Anaokulu Yardımı için Nereye Başvurulur?

25.10.2022
1.501
Anaokulu Yardımı için Nereye Başvurulur?

Anaokulu yardımı pek çok velinin anaokulu aidatlarını ödemekte zorluk çekmesinden dolayı yapılmaktadır. Her yıl ortalama 1 milyon öğrenci Türkiye’de anaokuluna kayıt oluyor. Anaokulu yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla öğrencilerin aidatlarının ödenmesidir. Bu sayede zorluk çeken velilerin maddi yükünün azaltılması hedefleniyor.

Anaokulu aidatları, bölgeden bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Anaokulu desteği aracılığıyla velilerin aidat ödemeden çocuklarını anaokullarına yazdırmaları amaçlanmaktadır.

Velilerin anaokulu destek başvurusu yapabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunması gerekmekte. Başvuru sonucu velilere SMS olarak bildirilmektedir. Başvurunun onaylanması durumunda anaokulu aidatı ödeme zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Anaokulu destek başvurusu, anaokulu kırtasiye yardımı olarak da isimlendirilebilmekte. Çocukların ihtiyaçları doğrultusunda anaokulu kırtasiye yardımı ya da anaokulu aidat yardımı olarak ifade edilmekte.

Anaokulu Yardımı Destek Ödemesi Ne Kadar?

Anaokulu yardımı başvurusu yapan verilerin 850 TL ile 1250 TL arası  anaokulu sosyal yardım desteği alabileceği belirtilmekte. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anaokulu desteği kapsamında 831 bini aşkın veliye ödeme yapıldığı belirtilmekte. Toplam ödenen tutar ise 427.9 milyon TL olarak açıklanmakta.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anaokulu desteği kapsamında, anaokulu kırtasiye yardımı yapmakta. Bu sayede devlet anaokulu desteği neticesinde öğrencilerin her ihtiyacına yardımcı olmaya çalışmakta.

Devlet Anaokullarında Para Alınıyor Mu?

Anaokullarında eğitim hizmeti, resmi okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsiz olarak belirtilmekte. Fakat çocukların beslenme, temizlik ve eğitim programlarını uygulayabilmesi için gerekli eğitim materyalleri ücretlidir. Söz konusu ücret, ücret tespit komisyonu aracılığıyla Nisan ayında tespit edilmekte.

Anaokulu yönetimi, velilerden toplanacak aylık ücret için kamu bankalarından birinde hesap açar. Veliler, yapılan sözleşmeye istinaden çocuklarının aylık aidatını her ayın 15’ini takip eden ilk üç iş günü içerisinde belirtilen banka hesabına yatırır ve dekontu anaokulu yönetimine teslim eder. Banka hesabı bulunmayan anaokullarında ise veliler aylık aidatı belge karşılığında okul yönetimine teslim eder.

Devlet anaokulu destek ücreti eğitim materyallerinin (anaokulu kırtasiye yardımı) karşılanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anaokulu desteği olarak velilere sunulmaktadır. Diğer bir ifade ile eğitim materyalleri desteği, anaokulu sosyal yardımı olarak da geçmektedir.

anaokulu-yardimi

Özel Anaokulu Devlet Desteği Var Mı? Anaokulu Yardımı Şartları Neler?

Devlet anaokulu desteği beklenen şartların karşılandığı durumlarda elde edilebilmekte. Fakat çocuğun kayıt olacağı eğitim döneminin Eylül ayı baz alınarak 48-66 ay arasında olmalı. Devlet anaokulu yardımı yalnızca bir eğitim öğretim dönemini kapsayacak şekilde düzenlenmekte.

Anaokulu sosyal yardım kapsamında sunulan hizmetin alınabilmesi için daha önce anaokulu sosyal yardım desteği alınmamış olmalı. Ayrıca anaokulu yardımı nasıl alınır kapsamında verilen detaylardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

  • Anaokulu sosyal yardım alınabilmesi için öncelikle velinin öğrencinin kayıtlı bulunduğu kurama giderek başvuru yapması gerekmektedir.
  • Akabinde anaokulu yönetiminin hazırladığı belgeler kontrol edilerek, e devlet anaokulu desteği Özel Kurumlar ve Öğretim Destek Menüsü üzerinden başvuru yapılır.
  • Veli e devlet anaokulu destek başvurusunda bulunduğuna dair bir çıktı alır. Kişiler, bu çıktıyı yine e devlet anaokulu desteği platformundan elde edebilir.
  • Anaokulu sosyal yardım hakkı kazanan veliler, e devlet anaokulu desteği bölümünden 15 okul tercihi yapabilir.
  • Yerleştirme sonuçlarına göre kayıt işlemleri gerçekleşir.
anaokulu-yardimi-1

Anaokulu ve Anasınıfı Nedir?

Anaokulu ve anasınıfı farklı kavramlardır. Anasınıfı sadece 6 (güncel düzenlemelere göre 5 olarak da ifade edilmekte) yaşındaki çocuklara hizmet vermektedir. Anasınıfı, ilkokul kapsamında değerlendirilir.

Anaokulu ise 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklara hizmet sunar. Anaokulu, İlkokul bünyesinde değerlendirilmez fakat Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kapsamında hizmet verir ve denetlemesi MEB tarafından gerçekleşir.

Anaokulu birçok veli tarafından tercih edilmektedir. Çocukların ilkokula hazırlanması için pek çok veli tarafından gerekli görülmekte. Fakat belirli bir ücret de gerektirdiği için anaokulu desteği nasıl alınır? gibi sorgulamalar da ortaya çıkmakta. Nitekim bu kapsamda anaokulu devlet desteği sorgulama sıklıkla kontrol edilmekte.

Zamanla birlikte anaokulu yardımı nasıl alınır sorusu da güncelliğe uğramakta. Fakat başvurular aynı sekmeden yapılmakta ve anaokulu devlet desteği sorgulama ekranı aynı bölmeden kontrol edilebilmekte.

Ailelerin ekonomik durumlarına bağlı olarak sunulan yardım, çocukların ücretsiz bir şekilde anaokuluna gidebilmesini sağlamakta. Bu kapsamda başvuru yapan velilerin anaokulu devlet desteği sorgulama ekranını takip etmesi gerekmekte. Bu sayede hem sosyal yardımları takip edebilirler, hem de güncellemelerden haberdar olabilirler.

İlginizi çekebilir:

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.