Aşı Olmayanlara Seyahat Kısıtlaması Var Mı?

26.08.2021
1.422
Aşı Olmayanlara Seyahat Kısıtlaması Var Mı?

Aşı olmayanlara seyahat kısıtlaması var mı gibi sorular hayatımızın en büyük gerçeklerinden biri olan küresel pandemi krizi ile hayatımıza girmiştir. Pandemi süreci ile birlikte sahip olduğumuz tüm değerler değişmiştir. Artık gitmek istediğimiz yerlere özgür bir şekilde gidememekteyiz. Özellikle aşı olmak istemeyenler dikkat! Yazımızın bundan sonrası özellikle sizleri ilgilendirmekte. Aşı olmayanlara seyahat kısıtlaması belirli şartlar altında getirildi. Aşı olmayanlar bir yerden bir yere özel araçları hariç seyahat etmek istediklerinde artık pcr testi yaptırmak zorunda kalacaklar. Buna göre otobüs, uçak ve benzeri toplu taşıma araçlarını kullanmak için pcr testinin negatif olması zorunluluğu getirilmiştir.

Aşı Olmayanlara Seyahat Kısıtlaması ve PCR Testi Zorunluluğu

Aşı olmayanlara pcr testi zorunluluğu oldukça tartışmalı bir konudur. Pek çok aşı karşıtı insan bu kararı eleştiriyor olsa da aslında özellikle aşı olanlar için oldukça yerinde bir karardır. Aşı olmayan veya daha önce koronavirüsü atlatmamış olan kişiler toplu taşıma, konser alanı, tiyatro gibi insanların bir arada bulunduğu mekanlara girmeden önce mutlaka pcr testi yaptırmalıdır. Bu testin negatif çıktığına dair belge ile birlikte bu alanlara giriş mümkün olacaktır. Aksi halde bu gibi toplu mekanlara giriş yapamayacaklar. Bu nedenle aşı olmayan vatandaşlar her ne kadar tepki gösterseler de başka insanların can sağlığını tehlikeye atmamak için bu zorunluluğa uymaları gerekecektir.

Öğrenci ve Öğretmenler İçin Aşı Zorunlu Mu?

Aşı olmayanlara seyahat kısıtlaması gibi durumların yanı sıra Okullar 6 Eylül’de açılacak. Öğretmen ve öğrenciler için aşı zorunlu mu soruları gündeme gelmeye başladı. Öncelikle hiçbir aşı devlet tarafından zorunlu tutulmamıştır. Buna karşın şu bşr gerçektir ki aşı olmayan bireyler hastalıktan daha çok etkilenmektedir. Bu gibi bireylerin halkın sağlığını tehlikeye atmaması için pcr testi vermeleri gerekir. Öğretmen ve öğrencilerin de haftada en az iki defa pcr testi vermeleri gerekmektedir. böyle bir önlem her ne kadar bazı kişiler tarafından tepki ile karşılansa da bir bakımdan halka açık alanların zararına olmaması için zorunlu tutulmuştur. Kısacası aşı olmak hiç kimse için zorunlu değildir. Ancak halka açık toplu mekanlara girmek isteyen aşısız kişilerin pcr testini istenen aralıklar ile vermesi zorunludur.

Faydalı Olabilcek Diğer İçerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.