Akdeniz Diyeti Listesi Ender Saraç Uzman Tavsiyeleri

10.02.2022
3.235
Akdeniz Diyeti Listesi Ender Saraç Uzman Tavsiyeleri

Akdeniz Diyeti Listesi Ender Saraç tarafından önerilen diyet türleri arasındadır. Dünyaca ünlü diyetisyen ve sağlıklı yaşam uzmanı Ender Saraç, herkese tavsiye ettiği Akdeniz Diyeti listesi, sağlıklı yaşamanın ve kilo kontrolünün ne kadar kolay olduğunun altını çiziyor.

1993 yılında Dünya sağlık örgütü tarafından Akdeniz Diyeti Piramidi oluşturulmuştur ve devam eden yıllarda bu diyetin popülaritesi giderek artmıştır. Sadece ülkemizde değil, dünya üzerinde birçok ülkede en çok tercih edilen diyet listesi olmuştur. Aynı tarihlerde de Harvard Halk Sağlığı tarafından da onaylanmıştır.

Akdeniz Diyeti Ender Saraç Uzman Tavsiyeleri

Akdeniz diyeti Ender Saraç kapsamında, bu diyet türü genel olarak Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin geleneksel yeme içme kültüründen esinlenerek oluşmuştur. Kurallı bir yemek yeme düzeninden çok, dengeli bir yemek yeme serüvenidir. Yıllardır insanlar Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır diyerek araştırmalar yapıyor ve doğru bilgiyi edinmeye çalışıyorlar. İsmini de aldığı üzere Akdeniz tarzı beslenmeyi esas alan, taze meyve ve sebzelerden oluşan zeytinyağlı baklagilleri içerisinde barındıran, yoğurt, peynir ve süt ürünlerinin az yağlı olanlarının daha çok tercih edildiği; kırmızı et ve tatlı ürünlerinin nadiren tercih edildiği beslenme maddeleri bulunmaktadır.

Asıl amaç az yağ tüketimi olduğundan dolayı, vücudumuz gereksinim duyduğu yağ kaynağını doğal olarak içerisinde bulunduran; zeytinyağı, ceviz, fındık, avokado, badem gibi ürünlerden karşılamaktadır. Bu şekilde vücudumuz ihtiyaç duyduğu günlük ortalama %35-%40 yağ gereksinimini karşılamaktadır. Bu sayede Akdeniz Diyeti ile 1 ayda 5 kilo verebilirsiniz. Alacağınız yeni bir kararla birlikte uygulayacağınız bu diyet, yemek yeme düzeninizi yeniden şekillendirecek ve hayatınızın değişmez bir rutini haline getireceksiniz.

Ender Saraç nasıl beslenir?

Ender Saraç’ın da uyguladığı ve tavsiye ettiği beslenme şekli, aç kalmadan sadece küçük değişiklikler ve doğal ürünlerin harmanlandığı, lezzetli Akdeniz kültürünün yıllardır vazgeçilmezleri olan yiyeceklerin ne şekilde tüketildiğini birlikte inceleyelim ve uygulayalım.

  • Hazır gıdalardan; şekerli içecekler, dondurma, çikolata, sosis, sucuk, salam ve rafine edilmiş tahıl ürünlerinden uzak durmamız gerekiyor.
  • Sebze tüketimini arttırmak. Zeytinyağlı yeşil yapraklı sebzeler, bol yeşillikli salatalar, fırında sebzeler ve sebze çorbaları öncelikle tercih edilebilir.
  • Süt ve süt ürünlerini tüketmek bu diyette önemli, ancak daha çok yarım yağlı olanlar tercih edilmelidir.
  • Kalp krizi ve kolesterol riskini arttıran fazla et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Tercih edilecekse fırında veya haşlama tarzında hazırlanması ve yanında haşlama sebzelerinde olması daha iyi olacaktır.
  • Pişirme tekniği olarak kızarma yerine haşlama veya ızgara tercih edilmeli.
  • Haftada 2-3 kez deniz ürünleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Somon, sardalya gibi ürünler Omega3 bakımından zengindir.
  • Haftada en az bir gün vejetaryen beslenin. Bakliyatlar ile hazırlanan sebzeler tüketebilirsiniz ve zeytinyağlı bir ana menü oluşturabilirsiniz. Haftada bir gün denemeniz size Akdeniz diyetine hazırlanmanızda ve uygulamanızda yardımcı olacaktır.
  • Yağlar çok önemli. Vücudumuzun gün içinde gereksinim duyduğu yağları doğal yağlardan olan; avokado, ceviz, badem gibi ürünlerden karşılayabilirsiniz ve salatalarınızın içine ekleyebilirsiniz.
  • Tatlı ihtiyacınız oluşmaya çalıştığında ise taze meyvelerin gücü sizi bu dertten kurtaracak, ihtiyacınızı karşılamakla kalmadığı gibi damak tadınıza da uygun olacaktır.

Akdeniz Diyeti Listesi ile kaç kilo verilir?

Akdeniz diyeti Ender Saraç kapsamında belirli bir kuralı olmayan, diğer diyet türleri gibi vücudu aç ve yorgun bırakmayan doğal ve zengin meyve, sebzelerden aldığı güç ile vücudumuzun daha dinç ve eski formuna geri getiren bir beslenme tarzıdır. Akdeniz diyeti yapanların yorumlarına göre 2 haftada 8 kilo verdin diyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bu yorumların devamına Akdeniz diyeti Kadınlar Kulübünden ulaşabilir, tavsiyeler alabilirsiniz. Metabolizma hızınıza ve daha önceden yerleşmiş yemek yeme alışkanlığınızın değişme süresine bağlı olarak kilo verme hızınız değişecektir. Ancak Akdeniz diyeti listesinden ödün vermeden uyguladığınız zaman istediğiniz bedende ve doğal yollarla hiç zorlanmadan kilo verebilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Akdeniz diyeti kilo verdirir mi?

Akdeniz diyeti kilo verdirir mi?  Doğal yollarla beslenen herkes, doğal görünüme sahip olacaktır. Doğa bize ihtiyaç duyduğumuz bütün ürünleri ve mahsülleri vermiştir. Yapmamız gereken bu nimetlerden nasıl ve ne şekilde faydalanacağımızdır.

İbrahim Saraçoğlu diyet listesi ve Ender Saraç Akdeniz diyet listesi gibi doğal ürünlerin nasıl kullanıldığını anlatan ve bizlere rehber olan diyetler sayesinde, doğal yollarla ve tamamen doğal enstrümanlarla kilo vermenin ne kadar kolay olduğunu hem öğreneceğiz hem de uygulayacağız.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.