Bebeklerde göz bozukluğu belirtileri

20.12.2021
1.811
Bebeklerde göz bozukluğu belirtileri

Bebeklerde göz bozukluğu belirtileri kapsamında birden fazla etkinin görüldüğü saptanmıştır. Yeni doğum yapan, hamilelik sürecini yaşayan anne ve anne adayları son günlerde bebeklerde göz bozukluğu belirtilerini araştırmaya başladı. Bebeklerde göz bozukluğu belirtileri fark edildiğinde, pek çok göz rahatsızlığı erken tanı sayesinde tedavi edilebilir. Böylece göz problemleri giderilir veya en aza indirilir. Çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla şaşılık, katarakt, göz tansiyonu ve kırma kusurları gibi rahatsızlıklar gözlemlenmektedir. Peki, bebeklerde göz bozukluğu belirtileri nelerdir? Çocuklarda göz rahatsızlıkları nelerdir? İşte, bebek ve çocuklarda göz sorunları ile ilgili tüm merak edilenler…

Bebeklerde göz bozukluğu belirtileri nelerdir?

Bebeklerde göz bozukluğu belirtileri birçok kişi tarafından merak ediliyor. Küçük yaşta göz bozukluklarında en sık karşılaşılan sorunlar arasında; şaşılık, göz kayması, katarakt, göz tansiyonu, göz kapağı şekil bozukluğu, kırma kusurları, göz yaşı tıkanıklığı, göz tümörleri yer alır. Anne ve babaların muhakkak bebekleri dünyaya geldikten kısa bir süre sonra göz muayenesine başvurması gerekir. 3 yaş göz muayenesi nasıl yapılır sorusu ise oldukça önemli. Çünkü bebeklerin en net görebilme ölçümleri üç yaşında kaydedilir. Yeni doğan döneminde yapılan göz muayenesinin ardından, ebeveynler bebeklerini belli aralıklarla doktora götürmelidir. Hatta doğumdan sonraki 6. ay, ardından 18. Ay, bebeklik döneminden çocukluğa geçiş olan 3 yaş, 5 yaş ve okula başlama öncesinde de çocuklar göz muayenesine götürülmelidir. Bebeklerde göz bozukluğu düzelir mi sorusunun yanıtı ise erken tanı ve doğru tedavi sayesinde, sorunlar elbette giderilebilir. Ayrıca ailede bilinen bir göz rahatsızlığı varsa, muayene sıklıkları kesinlikle arttırılmalıdır. Bebeklerde göz bozukluğu belirtileri arasında ise;

  • Göz kayması
  • Göz kapağı düşüklüğü
  • Sulanma veya Çapaklanma
  • Nesnelere çok yakından bakma isteği
  • Gözleri kısarak bakma
  • Baş ağrısı veya baş dönmesi
  • Bakışları odaklamada zorluk çekme
  • Başı bir tarafa eğerek bakmaya çalışma

Gibi belirtiler bebek ve çocuklarda göz sorunlarına işaret edebilir. Bu sebep ile bebekler iki yaşını doldurmadan önce mutlaka göz muayenesine götürülmelidir. Böylece erken tanı konabilir, sorunlar giderilir veya en aza indirilir.

Çocuklarda göz rahatsızlıkları nelerdir?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da göz rahatsızlıkları meydana gelmektedir. Pek çok anne ve baba çocuklarda göz rahatsızlıklarını merak ediyor. Genel olarak çocuklarda sıkça gözlemlenen göz rahatsızlıklar arasında şaşılık ve kırma kusurlarıdır. İki göz arasındaki numara farkı, göz tembelliğine yol açabiliyor. Göz tembelliğinin tedavisi ise yalnızca 8 ve 9 yaşa kadar mümkündür. Göz tembelliği bireyler için oldukça büyük bir sorun halindedir. En tehlikeli göz hastalıkları arasında ise sarı nokta hastalığı, katarakt ve göz tansiyonu, glokom, şeker hastalığına bağlı körlük, gözdeki damarların tıkanıklığı olarak bilinmektedir.

Çocuklar okula başlamadan mutlaka bir göz muayenesine girmesi gerekmektedir. Eğitim gördüğü süre zarfında da belli aralıklar ile çocuklar doktora götürülmelidir.  Bu dönemde çocuğunuzu gözlemlemeniz gerekebilir. Örneğin, gözünü devamlı kaşıyorsa, gözlerinde fazla sulanma veya fazla çapaklanma olayı meydana geliyorsa, bir kitabı okurken satırlar karıştırılıyor veya satır atlıyorsa, kirpikte kepeklenmeler oluşuyorsa bir göz kontrolü yaptırılmalıdır. Ayrıca çocuğunuz okulda tahtayı göremiyor, sürekli yanındaki arkadaşının yazdıklarını inceliyorsa bazı göz problemlerini yaşıyor olabilir. 

Çocuklarda göz neden bulanık görür?

Pek çok anne ve babanın merak ettiği bir diğer başlık ise çocuklarda göz neden bulanık görür sorusu… Halk arasında ismini sıkça duyduğumuz astigmat, gözde bulunan lensin eğiminde yani şeklinde kusur olması sebebi ile retinaya ulaşan ışınların farklı şekilde odaklanması olayıdır. Göze gelen ışınların ve göstergelerin farklı şekilde yansıması bulanık görmenin en temel sebebidir. Astigmat bir odaklama problemi yüzünden çocukların gözü çabuk yorulur, bu sebeple baş ağrısına sebep olur. Bebeklerde göz ağrısı neden olur sorusunun yanıtı ise, bebeğinizde astigmat var ise göz ağrısı yaşanabilir.

Tam adı astigmatizma olan astigmat, gözde bulunan korneanın yuvarlak bir şekilde olması yerine daha elips bir şekilde olmasının sebebi ile meydana gelir. Işık yansımalarının farklı odaklanıyor olması kişilerin, baktıkları şekilleri kenarları uzamış, dağılmış olarak algılanmasına neden olur. Ayrıca bu sorun genellikle doğuştan olur. Diğer sebepler arasında ise daha önce göz ameliyatı geçirmiş olmak bulunuyor. Aynı zamanda astigmat miyop ile birlikte ortaya çıkabilir. Astigmat ilerleyen bir hastalık değildir. Hemen hemen astigmatta bir artış veya düşüş görülmez. Bu sebeple astigmat aynı kalır diyebiliriz. Yani astigmat gözleri kısmakla, çok yakından okumakla kötüleşebilecek bir yapıya sahip değildir. Astigmat hastaları için genel tedavi yöntemi gözlük veya lens kullanımıdır.

 Çocuklarda göz kayması nasıl anlaşılır?

Göz kayması sorunu halk arasında şaşılık olarak adlandırılmaktadır. Bebek ve çocuklarda en sık görülen sorunlardan birisi olan şaşılığın temel sebebi göz yapısındaki paralelliğin bozulmasıdır. Şaşılığın iki sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki beyin merkezinde ortaya çıkan sorunlar sonucunda meydana gelen şaşılıktır. Bir diğeri ise gözdeki kırma sorununun sonucu meydana gelen şaşılıktır. Eğer bebeğinizde veya çocuğunuzda bir göz dün bakarken diğeri farklı yönlere kayıyorsa şaşılık var demektir. Şaşılık ilerlediğinde göz tembelliği de ortaya çıkacaktır. Şaşılığın tedavisi ise gözlük kullanımıdır. Cerrahi müdahale ile düzelecek şaşılıklarda da bir an önce cerrahi planlanmalıdır.

Yazımızda bebeklerde göz bozukluğu belirtileri kapsamında birçok sorunun cevaplarını verdik. Çocuklarınızda bunlara benzer bir belirti saptadığınızda mutlaka uzman bir göz doktoruna göstermenizi tavsiye ederiz. Sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Eğer sizlerin de bu konuda görüşleriniz varsa bizlere yorum bölümümüzden ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.