8 Saat Diyeti ile Zayıflayanlar

28.10.2021
2.033
8 Saat Diyeti ile Zayıflayanlar

8 saat diyeti ile zayıflayanlar! 8 Saat diyeti, aralıklı oruç diyetinin bir türü olarak uygulanmaktadır. Bu diyeti yaparken ne yediğinize değil, ne zaman yediğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu diyeti uygularken 8 saat içerisinde yemek yediğinizde 16 saat boyunca aç kalmanız gerekmektedir. Bu şekilde kilo verme hedeflenmektedir. Genellikle 3 haftada 15 kilo verdiren içecek olarak da bilinen bu diyet programı doktor kontrolü altında yapılmalıdır. 8 Saat diyeti uygulanırken vücut 16 saat aç bırakılarak kalori yakımı ve kendisini onarması sağlanmaktadır.

8 Saat Diyetiyle Kalıcı Kilo Vermek Mümkün!

Bir tür vücudu eğitme yöntemi olarak kullanılan bu diyette süreç tamamen kişinin kendi tercihlerine göre ilerlemektedir. Bazı kişiler bu diyeti uygulamaya haftanın 7 günü boyunca devam ederken bazı kişiler sadece haftanın 3 gününde bu diyeti uygulamayı tercih etmektedir. Bilimsel olarak incelendiği zaman 8 saat yemek yendiği ve 16 saat aç kalındığında hücrelerimizin enerji kaynağı olarak bilinen mitokondrinin fonksiyonunun uyarıldığı söylenmektedir. Böylece glikojen yakımı yerine yağ yakımı gerçekleşerek 8 saat diyeti ile kalıcı kilo vermek mümkün hale gelmektedir.

Kahvaltı ve akşam yemeği arasındaki süreyi uzatan bu diyet programında vücuda yağ yakması için gerekli süre ve şans verilmektedir. Bu diyeti uygulayan kişilerin yorumlarına bakıldığı zaman tartıda farkı hemen görüp daha motive bir şekilde diyete devam ettikleri görülmektedir. Hızlı bir şekilde kilo verdiren diyet arayışında olan kişilerin de son zamanlarda en çok tercih ettiği diyet modeli olarak tanınmaktadır. Kilo vermenin en kolay yolu 2 haftada 15 kilo verdiren 8 saat diyetiyle mümkün hale gelebiliyor. Elbette öncesinde mutlaka uzman bir diyetisyene görünülmesi gerekiyor.

8 Saat Diyeti Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada da oldukça popüler bir diyet programı olarak bilinen 8 saat diyeti örnek liste araştırması yapıldığında tek bir diyet menüsü bulunmadığı görülmektedir. Bu diyette zamanlama ön planda olduğu için yediklerinize diğer diyetlerde olduğu gibi sıkı bir şekilde dikkat etmeniz gerekmemektedir. Sağlıklı ve dengeli besin seçenekleri ile öğünlerinizi geçirmeniz önerilmektedir. Aynı zamanda 8 saat diyeti planında bol su tüketimi olmazsa olmaz kural olarak kabul edilmektedir.

Bu diyeti yaparken kahvaltı olarak haşlanmış yumurta, yulaf, yağsız tost gibi seçeneklerden kendinize hitap eden bir seçeneği tercih edebilirsiniz. Bu arada günün ilk öğününü yediğiniz saate dikkat etmeye özen gösterin. Bu süreçten sonra sekiz saat içerisinde ara öğün, öğlen yemeği, ara öğün, atıştırma, akşam yemeği saatlerinizi ayarlamanız gerekmektedir. Sekiz saat dolduğu zaman vücudu 16 saat aç bırakma süreci başlamış olmaktadır.

8 saat diyeti ne yemeli sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Çok katı kuralları beslenme kuralları ve besin kısıtlamaları olmasa da sizler yine yediklerinizi de en iyi şekilde planlamaya özen göstermelisiniz. Ara öğünlerde mevsim meyveleri, bitter çikolata, az yağlı yoğurt, yağsız süt, yağsız patlamış mısır, meyve salatası gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Öğlen ve akşam yemekleri için ise kızartmadan uzak durmalı, kuru baklagiller, bol yeşillik, ızgara ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda 8 saat diyeti yapılırken mayonez, hazır meyve suları, gazlı ve bol şekerli içecekler, alkol tüketiminin de yasak olduğunu unutmamalısınız.

3 Haftada 15 Kilo Verdiren Diyet 8 Saat Diyeti

Bir diğer adı ile internet dünyası içerisinde aralıklı oruç veya 3 haftada 15 kilo verdiren diyet olarak tanınan 8 saat diyeti, son yıllarda oldukça popülerdir. Özellikle besin kısıtlamalarından hoşlanmayan ve kısıtlı besin seçeneği, bol yasaklı listesi ile diyet yapamayanlar için ideal bir yöntem olarak 8 saat diyeti tercih edilmektedir. Saat yönünden katı kurallara sahip olan bu diyeti özellikle uzun saatler boyunca aç kalmaya dayanıklı olmayan kişiler için uygulamak zorlayıcı olabilir. Kurallarına uygun bir şekilde yapıldığı zaman 3 haftada 15 kilo verdiren diyet olarak söylendiği için büyük ilgi görmektedir.

Bu diyeti uygularken uygulama süreci esnek tutulmaktadır. İster 3 hafta boyunca kesintisiz uygulayabilir, isterseniz haftanın sadece 3 günü uygulayarak bu diyeti yapabilirsiniz. Ancak uzmanlar 8 saat diyetinin haftada 3 günden az uygulanmaması gerektiğine dikkat çekilmektedir. Zamanı kullanarak kilo verdirme ilkesine sahip olan bu diyeti düzenli olarak uygulayan kişilerin olumlu sonuçlar aldığı da görülmektedir. Bu süreç içerisinde tüketilen besinlerin sağlıklı ve yağsız olmasına dikkat etmeniz ve bol su tüketerek gün içerisinde egzersize zaman ayırmanız da kilo verme sürecinize yardımcı olacaktır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR