B12 ve Demir Eksikliği

07.09.2021
1.925
B12 ve Demir Eksikliği

B12 ve demir eksikliği belirtileri, unutkanlık, duygu durum değişimleri, çarpıntı, dikkat eksikliği ve odaklanma problemleri, yorgunluk, üşüme, halsizlik, güçsüzlük ve çeşitli psikolojik problemler olarak sayılabilmektedir. Vitamin ve mineral açısından vücudunuzu dengede tutacak besinleri tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

B12 ve demir eksikliği için iyi gelen besinler, midye, istiridye, karaciğer, dalak ve diğer sakatatlar örnek verilebilir. Bunun yanında, ton balığı, ringa, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünlerinin de iyi geldiği söylenebilir. Özellikle yumurta ve süt unutkanlık ve yorgunluğa karşı en etkili besinler olarak sayılabilmektedir. Sağlık, toplumsal yaşamdaki en önemli olgulardan birisidir ve bireysel olarak sağlığınıza dikkat etmediğiniz takdirde geri dönülmez sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamini hayvansal gıdalardan karşılayarak vitamin eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz.

B12 Eksikliği Belirtileri

B12 ve demir eksikliği belirtileri dendiğinde en önemlisi unutkanlık ve yorgunluğa yol açmasıdır. Duygu durum bozuklukları ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklar meydana getirmekte ve aynı zamanda güçsüz hissetmeye yol açmaktadır. Kalp çarpıntısı ve dikkati toparlamada güçlük gibi bazı olumsuz belirtiler de meydana getirdiği söylenebilmektedir. Ayrıyeten vitaminsiz kalmaktan dolayı üşüme gibi etkiler yarattığı bilinen bu durumun önlenmesi için sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Detaylandırmak gerekirse bu konuda şunlar söylenebilir;

  • Halsizliğe yol açar.
  • Yorgunluğa sebep olur.
  • Psikolojik yetersizlikler meydana getirir.
  • Güçsüzlüğe yol açar.
  • Duygu durum değişimleri yaratır.
  • Unutkanlığa sebep olur.
  • Kalp çarpıntısı görülür.
  • Dikkat eksikliği oluşur.
  • Üşüme meydana gelir ve kansızlık oluşur.

Sağlık, sosyal yaşamın içerisindeki en önemli konulardan biridir. Düzenli beslenmek ve hayvansal proteinleri vücudun ihtiyaç duyduğu kadar almak, her bireyin kendi sağlığı açısından önemsemesi gereken konulardır. Bu nedenle bol bol, süt ve süt ürünleri tüketmek, et ve balık gibi kan yapan besinleri diyet listenize almak vitamin eksikliğinizi ortadan kaldırmak için doğru davranışlar olacaktır. Aksi durumlarda genetik veya kalıtımsal olarak vitamin eksikliği öykünüz varsa doktora görünüp gereken önerileri dikkate almanız gerekmektedir. Hekiminiz uygun gördüğü takdirde reçeteli ilaç kullanmaya başlayabilirsiniz.

B12 ve demir eksikliği Neden Olur?

B12 eksikliği, dengesiz beslenme ve emilim sorunları gibi nedenlerden meydana gelebildiği gibi çeşitli ameliyatlar, omeprazol, metmorfin ve glifor gibi ilaçları kullanmak dolayısıyla da meydana gelebilir. Bu vitamin olmadığı takdirde hayvansal besinleri tüketmeye ağırlık vermek gerekmektedir. Bazen genetik ve kalıtımsal faktörler de çeşitli rahatsızlıkların görülmesine neden olabilmektedir. Ailenizde genetik olarak böyle bir problem varsa muhakkak bir uzmana başvurmanız önerilmektedir. Öncelikle bir doktor kontrolünden geçerek durumun ne boyutta olduğunu tespit ettikten sonra doktor uygun görürse reçeteli vitamin kullanmaya başlayabilirsiniz. Bireysel olarak beslenme düzenine dikkat ettiğiniz takdirde bu vitaminin eksikliğini kısa sürede kapatabilirsiniz.

B12 Vitamin Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kansızlık, sarılık, çeşitli sağlık sorunları, iştahsızlık, zihinsel bozukluk ve işitme siniri iltihabı gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Sağlık bireysel olarak oldukça önemlidir ve sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Eğer vücudunuzda yeterli vitamin ve mineral bulunmazsa vücut bir süre sonra psikolojik ve fizyolojik olarak iflas edebilir. Bunu önlemek için bir doktor kontrolüne gidip gereken tedbirlere uymanız ve ardından da beslenmenizi düzene oturtarak vitamin eksikliğinizi kapatmanız gerekmektedir. Herhangi bir vitaminin eksik olması vücudun doğal dengesini bozacağı için bir süre sonra eski haline döndürmek zorlaşacaktır. Bu nedenle, B12’nizi kontrol ettirip eksik olup olmadığına baktırmanız gereken önlemleri erken almanız için faydalı bir adım olabilir. Doktorunuz tavsiye ettiği takdirde reçeteli ilacınızı eczaneden temin edip düzenli kullanmanız gerekmektedir.

B12 Vitamini Hapı Kullananlar

B12 vitamin hapı kullananlar, vitamin eksikliğinin ağır boyutta olduğu ve takviye alması gereken kişilerdir. Tablet formunda bir hapsa ağız yoluyla yutmak gerektiği için emiliminin biraz zor olduğu söylenmektedir. Özellikle ince bağırsakta ağız yoluyla alınan B12 vitamininin emilimi biraz geç gerçekleşmektedir. Benexol B12 bu ilaçlardan bir tanesidir ve özellikle B1, B6 ve B12 vitamininin eksik olduğu durumlarda görülen halsizlik şikâyeti için kullanılmaktadır. Doktorunuzun verdiği reçete haricinde eczaneden kafanıza göre ilaç almamanız için ayrıyeten dikkatli olmalısınız. Dikkat etmediğiniz takdirde rahatsızlığınızın seviyesi daha ileri boyutlara çıkabilir ve bu sefer geri dönülmez sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.