Boyun fıtığı neden olur? Boyun fıtığı tedavisi nedir?

03.09.2021
55
Boyun fıtığı neden olur? Boyun fıtığı tedavisi nedir?

Boyun fıtığı neden olur? Boyun fıtığı tedavisi nedir? gibi soruların cevaplarını arayanlar için faydalı bilgiler içeren bir yazı hazırladık. Son dönemlerde masa başı çalışmanın artması sebebiyle boyun fıtığı vakaları da artmış durumda. Omurgamızda her biri omuru birbirine bağlayan ve kuvvetli bağ dokusundan oluşmuş olan diskler bulunur. Kazalar, yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmesi, travmalar veya herhangi bir zorlama durumunda boyunda fıtık meydana gelebilir.

İşte boynumuzda bulunan 7 adet umurun arasındaki disklerde meydana gelen  bahsettiğimiz şekildeki sıkıntılar sonucunda  boyun fıtığı yaşanır. Bu hastalık genellikle 20-40 yaşları arasında ve vücudunu çok kullanan; ağır yük kaldırma, ters bir hareket yapma durumlarına kalan bireylerde ortaya çıkar. Ayrıca trafik kazaları sonucundaki yaralanmalar da bir başka nedendir.

 Boyun fıtığı belirtileri

Boyun fıtığında  en yaygın belirti boyun ağrısıdır. Fıtığa bağlı gelişen ağrılar kürek kemiğine, sırta, başın arka kısmına, omuza ve parmak ucuna kadar inen ağrılar şeklinde tanımlanabilir. Yine sırt, kol ve omuzlarda ağrı, el becerilerinde azalma, duyu kaybı, reflekslerde zayıflama, kol ve el kaslarında güç kaybı hissi çokça görülen belirtiler arasındadır. Kolların ve parmakların bazı bölgelerindeki karıncalanma ve güç kaybı daha çok ileri derece fıtıklarda görülen belirtilerdir. Nadir olarak da bacaklarda veya ayakta da bazı sorunlara sebep olabilir.

Tedavisi var mı?

 Boyun fıtığına sahip birçok hasta cerrahi müdahale olmadan medikal veya konservatif tedavi ile iyileşebilmektedir. Hekiminiz uygun gördüğü takdirde istirahat, anti-inflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler, boyunluğun yanı sıra  fizik tedavi ve  egzersiz gibi yöntemler de  önerebilir. Ayrıca Epidural steroid enjeksiyonları da bir başka tedavi yöntemidir. Cerrahi olmayan bu tarz tedavilerden istenen sonuç alınamadığı takdirde boyun fıtığı ameliyatı yapılabilir. 

 Boyun fıtığı egzersizleri

Bir hemşire veya fizik tedavi uzmanı ile çalışarak doktorunuz boynunuzu kuvvetlendirmeye yönelik egzersizleri size öğretebilir ve size uygun bir egzersiz programı hazırlanmasına yardımcı olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta egzersizlerinizi aynen doktorunuzun ya da fizyoterapistinizin anlattığı şekilde yapmanızdır.  Bu rahatsızlık için  fizyoterapistinizin yardımcı olabileceği yöntemlerden bazıları traksiyon yani çekme- germe uygulaması, sıcak uygulama, soğuk uygulama ve elle masaj tedavisi gibi uygulamalardır. Tüm bu uygulamalar boyun fıtığından kaynaklanan belirtilerinizin hafiflemesine yardımcı olur.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.