lang="tr"> Almanya havalimanlarındaki personel sıkıntısını çözmek için gözünü Türkiye'ye dikti! Binlerce işçi alımı yapılacak | Eceyle
Eceyle

Almanya havalimanlarındaki personel sıkıntısını çözmek için gözünü Türkiye’ye dikti! Binlerce işçi alımı yapılacak

Almanya, havalimanlarındaki personel açığını kapatmak için yurtdışından binlerce işçi getirmeyi planlıyor. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, havaalanlarında, özellikle bagaj taşıma ve güvenlik kontrollerinde personel sıkıntısı olduğunu, hükümetin hedefinin Türkiye’den Almanya’ya 2 ila 3 bin vasıflı işçi çekmek olduğunu söyledi.

Bu kadronun Temmuz ayından itibaren birkaç ay kullanılabileceği söyleniyor.
Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, “Bild am Sonntag” gazetesine, hükümetin yurtdışından ülkeye acil ihtiyaç duyulan personeli geçici olarak getirmeyi planladığını söyledi. İşe aldıkları işçiler için sömürüyü ve düşük ücretleri önlemek istediklerini vurgulayan Heil, işverenlerinin toplu sözleşmeye göre ücret ödemesi ve insana yakışır konut sağlaması gerektiğini vurguladı.


GÜVENLİKTEN ÖDÜN VERMEZ


Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser de bagajların taşınması için yurtdışından gelen yardımcıların kullanılmasına izin vermek istediğini belirterek, güvenlikten ödün vermeyeceğini vurguladı.

ALMANYA TÜRKİYE’DEN PERSONEL ALINMAYA BAŞLADI


Gazetenin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, havalimanlarında 2 ila 3 bin arasında personel sıkıntısı olduğu belirtilirken, hükümetin amacının Türkiye’den Almanya’ya kalifiye eleman getirmek ve bunu birkaç ay havalimanlarında kullanabilmek olduğu iddia edildi. Temmuz’dan itibaren alımlara başlanacak.

BAGAJ TALEP VE GÜVENLİK KONTROLLERİNDE PERSONEL EKSİKLİĞİ


Almanya’da özellikle Kuzey Ren-Vestfalya ‘da yaz tatilinin başlangıcında personel eksikliği nedeniyle birçok havalimanında uzun kuyruklar oluştu. Birçok uçuş iptal edilirken, birçok uçuşun gecikmesi nedeniyle yolcuların varış noktalarına ulaşmaları gecikti.

Havaalanları, özellikle bagaj taşıma ve güvenlik kontrol noktalarında yetersiz personel. Bu görevleri üstlenen özel şirketler, Covid 19 salgını sırasında çalışan sayısını azaltmıştı. Alman Havacılık Endüstrisi Federal Birliği (BDL), kısa vadeli personel ihtiyaçlarını karşılamanın bir yolu olarak yurt dışından işçi alımını gerekçe göstererek, yurt dışından havalimanlarında çalışacak personel alımındaki yasal engellerin kaldırılması için Federal Çalışma Bakanlığı’na bir teklif sundu.

İlginizi çekebilir

Exit mobile version