AFAD’dan Batı Karadeniz’de sel uyarısı yapıldı! 5 il, 15 ilçe için: Taşkın riski tehlikeli boyutlara ulaştı

27.06.2022
1.371
AFAD’dan Batı Karadeniz’de sel uyarısı yapıldı! 5 il, 15 ilçe için: Taşkın riski tehlikeli boyutlara ulaştı

AFAD’dan Batı Karadeniz’de sel uyarısı! 5 il, 15 ilçe için kritik uyarı: Taşkın riski tehlikeli boyutlara ulaştı! Batı Karadeniz’i etkisi altına alan şiddetli yağışlar birçok yerde su baskınlarına neden oldu. İnebolu’da evleri ve işyerlerini su bastı, köprüler çöktü. AFAD, Kastamonu, Zonguldak, Sinop, Karabük ve Bartın’da toplam 15 ilçede “sel riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığını” bildirdi.


Birkaç gün üst üste uyarıların ardından, Batı Karadeniz gelgitlere teslim oldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD); Batı Karadeniz’de Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bartın ve Sinop’ta yağışlar nedeniyle sel riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığını açıkladı.


5 İLDE 15 İLDE UYARI YAPILACAK


AFAD’ın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, Kastamonu’nun İnebolu, Bozkurt, Abana, Çatalzeytin, Küre, Pınarbaşı, Şenpazar ve Cide ilçeleri; Karabük Merkez, Ovacık ve Safranbolu; Zonguldak’ın Devrek ve Gökçebey ilçeleri, Bartın’ın Merkez ilçesi ve Sinop’un Ayancık ilçesinde sel riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığı belirlendi.


Batı Karadeniz’de Sel “GÜVENLİ ALANLARA GİDİN”


Duyuruda, “Su baskını alanında bulunan vatandaşlarımızın sel ve ani su taşkınlarına karşı güvenli bölgelerde kalmaları, araçlarını dere kenarından çekmeleri ve acil bir durumda 112’yi aramaları önemle tavsiye olunur.” denildi. ifadesi kullanılmıştır.


SİNOP’TA EV VE İŞYERLERİ SU ALTINDA KALDI


Sinop’ta şiddetli yağışlar nedeniyle bazı ev ve işyerlerinin bodrum katlarını su bastı, yollar hasar gördü. Şehirde gece saatlerinde başlayan sağanak, şehir merkezi ile Ayancık ve Türkeli ilçelerinde etkili oldu. Şehir merkezindeki bazı ticari binaların ve işyerlerinin bodrum katlarını su doldurdu. AFAD, İl Özel İdaresi ve Sinop Belediyesi’nden ekipler, bodrumlara dolan suyun boşaltılması işlemini gerçekleştirdi.

Yağmur nedeniyle yollar da hasar gördü. Ekipler, hasarlı bölgelerde iş makineleriyle çalışma yaptı. Ayancık ve Türkeli ilçelerinde küçük çaplı sel meydana geldi. Bu arada Ayancık ilçesine bağlı Babaçay köyü de valilik kararıyla tedbir amaçlı boşaltıldı. Köylülerin bir kısmı, yakınları ile birlikte ilçedeki bir yurtta kaldı.


Batı Karadeniz’de sel : BÜTÜN GECE ZONGULDAK’TA NÖBET TUTTULAR


Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde sağanak yağış nedeniyle caddeler dereye döndü. Polis ve jandarma ekipleri, merkezi yerde sık sık devriye gezerek vatandaşları uyardı. AFAD, belediye ve itfaiye ekipleri ile çok sayıda vatandaş, gece etkili olması beklenen sağanak yağışa karşı sel nöbeti tuttu.


İNEBOLU ÇAY KÖPRÜLERİ, 2 ​​KÖPRÜ YIKILDI


Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da sabah saatlerinde çay ve dereler taşmaya başladı. İnebolu İlçe Merkezi’nden geçen derenin taşma noktasına gelmesi nedeniyle iş yerlerinin açılmaması, giriş ve birinci katta oturan vatandaşların üst katlara çıkmaları konusunda uyarıldı. Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte İnebolu Devlet Hastanesi önünden sel suları akmaya başladı. Söke deresinin taşması nedeniyle dere üzerindeki iki köprü de çöktü.

BAKAN SOYLU: DERE ÇOK YÜKSELDİ, TEDBİRLER ALINDI


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gece ve bugün teyakkuz devam ediyor. İş makinaları ve uyarılarla birçok yerde önlem alındı. Ancak İnebolu’da akıntı çok yükseldi. Dere boyunca dükkânlar açılmayacak. Valimiz ve tüm birimlerimiz çalışıyor. AFAD Başkanımız İnebolu, “Allah onu korusun” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.