Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk çiçeği bakımı düzenli yapılır ise rengarenk ve görseli güzel olan bir çiçektir. Noel yıldızı, ponsetya ve aynı zamanda poinsettia olarak da bilinmektedir.  Sütleğengiller familyasına ait olan bir çiçek türüdür.

Genellikle ise pembe ve beyaz renkte çiçekleri bulunuyor. Atatürk çiçeğinin toprağının yumuşak ve aynı zamanda geçirgen olması gerekmektedir.  Saksı tercih ederken ise alt bölgesinde delik olan saksıları kullanmanız tavsiye edilmektedir.

  • Atatürk çiçeğinin bulunduğu yer çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır. Çünkü bu çiçek soğuk ve sıcak ortamları sevmez ve bu yerlerde çabuk solar. 
  • Bulunduğu ortam 12-18 derece olmalıdır.  Bunun yanı sıra doğrudan güneş ışığı alan yerler de bulunmaması gerekir.
  • Bulunduğu yer aydınlık olmalıdır.
  • Çiçeğin bakımını yaparken haftada bir defa çiçeği sulamanız onun için yeterli olacaktır.
  •  Havaların çok sıcak olduğu zaman ise haftada 2 defa sulayabilirsiniz.
ataturk-cicegi-bakimi
Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Atatürk çiçeği birçok kişinin evinde, balkonunda ve aynı zamanda bahçesinde yer alan bir bitkidir. Genellikle yaz ayının bitiminde ve kış mevsiminin başlangıcında artık solmaya balar.

Bu sebeple de sökülen ve dökülmeye yüz tutan yaprakları almanız gerekir.  Aynı zamanda bitkinize budama yapmanız da tavsiye edilir. Düzenli bir şekilde her sene budama yaparsanız bitkiniz daha uzun ömürlü olur ve yaz ayının gelmesi ile beraber daha güzel bir şekilde açar.

Atatürk Çiçeğinin Bakımları Nasıl Olur?

Atatürk çiçeği bakımı nasıl olur? Bu çiçek insanlar tarafından çok fazla tercih edilir. Çünkü görüntüsü güzel ve bakımı kolay bir çiçektir. Bulunduğu ortamın çok sıcak ve soğuk olmaması gerekir. Orta derece de bir yerde bulunması gerekir.

  • Aynı zamanda sene de bir defa yaprakları solmaya başlayınca budama yapılması gerekmektedir.
  • Bunun yanı sıra haftada 1 defa ise sulanması yeterli olacaktır.

Atatürk Çiçeği Evde Nereye Konur?

Atatürk çiçeği bakımı kapsamında, Atatürk çiçeğinin bulunduğu yer doğrudan güneş almamalıdır ancak ışık alan bir yer olmalıdır. Bulunduğu ortamın ise sıcaklığının orta sıcaklıkta olması gerekir.

Genellikle pencere pervazlarına konur ve burada büyüdüğü ve geliştiği gözlemlenmiştir. Bakımlarının yapılması ise ihmal edilmemelidir. Sulanmadığı zaman çabuk solabilen bir çiçek çeşididir.

Atatürk Çiçeğinin Yaprakları Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

Atatürk çiçeği görüntüsü güzel olan bir çiçektir. Peki, Atatürk çiçeği yaprakları döküyor ise ne yapılmalıdır? Bunun için yapmanız gereken budama işlemidir.

Genellikle kış mevsiminin gelmesi ile beraber yapraklarını dökmeye başlar. Yapraklarını dökmeye başladığında budama yaparsanız kısa zaman içerisinde güçlenir ve yeniden çiçek açmaya devam eder.

Atatürk Çiçeği Nerede Durmalı?

Atatürk çiçeği bakımı aksatılmaması gereken bir çiçek çeşididir. Peki, Atatürk çiçeği nerede durmalı? Orta sıcaklıkta ve doğrudan güneş ışığı almayan, aydınlık bir yerde durabilir. Doğrudan güneş ışığı aldığında olumsuz bir şekilde etkilenir ve solabilir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.