yapılan ödemeler için gerekli ödenek Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı destek bütçesinden karşılanacak. Üreticiler kesim tarihlerini e-devlet üzerinden alabilecekler.”

Diğer yazılar

Exit mobile version