Alışveriş Siteleri

04.11.2021
2.623
Alışveriş Siteleri

Alışveriş siteleri hangileri sorularını pandemi ile birlikte daha çok duymaya başladık. Bunun nedeni, gün geçtikçe değişen alışveriş alışkanlıklarımızın daha hızlı bir biçimde değişmesi ve büyük oranda online alışverişe kaymasıdır. Alışveriş siteleri denildiğinde hepimizin aklına farklı siteler gelse de özellikle pandemi sürecinde Türkiye’nin en iyi alışveriş siteleri denildiğinde akla hiç kuşkusuz Trendyol gelmektedir.

Pandemi ile pazarda rakipleri ile arasındaki farkı açarak kendini zirveye taşıyan internet sitesi hepimizin gözdesi haline geldi. 18 milyondan fazla üyesi olduğu bilinen alışveriş sitesine hem webden hem de mobil uygulama üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Büyük işletmelerle birlikte pek çok küçük işletme sahibine de ev sahipliği yapmakta olan site bu konuda bazen sorunlar yaşamamıza neden olabiliyor. Buna rağmen özellikle influencerların da etkisi ile Türkiye’nin en iyi alışveriş siteleri arasında bir numarada olmaya devam ediyor. Yemek ve market alışverişi alanında da ön planda olan Trendyol’dan sonra sizlerin de aklına bu konuda Getir ve Yemeksepeti’nin geldiğine eminim.

En Güvenilir Alışveriş Siteleri

Alışveriş siteleri farklı sektörlerde karşımıza çıkabiliyor. Başlıca sektörler giyim, ev eşyası ve teknoloji üzerine kurulu. Farklı sektörleri bir arada barındıran sitelerin sayısı gün geçtikçe artıyor, bu da bizim işimizi epey kolaylaştırıyor. Fakat bununla birlikte bu durum güvenilirlik sorunu ile karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. İstenilen üründen farklı türde, renkte ya da kalitede ürünler gönderen alışveriş siteleri daha çok bilinen, daha güvenilir sitelere yönelmemize neden oluyor. En güvenilir alışveriş siteleri sıralamasında ulusal ve uluslararası düzeyde olmak üzere:

 • Trendyol,
 • Getir,
 • Yemek Sepeti,
 • Hepsiburada,
 • N11,
 • Gittigidiyor
 • Çiçeksepeti
 • Dolap
 • Gardrops
 • Letgo
 • Amazon
 • Aliexpress gibi siteleri sayabiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz bu alışveriş sitelerine baktığımızda bir kaçı dışında çoğunun 2010 yılı itibariyle hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. Bu sitelerin bu kadar ses getirmesi ve tercih edilir olması onları güvenilir bulmamıza dayanmaktadır. Bu konuda iade, değişim koşulları, kargo süreci büyük öneme sahip.

En İyi Alışveriş Siteleri Giyim

Alışveriş sitelerinin farklı sektörlerin ürünlerini aynı platformda birleştirdiğini görüyoruz. Bu durum bizler için büyük bir avantaj. Artık farklı sektörlerde farklı kalitedeki ürünlerin hepsine tek bir alışveriş sitesinden ulaşabilme şansına sahibiz. Özellikle giyim sektöründe bu durum daha çok ön planda. Örneğin ucuz ya da pahalı fark etmeksizin Trendyol, Morhipo gibi sitelere girdiğinizde pek çok seviyede pek çok markaya aynı anda erişime sahip olabiliyoruz. Ünlü markaların ürünlerini mağaza fiyatlarından daha uygun fiyatla bu alışveriş sitelerinde bulabiliyoruz. Bununla birlikte ikinci el ürünlerin satışını yapan ve ucuz alışveriş siteleri olarak düşünebileceğiniz Dolap, Gardrops gibi sitelerde söz konusu. Pahalı markaların ürünlerini bu sitelerde neredeyse yarı fiyatına bulabiliyoruz. Bu iki uygulamaya yönelmemizde yine influencerlar büyük öneme sahip.

Dünyanın En İyi Alışveriş Siteleri

Ülkemizi kasıp kavuran online alışveriş tufanı tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya genelinde özellikle yapay zeka gibi ileri teknolojiye entegre şekilde ilerleyen ve ülkemizde de ön planda olan 1994 yılında kurulan Amerikan merkezli Amazon dikkatimizi çekiyor. Bu alışveriş sitesini, ucuz ürünlerle ön plana çıkan 2009 yılında kurulan Çin merkezli Aliexpress’in takip ettiğini görüyoruz. Her iki alışveriş sitesinde de A’dan Z’ye her türlü ürün yer alsa da aralarında bir takım farklar bulunuyor. Amazon özellikle gümrük, kargo süresi, kargo kalitesi ve ürün kalitesinde belli bir standarda sahipken Aliexpress bu konularda geri planda kalabiliyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda Amazon bizim için bir adım öne çıkıyor. Bu iki alışveriş sitesi devinin dünyanın en iyi alışveriş siteleri sıralamasında en önde yer aldığını ve sürekli rekabet içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’nin ve dünyanın en iyi alışveriş sitelerini incelediğimizde güvenilir ve ürün yelpazesi geniş olan alışveriş sitelerinin daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Bunlara ek olarak kargo süresi, iade ve değişim koşulları, ucuzluk da bizim için önemli. Bu alışveriş sitelerinin bazıları bizim memnuniyetimiz ve tavsiyelerimiz ile bir dev haline gelirken bazıları tamamen pazardan çekilmek durumunda kalıyor. Özelikle gelişen teknolojiye ek olarak yaşanılan pandemi süreci alışveriş alışkanlıklarımızda değişimin hızlanmasına neden oldu. Bu sayede alışveriş siteleri özellikle 2020 yılında gözle görülür şekilde büyümeye başladı.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.